Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Plastmasas atkritumu samazināšanas veicināšanai par vienreiz lietojamiem galda traukiem un piederumiem būs jāmaksā dabas resursu nodoklis
02.05.2019

No 2019. gada 1. jūlija par vienreiz lietojamiem galda traukiem un piederumiem, kas izgatavoti no plastmasas (polimēriem) un to kompozītmateriāliem (laminātiem) vairs nevarēs saņemt atbrīvojumu no dabas resursu nodokļa (DRN) samaksas. Tirgotājiem, kas sabiedriskajā ēdināšanā un mazumtirdzniecībā realizē plastmasas vienreiz lietojamos galda traukus un piederumus, būs jāmaksā DRN (likme 1,22 eiro/kg) un jānodrošina to reģenerācija.

Plastmasas atkritumi kļuvuši par nopietnu draudu videi, piesārņojot jūras un apdraudot ūdens dzīvniekus. Eiropas Komisijas aplēses liecina, ka vienreiz lietojamie plastmasas izstrādājumi veido vairāk nekā 70% no visa jūras piesārņojuma, tādēļ apņēmusies izskaust vienreiz lietojamo plastmasas iepakojumu ražošanu un tirdzniecību. Paredzams, ka vienreizlietojamo galda piederumu, šķīvju, salmiņu, maisāmo un baloniem piestiprināmo kociņu un polistirola pārtikas iepakojuma tirdzniecību Eiropas Savienībā aizliegs no 2021. gada.

Lai mudinātu tirgotājus jau tagad meklēt alternatīvu plastmasas traukiem un iepakojumam, dabas resursu nodokļa likumā veikti grozījumi. Tie paredz: no 2019. gada 1. jūlija par vienreiz lietojamiem galda traukiem un piederumiem, kas izgatavoti no plastmasas (polimēriem) un to kompozītmateriāliem (laminātiem), vairs nevarēs saņemt atbrīvojumu no DRN samaksas. Komersantiem, kuri pirmie Latvijas Republikas teritorijā sabiedriskajā ēdināšanā un mazumtirdzniecībā realizē vienreiz lietojamos galda traukus un piederumus no šiem materiālu veidiem, būs gan jāmaksā DRN, gan pašiem jānodrošina to pārstrādes un reģenerācijas normu izpildi Ministru kabineta 2010.gada 19.oktobra noteikumos Nr.983 “Noteikumi par izlietotā iepakojuma reģenerācijas procentuālo apjomu, reģistrēšanas un ziņojumu sniegšanas kārtību un iepakojuma definīcijas kritēriju piemērošanas piemēriem” noteiktajā kārtībā.

Valsts vides dienesta (VVD) ģenerāldirektora pienākumu izpildītāja, ģenerāldirektora vietniece Aina Stašāne aicina cilvēkus aizdomāties par to, cik daudz mēs katrs ikdienā izmantojam vienreiz lietojamos galda traukus un piederumus – karsto dzērienu krūzītes, uzpildāmās auksto dzērienu glāzes, šķīvjus, bļodiņas, karotes, dakšas, nažus, salmiņus, utt. 

“Plastmasas un kompozītmateriālu vienreiz lietojamo galda trauku un piederumu apjoms ir katastrofāli liels. Diemžēl tie bieži nonāk dabā vai atkritumu poligonā, jo ir pārāk netīri, lai veiktu to efektīvu pārstrādi. Pasaulē kopumā plastmasas atkritumu problēma ir tik ļoti samilzusi, ka ikvienam jāmaina paradumi, lai samazinātu vides piesārņojumu. Šī atbildība gulstas uz visas sabiedrības pleciem,” skaidro Aina Stašāne.

VVD atgādina, ka viena no galvenajām prioritātēm atkritumu apsaimniekošanā ir atkritumu rašanās novēršana un atkritumu daudzuma samazināšana. Tādēļ uzņēmējiem būtu svarīgi pārdomāt, kādu materiālu vienreiz lietojamo galda trauku un piederumu materiālu veidus piedāvāt patērētājiem, meklējot alternatīvus dabisko šķiedru materiālus, kuri ir kompostējami.

Informāciju sagatavoja
Maruta Bukleviča,
Valsts vides dienesta
sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: 67084217; 25780460
maruta.buklevica@vvd.gov.lv
www.vvd.gov.lv

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 

 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
10.07.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta