Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Emisijas kvotu sadales plāns 2008.-2012.gadam
10.04.2006 Informāciju sagatavoja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Sabiedriskajai apspriešanai tiek nodots Emisijas kvotu sadales plāna 2008.-2012.gadam (turpmāk – plāns) projekts, kuru sagatavojusi SIA „Ekodoma” Vides ministrijas uzdevumā.

Plāna izveide noteikta likumā „Par piesārņojumu”, ar kuru Latvija ievieš Eiropas Savienības emisijas kvotu tirdzniecības sistēmu (turpmāk – ES ETS) un nosaka tās darbības pamatprincipus. Sistēma tika izveidota, lai palīdzētu ES dalībvalstīm pildīt savas starptautiskās emisiju samazinājuma saistības ekonomiski visizdevīgākajā veidā, kā arī nodrošinātu Eiropas Savienības kopējo saistību izpildi (atbilstoši ANO Vispārējā konvencijas par klimata pārmaiņām Kioto protokolam, Eiropas Savienība ir uzņēmusies saistības samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas 2008.-2012.gadā par 8%, salīdzinot ar 1990.gada emisijas apjomu). Sistēmas dalībnieki ir rūpnieciskās iekārtas energoietilpīgajās tautsaimniecības nozarēs, tai skaitā elektroenerģijas un siltumenerģijas, cementa, keramikas, tērauda, stikla u.c. ražošanas iekārtas. ES reģionālā sistēma ir saistīta ar Kioto protokola mehānismiem – kopīgi īstenojamiem projektiem un tīras attīstības mehānismu, paredzot uzņēmumiem iespēju izmantot šo mehānismu ietvaros realizētajos projektos radītās emisijas samazināšanas vienības.

Pats Eiropas Savienības emisijas kvotu tirdzniecības sistēmas nosaukums izsaka, ka sistēmas pamatā ir tirdzniecība. Tirdzniecības objekts ir emisijas kvota, kas līdzvērtīga vienai tonnai oglekļa dioksīda (CO2) emisiju. Līdz ar 2005.gada 1.janvāri, kad darbību uzsāka ES ETS, sāka darboties arī emisijas kvotu tirgus, kurā uzņēmumi, kam ir problēmas ar emisijas ierobežošanu, varēs iegādāties emisijas kvotas no uzņēmumiem, kas būs samazinājuši CO2 emisijas apjomu, piemēram, ieviešot jaunas tehnoloģijas vai veicot emisiju samazināšanas pasākumus, kā, piemēram, uzlabojot energoefektivitāti uzņēmumā vai pārejot uz videi draudzīgāku kurināmā veidu. Bez tam, tirgoties ar emisijas kvotām var arī jebkura fiziska vai juridiska persona, kas atvērusi kontu kādā ES dalībvalsts emisijas kvotu reģistrā. Latvijā reģistru izveido un uztur Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas aģentūra. Vairāk par ES ETS nosacījumiem Latvijā varat iepazīties Vides ministrijas mājas lapā internetā http://www.vidm.gov.lv/vide/darbJom/Lemis.htm .

Kā viens no nosacījumiem dalībai ES ETS ir Emisijas kvotu sadales plāna sagatavošana katram tirdzniecības periodam. Patlaban Latvija gatavojas otrajam ES ETS periodam, kas ilgs no 2008.gada 1.janvāra līdz 2012.gada 31.decembrim. Atbilstoši likuma „Par piesārņojumu” nosacījumiem, Plānā tiek iekļauti jautājumi par ES ETS dalībniekiem Latvijā, emisijas kvotu sadales principiem un paredzēto emisijas kvotu sadalījumu, ar sadali saistītiem normatīviem aktiem un politikas plānošanas dokumentiem un siltumnīcefekta gāzu emisijas samazināšanas potenciālu. Saskaņā ar likuma „Par piesārņojumu” 2.pielikumu, emisijas kvotu tirdzniecības sistēma ir obligāta visām sadedzināšanas iekārtām, kuru nominālā ievadītā siltuma jauda pārsniedz 20 megavatus, kā arī stikla ražošanas, metālapstrādes, celtniecības materiālu, ķieģeļu, betona un cementa ražošanas iekārtām, kuras pārsniedz likumā noteikto saražoto produkcijas daudzumu. Bez tam, emisijas kvotu tirdzniecības sistēmā var iesaistīties arī brīvprātīgi.

Kopumā Emisijas kvotu sadales plāna 2008.-2012.gadam projekts aptver 90 iekārtas, no kurām 73 iekārtām ir obligāts nosacījums piedalīties ES ETS. Pārējās 17 iekārtas ir brīvprātīgi vēlējušās iesaistīties šajā sistēmā. Bez tam, plāna projektā paredzēta emisijas kvotu rezerve jaunām iekārtām, tas ir, iekārtām, kas saņēmušas Siltumnīcefekta gāzu emisijas atļauju pēc emisijas kvotu sadales plāna iesniegšanas Eiropas Komisijai un kas nav iekļautas emisijas kvotu sadales plānā, kā arī iekārtām, kurām pēc izmaiņu ieviešanas darbībā saskaņā ar Siltumnīcefekta gāzu emisijas atļaujas nosacījumiem plānota lielāka siltumnīcefekta gāzu emisija.

Emisijas kvotu sadales plānu apstiprina Ministru Kabinets, un pēc tam dokuments tiek sūtīts uz Eiropas Komisiju, lai tā izvērtētu un apstiprinātu Latvijas iesniegto plānu.

Komentārus un priekšlikumus par plāna projektu lūdzam sūtīt SIA „Ekodoma” (adrese: Noliktavas ielā 3-3, Rīga, LV–1010; e-pasta adrese: ekodoma@ekodoma.lv) līdz š.g. 10.maijam.

Aicinām jūs piedalīties Emisijas kvotu sadales plāna 2008.-2012.gadam projekta sabiedriskās apspriešanas pasākumā 2006.gada 28.aprīlī, Vides ministrijā, Peldu ielā 25, Rīgā, 409.telpā no plkst.9.30 līdz 12.30. Pasākuma laikā varēsiet uzdot jautājumus plāna projekta autoriem SIA „Ekodoma” un Vides ministrijas atbildīgajiem darbiniekiem.

Plāns pielikumā.

Linda Leja
Vides ministrija
Klimata un atjaunojamo energoresursu departaments
Tālrunis: 7026512

Pievienotie faili:
 
Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 


 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
29.03.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta