Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
„Zaļās” Torino ziemas Olimpiskas spēles
01.02.2006 Informāciju sagatavoja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Tuvojošās 20. Ziemas Olimpiskās un Para-olimpiskās spēles Torino (Itālijā) šā gadā februārī un martā kļūs par pirmo īsti „zaļo” nozīmīgo sporta pasākumu Eiropā. Šīs mērķis tiks sasniegts caur tādu ES brīvprātīgu ekoloģisku instrumentu izmantošanu kā Eiropas ekomarķējums – „Ekopuķīte” (Eco-flower) un ES ekoloģiskā menedžmenta un audita sistēma (EMAS).

Kaut pašas spēles norisinās tikai dažas nedēļas, vienreizējie sporta pasākumi – tādi, ka Olimpiskas spēles, pieprasa liela mēroga infrastruktūras, aprīkojuma un izmitināšanas plānošanu, kas ilgst vairākus gadus. Šādi darbi intensīvi patērē un ietekmē dabas resursus – ūdeni, gaisu, augsni un var atstāt attiecīgā reģionā daudzveidīgu ekoloģisku mantojumu.

Šā gada pašā sākumā, 12.janvārī notika preses konference, kurā piedalījās profesors Valentino Kastellani, Torino Ziemas Olimpisko spēļu Komitejas (TOROC) prezidents, kā arī profesore Mersedesa Bresso, Itālijas Pjemonte reģiona prezidente. Konferencē ES vides komisārs Stavros Dimas apsveica TOROC pārstāvjus ar precīzu un rūpīgu ES ekoloģisko instrumentu un standartu pielietošanu, sākot ar plānošanu un beidzot ar darbu izpildi Olimpiskās pilsētās. Distanču slēpošanas čempione Manuela Di Centa, kas vinnēja divas zelta, divas sudraba un trīs bronzas medaļas Ziemas Olimpiskajās spēlēs 1992., 1994. un 1998. gadā, un, kas pārstāv vieglatlētiku Starptautiskā Olimpisko spēļu Komitejā, arī piedalījās šajā preses konferencē.

„Šāda mēroga sporta pasākumi piesaista milzīgu publikas interesi. Tiem piemīt arī ilgstoša ietekme uz apkārtējo vidi: tiek patērēti dabas resursi, rodas milzīgi atkritumu apjomi. Veids, kā norisinājās Torino Olimpisko spēļu sagatavošana, uzskatami demonstrē, ka organizācijas spēj efektīvi izmantot ES vides instrumentus un vadību, lai samazinātu negatīvu ietekmi uz vidi un izmantot galvenos sporta pasākumus kā iespēju paaugstināt iedzīvotāju ilgtspējīgas attīstības jautājumu apzināšanos. Es ceru, ka arī citi sporta pasākumu organizētāji sekos šim piemēram” – konferences laikā savās domās dalījās Stavros Dimas.

TOROC prezidents, Valentino Kastellani: - „TOROC sadarbojās ar Eiropas Komisiju jau no paša sākuma. Mēs atklājām, ka ES ekoloģiskie instrumenti – Eiropas Ekopuķīte un EMAS, bija visatbilstošākie lai aptvertu sarežģītos Olimpisko spēļu vides aspektus. Mēs nolēmām pielietot viņus lai sasniegtu mūsu ekoloģiskus mērķus. Komisija palīdzēja mums visa procesā garumā, līdz Spēlēm”.

Galvenais Olimpiskais ciemats ar 39 ēkām 2500 sportistu izmitināšanai ir ilgtspējīgas arhitektūras paraugs. Ekās ir ierīkoti saules enerģijas paneļi sadzīves ūdeņu uzsildīšanai, logu izvietojums paredz minimizēt saules gaismas zudumus ziemā, telpās ir izmantotas apgaismes ierīces ar zemu enerģijas patēriņu un lietus ūdens savākšanas ierīces nodrošina ūdeni zaļo zonu apūdeņošanai.

Galvenais mediju ciemats, kas pēc spēlēm kļūs par studentu pilsētiņu, šobrīd iziet sertifikācijas procesu lai saņemtu ES ekomarķējumu „Ekopuķīti”. Tajā ir samazināts enerģijas un ūdens patēriņš, ēku būvniecībā un aprīkojumā tiek izmantoti videi draudzīgāki materiāli, ir ievesti pasākumi atkritumu apjomu samazinājumam.

TOROC atbalsta brīvprātīgu Eiropas Ekomarķējuma shēmu (European Ecolabel), kas ir izveidota, lai veicinātu uzņēmējus ražot videi draudzīgākus produktus un, lai palīdzētu patērētājiem atpazīt šādas preces, kas tiek apzīmētas ar puķītes logo. Līdz šim Pjemonte reģionā ar „Ekopuķītes” sertifikātu tika apbalvotas 12 viesnīcas.

TOROC pielieto arī „Zaļa iepirkuma” principus (Green Procurement) – 38% no visām precēm un pakalpojumiem, kurus ir iegādājies TOROC, atbilst „Ekopuķītes” ekoloģiskiem kritērijiem.

Torino Olimpisko spēļu laikā ES brīvprātīgie ekoloģiskie instrumenti – „Ekopuķīte” un EMAS pirmo reizi tika efektīvi pielietoti liela pasākuma organizācijai – un turpmāk tiem jākļūst par standartu šāda veida pasākumos.

Kompetenta iestāde Latvijā, kas veicina „Ekopuķītes” atpazīstamību un piešķir ekomarķējumu videi draudzīgākām precēm un pakalpojumiem, ir Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas aģentūra.


Ilze Brakmane

Vides ministrijas
Komunikācijas nodaļas vadītāja
Tālr.: 7026418 / 9414078
E-pasts: prese@vidm.gov.lv

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 


 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
26.02.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta