Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Ar vietējo iedzīvotāju atbalstu Iecavā un Bukaišos atklāti 11 jauni dižkoki
12.06.2019
Dabas aizsardzības pārvalde, pateicoties vietējo dabas aktīvistu sniegtajai informācijai, maijā un jūnijā Iecavas novadā un Tērvetes novada Bukaišu pagastā atklājusi un dabas datu sistēmā “Ozols” fiksējusi 11 valsts nozīmes dižkokus un piecus potenciālos dižkokus.

Dižkoku atklāšana nebūtu iespējama bez vietējo iedzīvotāju iesaistes dižkoku apzināšanas akcijā “LV100 Dižošanās”, ko Pārvalde un Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades birojs sāka 2017. gadā, atzīmējot Latvijas simtgadi.

Vēl 2016. gadā Pārvaldes rīcībā bija ļoti nepilnīga informācija par dižkokiem Iecavas novadā, bet patlaban novads kļuvis jau par 330 dižkokiem bagātāks.  Nesenos vērtīgos atradumus palīdzējusi konstatēt vietējā iedzīvotāja Andra Karlena, kas Pārvaldes ekspertiem ziņoja par Sarkano ozolu, bet vēlāk Pārvaldes darbiniekus aicinājusi iepazīties ar vēl vairākiem dižkokiem senu dzimtas māju apkārtnē.

Šajās mājās atklāti vēl divi dižkoku izmērus sasnieguši ozoli – 5,50 m un 4,16 m apkārtmērā, kā arī divi potenciālie dižkoki. 4,16 m lielajam dižozlam māju saimnieki zinājuši arī precīzu stādīšanas gadu. Tas iestādīts tālajā 1900. gadā par godu vecmāmiņas piedzimšanai.

“Šis ir otrais gadījums, kad uzzinām tik precīzu dižkoka stāstu. Fakti ļauj secināt, ka labos apstākļos augošam ozolam, lai tas sasniegtu dižkoka izmērus, nepieciešami 100 līdz 120 gadi,” pauž Pārvaldes Pierīgas reģionālās administrācijas vecākā eksperte Vita Caune.

Bukaišu pagastā savukārt, pateicoties vietējai vides aktīvistei Skaidrītei Urbānei, izdevies fiksēt 9 jaunus dižkokus, kā arī 3 potenciālos dižkokus. Atrasti un ar dižkoku apzīmējumiem dabā apzīmēti gan ozoli, gan priedes, arī liepa, viena Rietumu tūja, kā arī vīksna. Kopumā Bukaišu novadā fiksēti jau 70 dižkoki.

“Urbānes kundze dižkoku meklēšanā iesaistās regulāri, un šī nebija pirmā reize, kad kopīgiem spēkiem devāmies dabā atklāt dižkokus. Līdz ar to liela daļa dižkoku Bukaišu pagastā atklāti, pateicoties tieši viņas iniciatīvai un entuziasmam. Viņa aktīvi komunicē ar vietējiem iedzīvotājiem, uzzinot arvien jaunas potenciālo dižkoku atrašanās vietas, kā arī skaidro viņiem to vērtību,” pauž V. Caune.

Dižkoki Latvijā ir liela ainaviska vērtība, turklāt tajos samērā bieži mīt retas un aizsargājamas putnu, kukaiņu, piepju, ķērpju un sūnu sugas. Līdz ar to dižkoku apzināšana var palīdzēt šo sugu izpētē un aizsardzībā. Noderīga informācija, kā meklēt un kartēt dižkokus, pieejama tīmekļa vietnē https://lv100.lv/dizosanas/. Šajā lapā arī izveidota lietotājam ērta karte, kur apskatīt jau esošos dižkokus un pievienot jaunus.

Informāciju sagatavoja:
Baiba Ralle
Dabas aizsardzības pārvaldes
Dabas izglītības centra “Meža māja”
Dabas izglītības darba speciāliste
baiba.ralle@daba.gov.lv
Tālr.: 28611079 

Papildu uzziņām:
Vita Caune
Dabas aizsardzības pārvaldes
Pierīgas reģionālās administrācijas
Dabas aizsardzības daļas vecākā eksperte
vita.caune@daba.gov.lv
Tālr.: 26872625

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 

 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
10.07.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta