Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
J.Pūce: Latvijas tautsaimniecības attīstībā ir jāņem vērā klimata pārmaiņas un jāpielāgojas
16.07.2019
Rīga, 2019.gada 16.jūlijā – Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir izstrādājusi Latvijas pielāgošanās klimata pārmaiņām plānu laika posmam līdz 2030. gadam, ko šodien apstiprināja Ministru kabinets. Tas paredz ieviest vairāk nekā 80 pasākumu, lai palīdzētu Latvijas iedzīvotājiem un tautsaimniecībai labāk pielāgoties klimata pārmaiņām un tādējādi mazinātu klimata pārmaiņu radītos zaudējumus.

Klimata pārmaiņas notiek, un šobrīd tās ir visstraujākās meteoroloģisko novērojumu vēsturē, arī Latvijā. Ilggadīgā vidējā gaisa temperatūra dažās desmitgadēs jau ir paaugstinājusies par 0,7°C un tiek prognozēts, ka līdz gadsimta beigām tā palielināsies par vidēji 3,5°C – 5,5°C. Sagaidāms ievērojams vasaras dienu un tropisko nakšu skaita pieaugums, pieaugs veģetācijas perioda ilgums, bet sala dienu skaits samazināsies. Latvijā biežāk sastapsimies ar karstuma un sausuma viļņiem, kas ietekmēs ne tikai iedzīvotāju veselību un drošību, bet arī lielu daļu tautsaimniecības sektoru un, protams, arī Latvijas dabu. Vienlaikus palielināsies kopējais nokrišņu daudzums. Biežāk būs novērojami ekstremāli laikapstākļi.

Plāna mērķis ir mazināt Latvijas cilvēku, tautsaimniecības, infrastruktūras, apbūves un dabas ievainojamību pret klimata pārmaiņu ietekmēm un veicināt klimata pārmaiņu radīto iespēju izmantošanu.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP!) skaidro, ka “Klimata pārmaiņas notiek, un tās ietekmēs gan sabiedrību kopumā, gan dažādas nozares un tautsaimniecības sektorus. Mums nepieciešams gan maksimāli precīzi prognozēt sagaidāmās klimata pārmaiņu ietekmes un tām pielāgoties, tai skaitā plānojot apbūvi un infrastruktūras attīstību. Ne mazāk svarīgi ir izmantot klimata pārmaiņu radītās iespējas, piemēram, lauksaimniecībā.”

Plāna īstenošanā būs nepieciešama plaša institūciju un arī sabiedrības iesaiste un sadarbība. Plāna ieviešanas pasākumus un uzdevumus plānots īstenot, izmantojot gan valsts un pašvaldību budžeta finansējumu, gan piesaistot ES un citu avotu finanšu līdzekļus, kā arī privāto kapitālu.

Plānā ir iekļauti 89 pasākumi, kas aptver gan cilvēku dzīvības, veselības un labklājības pasargāšanu no klimata pārmaiņu nelabvēlīgās ietekmes, gan tautsaimniecības spējas pielāgoties veicināšana. Uzsvērta arī nepieciešamība nodrošināt zinātniski pamatotu informāciju, tai skaitā, monitoringu un prognozes, lai veicinātu pielāgošanās klimata pārmaiņām aspektu integrēšanu nozaru politiku un teritorijas attīstības plānošanas dokumentos, kā arī sabiedrības informēšanu.

Plāna izstrādes pamatā ir Latvijas līdzšinējo klimata pārmaiņu analīze un klimata pārmaiņu scenāriji periodam līdz 2100.gadam, kā arī Latvijā veiktie klimata pārmaiņu ietekmju un risku izvērtējumi sešās jomās: būvniecībā un infrastruktūras plānošanā; civilajā aizsardzībā un katastrofas pārvaldīšanā; veselībā un labklājībā; bioloģiskajā daudzveidībā un ekosistēmu pakalpojumos; lauksaimniecībā un mežsaimniecībā; tūrismā un ainavu plānošanā.

Ar plāna projektu "Latvijas pielāgošanās klimata pārmaiņām plāns laika posmam līdz 2030.gadam" iespējams iepazīties šajā saitē.

Informāciju sagatavoja:
Sabiedrisko attiecību nodaļa
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija 
Tālr. 67026533, e-pasts: prese@varam.gov.lv
www.varam.gov.lv

 

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 

 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
10.07.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta