Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Darba piedāvājumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
 
Padoms:
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
  
AktualitātesAktuālitātes
 
 
 
Latvija e-pakalpojumu sniegšanā ieņem 8.vietu ES, kāpums par 5 vietām
03.03.2017
Latvija ieņem 8.vietu Eiropas Savienībā (ES), vērtējot tiešsaistē sniegtos publiskos pakalpojumus. Tas ir kāpums par 5 vietām, salīdzinot ar 2016.gadu. Par to liecina Eiropas Komisijas veidotais Digitālās ekonomikas un sabiedrības indekss (DESI). Kopumā Latvija saglabājusi esošās pozīcijas DESI - 19.vietu starp visām ES valstīm.

Latvija ieņem 8.vietu Eiropas Savienībā (ES), vērtējot tiešsaistē sniegtos publiskos pakalpojumus. Tas ir kāpums par 5 vietām, salīdzinot ar 2016.gadu. Par to liecina Eiropas Komisijas veidotais Digitālās ekonomikas un sabiedrības indekss (DESI). Kopumā Latvija saglabājusi esošās pozīcijas DESI - 19.vietu starp visām ES valstīm.

Vērtējot sasniegto progresu, visstraujāk tas novērojams e-pārvaldes jomā kopumā. Latvija ieņem 15.vietu, kas ir kāpums par 3 vietām, salīdzinot ar 2016.gadu. Vienlaikus jāatzīst, ka Latvijai vēl liels darbs paveicams atvērto datu jomā, kur progress nav pietiekams. Lai uzlabotu datu pieejamību publiskās pārvaldes institūcijām un nodrošinātu atkalizmantojamu datu publicēšanu atkalizmantošanai privātu uzņēmumu pakalpojumos, 2017.gadā darbu uzsāks centralizētas publiskās pārvaldes atvērto datu portāls.

DESI vērtējums par Latvijas e-pārvaldes progresu apliecina, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas kā atbildīgās par e-pārvaldes politikas veidošanu mērķtiecīgi īstenotie pasākumi sniedz rezultātus”, uzsver Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) valsts sekretāra vietnieks e-pārvaldes jautājumos Edmunds Beļskis.

Kopumā DESI secināts, ka Latvijas kopējo pozitīvo virzību šajā vērtējumā nosaka augošais ātrā platjoslas pieslēguma abonentu skaits, kā arī uzlabojumi digitālo publisko pakalpojumu sniegšanā. Arvien vairāk Latvijas iedzīvotāju izmanto internetu un e-pārvaldes pakalpojumus.

Vienlaikus uzsvērts, ka pusei Latvijas iedzīvotāju digitālo prasmju līmenis joprojām ir zems, lai arī internetu lieto 77% iedzīvotāju. Tāpat secināts, ka informācijas un komunikācijas tehnoloģiju speciālistu skaits aug, taču tas joprojām ir mazāks par vidējo rādītāju ES.

Vērtējot savienojamības aspektu, DESI secināts, ka Latvija ieņem vienu no trim augstākajām vietām ES harmonizētā spektra ziņā un arvien vairāk iedzīvotāju abonē mobilās platjoslas pakalpojumus. Tāpat dati liecina, ka fiksēto pieslēgumu abonementi izvēlas jaunus pakalpojumus, kas piedāvā ātrāku datu pārraidi.

Visvājākais progress Latvijai novērojams uzņēmējdarbības digitalizācijas un e-komercijas jomās. Secināts, ka, neskatoties uz faktu, ka 55% Latvijas iedzīvotāji arvien vairāk izmantot e-komercijas pakalpojumus, mazie un vidējie uzņēmumi e-komercijas kanālus, lai pārdotu savu preci un sniegtu pakalpojumus, izmanto maz – tikai 8%. 

E.Beļskis uzsver: “DESI apliecina – Latvijai ir potenciāls digitālo pakalpojumu jomā. Tomēr jāapzinās, ka digitālās vides sniegto iespēju izmantošana iedzīvotāju, uzņēmēju, kā arī publiskās pārvaldes pusē ir cieši saistīta ar vairāku ministriju paveikto. Digitālai videi nav fizisku robežu. Tāpēc arī Latvijas dažādu atbildīgo iestāžu sadarbībai ir jābūt ar plašāku un, iespējams, ambiciozāku redzējumu. Būtiski, lai nozaru griezumā atbildīgās institūcijas aktīvi rīkotos savas kompetences ietvaros. Tikai tā mēs varēsim sasniegt, ka Latvijas iedzīvotāji un komersanti būs zinoši un varoši, lai izmantotu visas digitālās vides radītās iespējas”.

Detalizētāk DESI vērtējumu var iepazīties šeit. 

Kristīne Kļaveniece
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Tel.67026533
E-pasts: prese@varam.gov.lv
Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 
 
Padoms:
Balso par vienu no variantiem klikšķinot uz tā, vai skaties aptaujas rezultātus.
        
Darba laiks
Pr - Pt: 8.30:17.00
VARAM adrese:
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons:+371 67026533
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota:
25.05.2018
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta