Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Ar vērienīgiem Eiropas Mobilitātes nedēļas pasākumiem pašvaldības mudinās iedzīvotājus pārvietoties gudri
14.09.2018
Teju 20 Latvijas pašvaldības šogad aktīvi iesaistījušās Eiropas Mobilitātes nedēļas (EMN) aktivitātēs, ar izglītojošiem, izklaidējošiem vai sportiskiem pasākumiem veicinot iedzīvotāju izpratni par gudru pārvietošanos. EMN tradicionāli norisinās no 16. līdz 22. septembrim, un šogad tā veltīta «multimodalitātes» tēmai – dažādu pārvietošanās veidu kombinēšanai, lai ātri, ērti, videi draudzīgi un ekonomiski izdevīgi nonāktu gala mērķī, un vajadzības gadījumā elastīgi mainītu maršrutu.
Vairākas pašvaldības šogad rīko organizētus velobraucienus, lai iepazīstinātu iedzīvotājus ar veloceliņiem un parādītu, ka divritenis var būt ērts un uzticams pārvietošanās līdzeklis ikdienas vajadzībām. Mārupē nesen atklātā veloceliņa izzināšanai tiek rīkota pilsētvides spēle, kuras gaitā jāmeklē apslēptus novada logo. 

Daudzās pašvaldībās norisināsies «Ar velo uz darbu» akcijas, sveicot tos cilvēkus, kuri uz darba vietām un mācību iestādēm dosies ar divriteni. Valmieras pašvaldība arī nolēmusi noskaidrot un sveikt riteņbraucējiem draudzīgāko darba devēju. Ieplānoti ģimeņu braucieni, foto orientēšanās sacensības, nūjošana, vingrošana un citi veselīgu dzīvesveidu veicinoši pasākumi. Piemēram, Daugavpilī 22.septembrī notiks «Velo rīts ģimenēm» un «Daugavpils Fotoreiss», kura dalībniekiem visā pilsētā būs jāmeklē apslēptus burtus. 

Pašvaldības īpašu uzmanību pievērš bērnu un jauniešu izglītošanai, mācību iestādēs rīkojot EMN veltītus pasākumus. Piemēram, interesantu ideju īsteno Jaunpils pašvaldība, uz nedēļu izveidojot skolas autobusu pieturu 500 metru attālumā no skolas. Pēdējo puskilometru līdz «zinību mājas» durvīm skolēniem būs jāveic kājām, tādējādi radinoties vairāk staigāt. 

22.septembrī «Dienā bez auto» daudzās Latvijas pilsētās autotransportam tiks slēgti vairāki ielu posmi vai laukumi, un tie tiks nodoti kājāmgājēju un velobraucēju rīcībā, kā arī izmantoti informējošu pasākumu rīkošanai. Liepājā šajā dienā būs slēgtas veselas sešas ielas un notiks 15 kilometru velobrauciens ar cienastu un izklaidējošām atrakcijām. 

Siguldas dome šajā dienā rīkos publisko apspriešanu unikālai idejai pilsētā izveidot pirmo riteņbraucēju ielu Latvijā. Siguldieši iecerējuši vienā no esošajām ielām velosipēdu padarīt par prioritāru transporta līdzekli. Daudzas pašvaldības rīko sociālo mediju konkursus, kuros aicina iedzīvotājus dokumentēt savu gudro pārvietošanos un nopelnīt balvas. 

«Pēdējās desmitgadēs mums ir izdevies ievērojami veicināt gaisa piesārņotāju emisiju samazināšanu. Taču jānorāda, ka mūsdienās vēl arvien autotransports ir būtisks gaisa piesārņojuma avots pilsētās, kas rada negatīvu ietekmi arī uz cilvēku veselību. Līdz ar to ir svarīgi veicināt gaisa kvalitātes uzlabošanos, samazinot piesārņojuma cēloņus, it sevišķi autotransporta radītās emisijas. Ilgtspējīgu un videi draudzīgu transporta veidu izmantošana, kā arī pārvietošanās paradumu maiņa, izmantojot «zaļākus» risinājumus, ir veids, kā ikviens sabiedrības dalībnieks var veicināt zaļo apziņu savā ikdienā un sekmēt gaisa kvalitāti vidē, kurā dzīvojam mēs un nākotnē dzīvos arī mūsu bērni. Tādēļ esmu gandarīts, ka arvien vairāk Latvijas iedzīvotāju, rūpējoties par Latvijas vidi un dabu, savā ikdienā izvēlas izmantot alternatīvus pārvietošanās risinājumus – divriteņus, elektriskos skrejriteņus, kā arī mēro ceļu, ejot kājām,» pašvaldību aktivitātes atzinīgi vērtē vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards.

Pašvaldības, kas pēdējā gada laikā ierīkojušas jaunus ilgtspējīgu pārvietošanos veicinošus infrastruktūras objektus, sarīkojušas interesantus pasākumus EMN laikā un organizējušas “Diena bez auto” aktivitātes, slēdzot kādu ielas posmu, pilnībā nododot to gājēju un velobraucēju rīcībā, tiks virzītas Eiropas līmeņa EMN konkursam. Pērn Latviju tajā pārstāvēja Lubānas, Daugavpils un Salaspils pašvaldības. 

Eiropas Komisija izvirzīizveidojjusi divus ambiciozus mērķus – līdz 2030. gadam pāriet uz bezizmešu transporta līdzekļiem pilsētu centrā, un līdz 2050.gadam pilsētās pilnībā atteikties no automašīnām ar iekšdedzes dzinējiem. EMN ik rudeni tiek organizēta kopš 2002.gada, un tās mērķis ir aicināt cilvēkus dažādot pārvietošanās veidus, lai risinātu Eiropas Savienības iedzīvotājiem aktuālas problēmas – mazinātu satiksmes sastrēgumus un atmosfēru sasildošo izplūdes gāzu apjomu pilsētās, mudinātu pārvietoties ar velosipēdu un kājām, uzlabojot eiropiešu veselības stāvokli. Latvija tajā piedalās kopš pirmsākumiem, bet akcijā «Diena bez auto» iesaistījās vēl agrāk – 2000.gadā.

EMN un nacionālo konkursu organizē SIA Prospero sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju. Aktuālā informācija par EMN pasākumiem un videi draudzīgu pārvietošanos Gudro pilsētnieku Facebook vietnē: www.facebook.com/gudraispilsetnieks. 

Audiovizuālie materiāli par EMN pieejami šeit: Kontaktinformācija:
Mudrīte Grundule 
Direktore PROSPERO 
Sabiedriskās attiecības
 E-pasts: mudrite.grundule@prospero.lv 
 Tālr.: 67039769, 26523052 


Ieva Upīte 
Sabiedrisko attiecību speciāliste 
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Peldu iela 25, Rīga, LV 1494 Tālrunis 67026418;
 www.varam.gov.lv
Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 

 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
15.11.2018
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta