Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Latvijas e-indekss: pašvaldības stiprina digitālo drošību, valsts iestādes – elektronisko dokumentu apriti
28.11.2017

Pašvaldību spēcīgākā puse ir augsti digitālās drošības standarti, savukārt valsts iestādēs – elektronisko dokumentu aprite, noskaidrots Lattelecom un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) iniciētajā Latvijas digitālās vides mērījumā e-indekss 2017, kas tiek īstenots jau trešo reizi.

 

Latvijas e-indekss 2017 augstākos rezultātus ieguvusi Ventspils pilsēta, Siguldas novads, Rundāles novads, Uzņēmumu reģistrs un VARAM.

Šogad digitāli attīstītāko pašvaldību nomināciju reģionālo pilsētu kategorijā ieguvusi Ventspils pilsēta, kas līdz šim divus gadus pēc kārtas ierindojās topa 2. vietā, bet šogad apsteidza Valmieru. Ventspils ir pilsēta, kas aktīvi izmanto informācijas un komunikācijas tehnoloģiju risinājumus un palīdz tos jēgpilni lietot arī citiem. Video par Ventspils pilsētu.

Lielo novadu kategorijā pirmo vietu ieguvis Siguldas novads, kas mērķtiecīgi tuvojies uzvarai – pirmajā gadā ierindojoties 15.vietā, otrajā gadā 3.vietā un šogad 1. vietā.  Siguldas novads ir vieta, kur tehnoloģijas lieto daudz un prasmīgi. Video par Siguldas novadu.  

Mazo novadu kategorijā spēcīgākai ir Rundāles novads. Tas pirmajā gadā ieguva 5. vietu, nākamajā gadā zaudēja savu pozīciju un tad šogad atguva to ar uzviju, iegūstot 1. vietu. Rundāles novads ir atvērts tehnoloģijām un tiecas apgūt arvien jaunus digitālos risinājumus. Video par Rundāles novadu. 

Uzņēmumu reģistrs mērķtiecīgi sasniedzis pirmo vietu valsts iestāžu kategorijā – pirmajā gadā paliekot tieši aiz pirmā desmitnieka, 11.vietā, tad kāpis par sešām vietām, iegūstot 5. vietu kopējā vērtējumā, savukārt jaunākajā mērījumā uzrādīts vislabākais rezultāts. Video par Uzņēmumu reģistru

Ministriju kategorijā jau otro mērījumu pēc kārtas līdera pozīcijas saglabājusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, turpinot stabilu izaugsmi e-vides attīstībā. Video par VARAM

Uzvarētāji tika noskaidroti, detalizēti analizējot dažādus datus, piemēram, pašvaldību indeksā vērtēts 141 ar informācijas un komunikācijas tehnoloģijām saistīts indikators, bet valsts sektorā – mērījums analizēts piecās dažādās dimensijās.

“Šogad valsts iestāžu e-indeksa mērījumā galvenokārt tika vērtēti e-pakalpojumi, kas tiek sniegti Latvijas iedzīvotājiem. Ikvienam e-pakalpojumu lietotājam ir svarīgi, lai tiktu nodrošināta pakalpojumu pieejamība. Attīstoties informācijas tehnoloģiju nozarei, vairs netiek ierobežota ne atrašanās vieta, ne laiks, lai paveiktu nepieciešamo.

E-indeksa mērījums ļauj katrai iestādei ieskatīties sava paveiktā darba sasniegtajos rezultātos un izvērtēt, ko varētu darīt vēl labāk un ko ar savu pozitīvo piemēru varētu iemācīt citiem, lai kopā veidotu efektīvu e-pārvaldi Latvijā,” uzvēra VARAM ministrs Kaspars Gerhards, atklājot Latvijas e-indeksa 2017 uzvarētāju paziņošanu.

„Jau otro gadu mērījumā ir piedalījušās visas 119 pašvaldības, un redzam, ka arī pašvaldības ar interesi seko līdzi Latvijas e-indeksa rezultātiem, un tie jau šobrīd kalpo par motivāciju attīstīt e-vidi iedzīvotāju un uzņēmēju ērtībai, turklāt stiprina publiskā un privātā sektora sadarbību. Pozitīvi vērtējams, ka lielākoties pašvaldībās ir pieejamas pamatlietas, kas raksturo mūsdienīgai organizācijai atbilstošus digitālos risinājumus. Tagad jāstrādā pie tā, lai iegūtu no tiem maksimālu efektivitāti,” stāsta Latvijas lielākā tehnoloģiju uzņēmuma Lattelecom valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis.

Pašvaldības apzinās IT drošības nozīmi

2017. gadā pieaudzis pašvaldību skaits, kurās ir apstiprināta IT drošības politika (76% salīdzinot ar 66% 2015. gadā), nedaudz biežāk pašvaldības veikušas informācijas sistēmu auditu (54% salīdzinot ar 50% 2015. gadā). Tāpat pašvaldības apmācījušas darbiniekus drošības jautājumos (56%), izveidojušas atļauto programmatūru reģistru (63%) un noteikušas vienotus standartus antivīrusu programmatūrai (80%).

Elektroniska dokumentu aprite notiek, taču tai ir vēl potenciāls attīstībai

77% pašvaldību centrālajās administrācijās ir DVS (salīdzinot ar 73% 2015. gadā), taču 24% pašvaldību dokumentus un iekšējos rīkojumus organizē tikai papīra formā (salīdzinoši 33% 2015. gadā). Tāpat pašvaldībās salīdzinoši maz (26%) nodrošina iespēju izmantot atvērtos datus.

Valsts iestādēs uzlabojas elektronisko dokumentu aprite

Elektronisko dokumentu aprite attīstās, ir iestādes, kur elektronisko dokumentu aprite pārsniegusi 80% no kopējā dokumentu skaita, šāds rādītājs iepriekšējā periodā netika sasniegts. Savukārt ministriju grupā labākie sasnieguši 70% rezultātu e-dokumentu apritē. Novērojama atšķirība starp iestāžu sniegumu e-pārvaldē – ir iestādes, kas sāk tikai piedāvāt iedzīvotājiem pieteikt pakalpojumus ne vien rakstveidā, bet arī elektroniski, kamēr citās sasniegti jau augsti elektronisko dokumentu aprites rādītāji. Tiek pozitīvi veicināta starpiestāžu sadarbība, turpina attīstīties dokumentu pārvaldība, tiek pilnveidotas datu sistēmas, lai nodrošinātu savienojamību ar citām datu bāzēm, pievienojoties publiskās pārvaldes dokumentu pārvaldības integrācijas videi.

Latvijas e-indekss 2017 uzvarētāju apbalvošanā piedalījās Gints Kaminskis, Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis, Jānis Endziņš, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras priekšsēdētājs, Signe Bāliņa, Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju asociācijas prezidente, Viktors Valainis, Latvijas Lielo pilsētu asociācijas izpilddirektors.

Par Latvijas e-indeksu

2017. gadā pēc Lattelecom un VARAM pasūtījuma ir veikts jau trešais Latvijas e-indeksa mērījums. Mērījums vērtē e-vides infrastruktūru, pašvaldības interneta resursus un cilvēku prasmes, e-pārvaldi un drošību, atvērto datu pieejamību, iestādes iekšējo procesu organizāciju, starpiestāžu sadarbību, pakalpojumu sniegšanu, sabiedrības iesaistīšanu u.c. e-vides attīstības aspektus.

Partnerības iniciatīvu uzsākta 2014. gadā Lattelecom un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai sadarbojoties ar partneriem – Latvijas Pašvaldību savienību, Latvijas Lielo pilsētu asociāciju, Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociāciju un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru. Iniciatīvas uzdevums ir izveidot pārskatāmu e-vides iespēju izmantošanas novērtējumu pašvaldībās un valsts iestādēs.

Latvijas atvērto datu portāla izstrāde ir veikta izmantojot Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta Nr. Nr.2.2.1.1/16/I/001 "Publiskās pārvaldes informācijas un komunikācijas tehnoloģiju arhitektūras pārvaldības sistēma" finansējumu.
Papildu informācija

Kate Mažāne
Lattelecom Vecākā sabiedrisko attiecību projektu vadītāja 
Tālr.: 67057000 / 29720333
E-pasts: kate.mazane@lattelecom.lv

Kaspars Rūklis
VARAM Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājs
Tālr.: 67026533; 29405048
E-pasts: kaspars.ruklis@varam.gov.lv

www.eindekss.lv
www.facebook.com/Latvijaseindekss
www.draugiem.lv/latvijaseindekss
www.twitter.com/eIndekss

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 

Skaties video tiešraidi!
 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
07.07.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta