Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 


 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
E-prasmju nedēļas fokusā – drošība digitālajā vidē
02.03.2016

7. martā, Zaķusalas radio un televīzijas tornī, E-prasmju nedēļas svinīgās atklāšanas pasākuma ietvaros, notiks diskusija “Drošība digitālajā vidē”. Diskusijā piedalīsies nozares eksperti un valsts sektora pārstāvji, apspriežot tādas tēmas kā kiberdrošības stratēģiju, galvenos apdraudējuma veidus uzņēmumiem, organizācijām un iedzīvotājiem digitālajā vidē.

Lietotāji Latvijā ir noraizējušies par drošību, veicot finanšu darījumus – vairāk nekā puse (53%) aptaujāto baidās zaudēt savu naudu tīmeklī, veicot finanšu darbības, vai tā būtu iepirkšanās tiešsaistē, internetbankas izmantošana vai jebkādi citi finanšu darījumi, liecina “Kaspersky Lab” Latvijas interneta lietotāju aptauja.

Pētījums atklāj, ka trešdaļa lietotāju Latvijā nelasa drošības noteikumus un norādījumus mājaslapās, kurās ievada savus personīgos un finanšu datus. Šie rezultāti izceļ cilvēcisko faktoru drošības riskos, kas būs viena no tēmām diskusijā. Dalībnieki apspriedīs arī vājo ķēdes posmu no PIN līdz aizsardzībai pret kiberuzbrukumiem, personu datu aizsardzību strauji pieaugošajā digitālajā tirgū un to, kā palīdzēt uzņēmējiem un iedzīvotājiem pilnveidot savas zināšanas digitālo risku un drošības jomā.

Diskusijā piedalīsies CERT.lv vadītāja Baiba Kaškina, Latvijas Valsts Radio un Televīzijas Centra (LVRTC) datu pārraides daļas vadītājs Didzis Ozoliņš, Aizsardzības ministrijas (AM) Nacionālās kiberdrošības politikas koordinācijas nodaļas vadītāja Ieva Ilvesa, “Tieto Latvia” informācijas un komunikācijas tehnoloģijas (IKT) direktors Jānis Tupulis un Digitālās drošības alianses (DDA) vadītāja Sanita Igaune. Diskusijas moderatore būs informācijas drošības risku eksperte Ilze Murāne.

Attīstoties informācijas tehnoloģijām, datu drošības aizsardzības jautājumi ieņem aizvien būtiskāku vietu digitālās drošības politikā. Kiberuzbrukumi kļūst daudzveidīgāki, tāpēc arī pašiem tehnoloģiju lietotājiem ir jāizglītojas. Kiberincidentu skaits, kas saistīti ar mobilajām ierīcēm, visā pasaulē strauji pieaug, tāpēc šogad viena no drošības prioritātēm ir mobilo ierīču drošība. Ikvienam no mums tas jāņem vērā, lietojot savas viedierīces,” stāsta Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) prezidente Signe Bāliņa.

“Nereti iedzīvotāji par sev svarīgās informācijas aizsardzību un drošību iedomājas tikai tad, kad, piemēram, tiek nozaudēts telefons un tajā esošos datus – kontaktus, fotogrāfijas, privātas un biznesa sarakstes, vairs nav iespējams atgūt. Valstiskā mērogā pat negribas iedomāties kādus datus var pazaudēt un kāda ietekme tam būtu. Vairs nedzīvojam laikā, kad iestāžu un uzņēmumu procesos IT jomai bija tikai atbalsta funkcija. Proti, aizvien vairāk un vairāk dažādi dati un  biznesa procesi tiek nodrošināti vairs tikai elektroniski, nevis paralēli, kad papīra dokumentu ieskenējot tas uzsāka savu dzīves ciklu arī elektroniski. Šobrīd tehnoloģijas jau sekmē visu procesu kopumā un to izmantošana ne tikai veicina organizāciju un valsts ikdienas darbu, bet arī nodrošina cilvēku pamatvajadzības. Šogad e-prasmju nedēļas laikā, diskutējot par drošību, būtu svarīgi saprast, cik gatavas organizācijas ir potenciālai “telefona nozaudēšanai”  un vai tehnoloģijas, kurām iedalīta vadošā loma citu biznesa vidū, nekļūs par ķēdes vājo posmu lielākās un mazākas krīzes situācijās,” uzsver VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centra valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta.

“Digitālās drošības incidenti un uzbrukumi notiek nemitīgi, un mūsdienu digitālajai sabiedrībai no tiem izvairīties ir praktiski neiespējami, tāpēc ir kritiski svarīgi atpazīt un izprast šajā vidē esošos apdraudējumus un riskus,” uzsver Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons. “Tas nozīmē pielāgot savu domāšanas veidu un apzināties, ka digitālajā vidē jāievēro tie paši noteikumi, likumi un piesardzības pasākumi, kādus esam raduši izmantot fiziskajā vidē. Atstāt atvērtu savu mājokli un privātās mantas, atvērt nezināmus sūtījumus un izpildīt tajos dotās norādes, apmeklēt bīstamas un nedrošas vietas – tas šķiet mazliet neprātīgi un absurdi, tomēr tieši šādas elementāras drošības lietas cilvēki visbiežāk neievēro digitālajā vidē. E-prasmju nedēļa ir iespēja mainīt esošo domāšanas veidu par rīcību un uzvedību digitālajā vidē.”

Diskusija notiks Zaķusalas radio un televīzijas tornī (skatu laukums 98 m) no plkst. 14:15 līdz 16:15. Tiešraidei varēs sekot līdzi E-prasmju mājas lapā.

Latvijā E-prasmju nedēļa notiek jau septīto reizi. Šogad tā norisinās no 7.marta līdz 12.martam, un to koordinē Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA) un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM). Nedēļas galvenie partneri ir AS “RIX Technologies”, “Microsoft Latvija” un VAS “Latvijas valsts radio un televīzijas centrs” (LVRTC). Nedēļas organizēšanā iesaistījušies arī partneri no IKT nozares uzņēmumiem, valsts pārvaldes un nevalstiskā sektora.

E-prasmju nedēļas norise Latvijā ir daļa no Eiropas kampaņu e-Skills for Jobs 2016 un  Get Online week 2016 aktivitātēm. T  ās mērķis ir veicināt visas sabiedrības diskusiju par digitālo prasmju nozīmi, iepazīstināt ar jaunākajām digitālo prasmju apmācības programmām un rīkiem, kā arī e-pakalpojumiem.

Papildu informācijai:
Māra Jākobsone
LIKTA viceprezidente
Tālrunis: 67311821
E-pasts: office@likta.lv

Nacionālie koordinatori Latvijā:

Vides aizsradzības un reģionālās attīstības ministrija, Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas, Latvijas Valsts Radio un Televīzijas Centrs, Licrosoft, Rix Tehnologies.

Par e-prasmju nedēļas partneri:

 • AS Swedbank;
 • CERT.lv;
 • Data Security Solutions;
 • Digital Journey;
 • Infinitum 8;
 • Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra (Programma eTwinning);
 • Kultūras informācijas sistēmu centrs;
 • Latvijas Nacionālā Bibliotēka;
 • Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK);
 • Lauku atbalsta dienests;
 • Learn IR; 
 • LR Ārlietu ministrija;
 • LR Ekonomikas ministrija;
 • LR Finanšu ministrija;
 • LR Uzņēmumu reģistrs;
 • “Net-Safe Latvia” Drošāka interneta centrs (Latvijas Interneta asociācija);
 • Nodarbinātības valsts aģentūra;
 • Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “BIOR”;
 • Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde;
 • Projekts FIT4Jobs;
 • Projekts Online4EDU;
 • SIA Tilde;
 • SIA ZZ Dats;
 • Valsts ieņēmumu dienests;
 • Valsts reģionālās attīstības aģentūra;
 • Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra;
 • Valsts zemes dienests;
 • VAS “Ceļu satiksmes drošības direkcija”;
 • UNESCO Latvijas Nacionālā komisija.

Reģionālie partneri: pašvaldības, pašvaldību organizācijas un citas organizācijas Latvijas novados. Ar reģionālajiem partneriem iespējams iepazīties e-prasmju nedēļas Digitālajā kartē.Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
  
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
17.09.2019
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta