Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Vides ministrija skaidro pašvaldībām Eiropas finansējuma samazinājumu videi un samazinājuma ietekmi uz pašvaldībām
09.02.2006 Informāciju sagatavoja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Šodien pēc Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) priekšsēža Andra Jaunsleiņa aicinājuma Vides ministrijas (VIDM) parlamentārais sekretārs Mārtiņš Jirgens un valsts sekretāra vietniece Vija Gēme piedalījās LPS Domes sēdē, lai informētu pašvaldību pārstāvjus par pašvaldību iespējām piedalīties ES fondu finansējuma apgūšanā 2007.-2013.gadiem.
Sēdē VIDM pārstāvji uzsvēra, ka videi iedalītais finansējums ir krietni mazāks nekā pieprasītais pamatojumā, ko kopīgi bija sagatavojuši VIDM un nevalstisko organizāciju speciālisti, lai realizētu visus paredzētos ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmu, atkritumu apsaimniekošanas un piesārņoto vietu sakārtošanas projektus. Mārtiņš Jirgens, VIDM parlamentārais sekretārs uzsver: „Finansējums no Kohēzijas fonda ir divreiz mazāks par to, ar ko bijām rēķinājušies, bet no struktūrfondiem (ERAF) mums atvēlētais finansējums ir gandrīz piecreiz mazāks nekā plānots.” Piemēram, pašreizējie aprēķini liecina, ka ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmu sakārtošanai apdzīvotās vietās līdz 2000 iedzīvotājiem būs pieejami tikai aptuveni astoņi miljoni latu gadā.

„Vidējās ERAF projektu izmaksas mazajās apdzīvotājās vietās šajā jomā ir 350 tūkstoši latu, kas nozīmē, ka gadā spēsim realizēt ne vairāk kā 23 projektus,” stāsta Mārtiņš Jirgens, „taču ES direktīvu „Par dzeramā ūdens kvalitāti” un „Par komunālo notekūdeņu attīrīšanu” prasības pieprasa vismaz simts projektu realizāciju.” VIDM parlamentārais sekretārs bažījas, ka finansējuma samazinājums ne tikai neļaus strauji realizēt iecerēto, bet arī radīs nepatīkamas problēmas Latvijas budžetam: „ES būs tiesīga pieprasīt no Latvijas soda naudu samaksu par saistību nepildīšanu un nepaveiktajiem darbiem. Bet pats galvenais – pašvaldības un to iedzīvotāji netiks nodrošināti ar kvalitatīvu dzeramo ūdeni un kanalizāciju, atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumiem, un turpinās piesārņot vidi.”

Kopā Latvijā ir 556 pašvaldības, no kurām 444 ir pagasti un 26 – novadu domes. Visās šo pašvaldību mazajās apdzīvotājās vietās nepieciešams veikt dzeramā ūdens un kanalizācijas sistēmu sakārtošanu. Darbs ir uzsākts, tomēr lielā daļā pašvaldību bija plānots realizēt projektus tieši laika posmā no 2007. līdz 2013. gadam. „Ja netiks risināts jautājums par papildus finansējuma piešķiršanu, tad šie plāni ir vērtējami kā neizpildāmi,” saka Mārtiņš Jirgens. Jau iepriekš līdzīgas bažas izteica arī vides ministrs Raimonds Vējonis, tāpēc sanāksmē tās dalībnieki tika aicināti vērsties pēc skaidrojuma, kādēļ tādās būtiskās nozarēs kā ūdenssaimniecība un atkritumu saimniecība paredzētie līdzekļi ir tikuši tik radikāli samazināti.

 

Ilze Brakmane
Vides ministrijas
Komunikācijas nodaļas vadītāja
Tālr.: 7026418 / 9414078
E-pasts: prese@vidm.gov.lv

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 

 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
07.07.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta