Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Mērķtiecīgā e-pakalpojumu attīstībā svarīga to kvalitāte
04.10.2017

Līdz šim valstī ir digitalizēti vairāk nekā 500 pakalpojumu un to attīstībā akcents ir nevis kvantitātē, bet gan kvalitātē. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) mērķtiecīga darba rezultāts - lai e‑pakalpojumi vienkāršotu iedzīvotāju un iestāžu sadarbību.

Pēc VARAM valsts sekretāra vietnieka Edmunda Beļska sacītā Latvijā pakāpeniski notiek virzība uz to, lai valsts un pašvaldību iestādes visus pakalpojumus nodrošinātu elektroniski, ja vien konkrētais pakalpojums tik tiešām neprasa personas klātbūtni.

“Vienlaikus mūsu pienākums ir arī skaidrot un mācīt iedzīvotājiem, kā šos e-pakalpojumus izmantot, jo pretējā gadījumā to ieviešanai nav jēgas. Šis ir viens no iemesliem, kāpēc jau trešo gadu organizējam akciju “Dienas bez rindām. Turklāt paredzam, ka laika gaidā interneta portāls “Latvija.lv” kļūs par elektronisko vienas pieturas aģentūru. Tajā vienkopus būs apkopota informācija par valsts un pašvaldību pakalpojumiem, par to, kā rīkoties noteiktās dzīves situācijās. Jau 2018.gada otrajā pusē kļūs pieejama arī “eAdrese”, kas, ja iedzīvotājs vēlēsies, ļaus nodrošināt visu saraksti ar valsti un pašvaldībām vienuviet - elektroniski,” skaidro Beļskis.

Plānots, ka eAdreses ieviešana uzlabos valsts un pašvaldību pārvalžu efektivitāti gan mazinot tēriņus, gan ātri sasniedzot adresātu.

Jau šobrīd ieviestie e-pakalpojumi vairākās iestādēs ir būtiski samazinājuši tēriņus. Piemēram, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) katru mēnesi elektroniski uz Latvija.lv nosūta 30-40 tūkstošos lēmumu, kurus citādi būtu jāsūta drukātā veidā. Savukārt, Uzņēmumu reģistrā (UR) 2017.gada pirmajos deviņos mēnešos 41% no visiem pieteikumiem tika iesniegti elektroniski.

Beļskis arī uzsver, ka valsts praktisku atbalstu e-pakalpojumu lietošanā nodrošina arī ārpus akcijas “Dienas bez rindām” laika. Proti, pašlaik visā Latvijā darbojas 71 valsts un pašvaldības vienotie klientu apkalpošanas centri (VPVKAC), kuros klātienē var pieteikt pakalpojumus, saņemt konsultācijas par e-pakalpojumiem un citu informāciju. Līdz 2017.gada beigām tiks atvērti vēl septiņi VPVKAC – Aizkrauklē, Jēkabpilī, Ropažos, Mālpilī, Ērgļos, Ķegumā un Priekuļos.

Kopš VPVKAC tīkla darbības sākuma 2015.gada septembrī līdz šā gada septembrim VPVKAC tīklā kopā reģistrēti vairāk nekā 90 tūkstoši pakalpojumu, tostarp konsultācijas un palīdzība portālā “Latvija.lv” esošo e‑pakalpojumu lietošanā.

VPVKAC ir pieejami brīvpieejas datori, kurus pēc nepieciešamības dažādu e‑pakalpojumu saņemšanai un piekļuvei citiem valsts e-vides resursiem var lietot iedzīvotāji. Turklāt VARAM dotē pašvaldību bibliotēku tīklu, kurā ir 812 bibliotēkas, līdz ar to katrā no tām ir brīvpieejas dators, katrs bibliotekārs faktiski ir e-vides asistents.

Akcija “Diena bez rindām 2017” visā Latvijā norisinās no 2017. gada 2. līdz 6.oktobrim. Tās laikā iedzīvotāji tiek aicināti doties uz valsts un pašvaldību iestādēm izmēģināt un saņemt individuālas konsultācijas e-pakalpojumu lietošanā. Akcijas laikā pakalpojumus sniegs 119 klientu apkalpošanas vietās 17 valsts iestādēs visā Latvijā, kā arī 80 pašvaldību iestādēs Latvijas reģionos. Pilns akcijas dalībnieku saraksts pieejams šeit. 

Jau vēstīts, ka pašlaik valstī tiešsaistē ir pieejami aptuveni 500 dažādu valsts un pašvaldību e pakalpojumu kā privātpersonām, tā uzņēmējiem. Turklāt pēdējos deviņos gados to skaits pieaudzis apmēram septiņas reizes. Atbilstoši Valsts reģionālās attīstības aģentūras datiem, 2017. gada pirmajos mēnešos valsts e-pakalpojumus lietojuši 762 tūkstoši iedzīvotāji aptuveni astoņus miljonus reižu.

2016. gadā akcijas “Dienas bez rindām” laikā tika sniegtas 30 763 konsultācijas, no tām par e‑- pakalpojumiem – gandrīz astoņi tūkstoši. Pēc konsultācijas saņemšanas 4330 klienti izlēma par labu turpmākai e-pakalpojumu lietošanai.

Visu dalībnieku saraksts pieejams VARAM mājaslapā www.varam.gov.lv. Pasākums tiek finansēts no Eiropas Savienības fondu tehniskās palīdzības projekta Nr. 10.1.2.0/15/TP/011 „Eiropas Sociālā fonda atbalsts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai publicitātes pasākumu par Kohēzijas politikas fondiem nodrošināšanai”Papildu informācija medijiem:
Tija Ezeriņa
Public ID Group projektu direktore
Mob.: 29719893, E-pasts: tija.ezerina@publicid.lv

Laura Jansone
Sabiedrisko attiecību nodaļa
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Tel.: 67026418
E-pasts: laura.jansone@varam.gov.lv
www.varam.gov.lv

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 

 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
25.05.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta