Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
K.Gerhards atceļ Lielvārdes novada domes lēmumu par pastāvīgo komiteju izveidošanu
05.12.2017

Šodien, 2017. gada 5. decembrī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards parakstījis rīkojumu, ar kuru tiek atcelts Lielvārdes novada domes lēmums par pastāvīgo komiteju izveidošanu. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) vairākkārt Lielvārdes novada domei aizrādījusi par lēmuma neatbilstību likumam “Par pašvaldībām”. “Demokrātija ir viens no valsts pamatprincipiem, kas, tāpat kā likums, ir jāievēro arī pašvaldībām. Šī principa pārkāpšana ir necieņas izrādīšana pret vēlētājiem,” rīkojumu komentē K.Gerhards.

Proporcionalitātes princips nozīmē – katrā komitejā pārstāvēto politisko partiju deputātu skaitam ir jābūt tieši proporcionālam domē ievēlēto politisko partiju deputātu skaitam. Norāde “iespēju robežās” attiecībā par proporcionalitātes principu saprotama tā, ka gadījumos, kad tiešu matemātisku proporciju nav iespējams ievērot vai tā ir vienāda vairākām politiskajām partijām, dome lēmumu pieņem, balstoties uz vienlīdzības principu starp ievēlētajām politiskajām partijām. Ar vienlīdzības principu konkrētā gadījumā jāsaprot visu ievēlēto politisko partiju vienlīdzīgas iespējas piedalīties komiteju darbā atkarībā no katras politiskās partijas deputātu skaita domē.

Mazākuma princips pieprasa, lai mazākumam būtu iespēja piedalīties lēmumu pieņemšanā. Satversmes tiesas tiesnesis, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes asociētais profesors Jānis Neimanis ir norādījis, ka demokrātijas princips pieprasa, lai vairākuma principam būtu “atsvars” – mazākuma princips. Tas nepieciešams, lai demokrātija tiktu pilnībā īstenota, lai lēmumu pieņemšanā tiktu respektēta arī tā tautas daļa, kuras viedoklis ir palicis mazākumā un mazākumam, lai tiktu saglabāta iespēja reiz kļūt par vairākumu.

Izvērtējot ievēlēto politisko partiju un to apvienību deputātu skaitu attiecībā pret deputātu sadalījumu komitejās, VARAM konstatē, ka proporcionalitātes princips nav ticis ievērots.

Demokrātijas jēdziens ir noteikts Satversmes 1. pantā – Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika! Tas jāievēro kā sabiedrībai kopumā, tā arī pašvaldībām. Pašvaldību lēmumiem ir jāatbilst Satversmei,” komentē K.Gerhards, kurš kā ministrs, kas veic pašvaldību pārraudzību, pieņēmis lēmumu apturēt pašvaldības domes pieņemto lēmumu.

Sanita Dika-Bokmeldere
Ministra padomniece
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Tālr. 67026478
Mob. 20284491
E-pasts: sanita.dika-bokmeldere@varam.gov.lv
www.varam.gov.lv

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 

 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
17.10.2018
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta