Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
BREXIT
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 


 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
K.Gerhards: Pašvaldībām likums jāievēro, nevis jāinterpretē
25.07.2017

Vides aizsardzības un reģionālās attīstība ministrija (VARAM) norāda, ka Rīgas domes koalīcijas nesen pieņemtie grozījumi saistošajos noteikumos ir pretrunā ar likumu.

VARAM nosūtījusi Rīgas domei vēstuli, kurā uzdod precizēt saistošos noteikumus un nodrošināt to atbilstību normatīvo aktu prasībām.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards, vērtējot Rīgas domes deputātu iesniegumu, atzīst: “Likums vienādi jāievēro kā Rīgā, tā visās citās Latvijas pašvaldībās. Rīgas domes pienākums ir izveidot komitejas atbilstoši noteikumiem, nevis savai interpretācijai. Komitejās ir jābūt pozīcijas un opozīcijas proporcionalitātei! Tieši tāpat kā pašvaldība prasa likuma izpildi no iedzīvotājiem, tā tas jāievēro arī deputātiem.”

Domes ekskluzīvajā kompetencē ir noteikt domes komitejas, to skaitlisko sastāvu, kompetenci un darba organizāciju1. Papildus attiecīgajā likumā noteikti nosacījumi, kuri jāievēro, veidojot komiteju sastāvu. Proti, katras politiskās partijas vai vēlētāju apvienības pārstāvju skaitu komitejā nosaka iespēju robežās proporcionāli no katras politiskās partijas vai vēlētāju apvienības ievēlēto deputātu skaitam2. Komitejas locekļu skaits nedrīkst būt mazāks par trijiem un nedrīkst pārsniegt pusi no domes deputātu kopskaita, izņemot Finanšu komiteju. Katram deputātam jābūt vismaz vienas domes komitejas loceklim3. Tajā pašā laikā nav noteikts maksimālo komiteju skaits, kur var darboties viens deputāts.

Ņemot vērā iepriekš minēto, pirmkārt, ikvienam deputātam ir jānodrošina vienlīdzīgas iespējas strādāt vienādā skaitā komiteju. Otrkārt, izvērtējot katras komitejas locekļu skaitu, katrā komitejā pēc iespējas jānodrošina proporcionālā dalība katras politiskās partijas pārstāvim.

Savukārt vērtējot Rīgas domes deputātu pēdējā sasaukuma sēdē4 izdarītās izmaiņas saistošajos noteikumos, sasaukt sēdi nakts laikā nav laba prakse, tomēr tas nav aizliegts.

„Lai gan formāli likums nav pārkāpts, tomēr nav ievēroti labas pārvaldības principi. Manuprāt, tas nav pieņemami, ka iepriekšējais sasaukums nakts laikā pieņem lēmumu par to, kā strādās nākamā dome,” sacīja ministrs K. Gerhards.

1 saskaņā ar likuma “Par pašvaldībām” 24.pantu
2 saskaņā ar likuma “Par pašvaldībām” 54.pantu
3 Saskaņā ar likuma “Par pašvaldībām” 55.pantu
4 2017. gada 21. jūnija sēdē tika veikti grozījumi 2011.gada 1. marta saistošajos noteikumos Nr.114 “”Rīgas pilsētas pašvaldību nolikums”

Sabiedrisko attiecību nodaļa
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Tālr. 67026533
E-pasts: prese@varam.gov.lv 

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
  
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
16.02.2019
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta