Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
BREXIT
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 


 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
K.Gerhards atceļ Salaspils novada domes lēmumu par pastāvīgo komiteju izveidošanu
02.08.2017

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards atceļ Salaspils novada domes lēmumu par pastāvīgo komiteju izveidošanu un locekļu ievēlēšanu.

Vērtējot Salaspils pašvaldības saistošos noteikumus un to atbilstību normatīvo aktu prasībām, Kaspars Gerhards atzīst: “Salaspils novada dome ar savu rīcību klaji pārkāpj demokrātijas pamatprincipus gan pret domes deputātiem, gan arī pret iedzīvotājiem, kuri deputātus ir ievēlējuši. Pieņemtais lēmums par komiteju izveidošanu un proporcionalitātes ievērošanu komiteju sastāvos ir nelikumīgs, tas nekavējoties ir jāatceļ!

2017. gada 6.jūlijā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) saņēma Salaspils novada domes deputāta iesniegumu. Tajā bija lūgts izvērtēt novada domes lēmumu par pastāvīgo komiteju izveidošanu un locekļu ievēlēšanu. Pēc iepazīšanās ar konkrēto situāciju, VARAM aicināja Salaspils novada domi* precizēt saistošos noteikumus – katras politiskās partijas vai vēlētāju apvienības pārstāvju skaitu komitejās noteikt iespēju robežās proporcionāli no katras politiskās partijas vai vēlētāju apvienības ievēlēto deputātu skaitam.

Proporcionalitātes princips nozīmē – katrā komitejā pārstāvēto politisko partiju deputātu skaitam ir jābūt tieši proporcionāli domē ievēlēto politisko partiju deputātu skaitam. Norāde “iespēju robežās” attiecībā par proporcionalitātes principu saprotama tā, ka gadījumos, kad tiešu matemātisku proporciju nav iespējams ievērot vai tā ir vienāda vairākām politiskajām partijām, dome lēmumu pieņem, balstoties uz vienlīdzības principu starp ievēlētajām politiskajām partijām. Ar vienlīdzības principu konkrētā gadījumā jāsaprot visu ievēlēto politisko partiju vienlīdzīgas iespējas piedalīties komiteju darbā atkarībā no katras politiskās partijas deputātu skaita domē. Izvērtējot ievēlēto politisko partiju un to apvienību deputātu skaitu attiecībā pret deputātu sadalījumu komitejās, VARAM konstatēja, ka proporcionalitātes princips nav ticis ievērots četru komiteju sastāva veidošanā.

Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika, visām valsts institūcijām ir pienākums savā darbībā ievērot likumību, publiskās varas pakļautību likumam, likuma virsvadību un citus tiesiskas valsts principus.

Atbildes vēstulē VARAM no Salaspils novada domes saņēma, ka pastāvīgo komiteju izveidošanas un locekļu ievēlēšanas izvērtēšana ir politisks lēmums, kura izvērtēšana nav nedz VARAM, nedz tiesas kompetencē.

Tāpēc vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards kā ministrs, kurš veic pašvaldību pārraudzību, pieņēmis lēmumu apturēt pašvaldības domes pieņemto lēmumu**. K.Gerhards informē: “Mēs dzīvojam tiesiskā valstī, kurā visiem, arī politiskiem lēmumiem, ir jābūt tiesiskiem. Līdz ar to nav tiesiska pamata atkāpties no proporcionalitātes principa domes komiteju veidošanā, to argumentējot tikai ar politisku lēmumu vai politiku, jo šāds arguments nedod pamatu pieņemt prettiesiskus lēmumus, kuru rezultātā tiek ne tikai ierobežots mazākuma princips, bet arī pārkāpta vēlētāju izteiktā griba, ievēlot domi noteiktā politisko spēku proporcijā. Pašvaldības lēmumiem jāatbilst Satversmei”.

*Atbilstoši likuma “Par pašvaldībām” 54.panta pirmo daļu
** Pamatojoties uz likuma ”Par pašvaldībām” 5.panta piekto daļu, Valsts pārvaldes iekārtas likuma 7.panta otro un piekto daļu, 8.panta ceturto daļu

Sanita Dika-Bokmeldere
Ministra padomniece
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Tālr. 67026478
Mob. 20284491
E-pasts: sanita.dika-bokmeldere@varam.gov.lv
www.varam.gov.lv

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
  
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
16.02.2019
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta