Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Vairāk nekā 75% Latvijas iedzīvotāju vismaz reizi izmantojuši e-pakalpojumus
29.07.2019
Pēdējo trīs gadu laikā 77% Latvijas iedzīvotāju vismaz vienu reizi elektroniski pieteikuši kādu no pieprasītākajiem valsts pārvaldes piedāvātajiem pakalpojumiem, liecina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) 2019. gada veiktās iedzīvotāju aptaujas dati.

Sniedzot atbildes, kādus e-pakalpojumus respondenti izmantojuši, visbiežāk minēta gada ienākumu deklarācijas iesniegšana – to atbildēs atzīmējuši 57% aptaujāto. Tāpat aptaujas dalībnieki aktīvi izmantojuši iespēju elektroniski iesniegt pieteikumu pārmaksāto nodokļu atmaksai – 56% aptaujāto, pieteikties Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmas lietošanai – 27%, personu apliecinoša dokumenta izsniegšanai – 26% un iesniegt algas nodokļa grāmatiņu – 24%. Savukārt, 23% respondentu pēdējo triju gadu laikā vismaz vienu reizi elektroniski iesnieguši pieteikumu slimības pabalstam, 17% pieteikušies Eiropas veselības apdrošināšanas kartei (EVAK), tikpat – 17% elektroniski noformējuši vienas dienas atļauju dalībai ceļu satiksmē.

Savukārt, klātienē iedzīvotāji visbiežāk iesniedz pieteikumus vecuma pensijai (95% no tiem, kas pakalpojumu ir pieteikuši, to ir darījuši, ierodoties iestādē klātienē), pieteikumus bezdarbnieka pabalstam (83%), pieteikumus personu apliecinošu dokumentu saņemšanai (79%), pieteikumus ģimenes valsts pabalstam (66%) u.c.

Aptaujas rezultāti liecina, ka turpina pieaugt arī pakalpojumu elektroniska pieteikšana. Proti – arvien vairāk iedzīvotāju konkrētu pakalpojumu piesaka elektroniski, nevis klātienē. Vislielākais pieaugums e-pakalpojumiem kopš 2018. gada aptaujas vērojams pieteikumiem bērna piedzimšanas pabalstam (+13 pp), bērna kopšanas pabalstam (+12 pp) un slimības pabalstam (+11 pp). Kopš 2017. gada aptaujas ievērojami palielinājies elektronisko pieteikumu īpatsvars slimības pabalstam (+44 pp), kā arī vairākiem ar ģimenes paplašināšanos saistītiem pakalpojumiem, tostarp vecāku pabalstam (+30 pp), bērna kopšanas pabalstam (+28 pp), maternitātes pabalstam (+27 pp) un bērna piedzimšanas pabalstam (+24 pp), liecina VARAM aptaujas dati.

Liela daļa aptaujāto iedzīvotāju jeb 71% no tiem, kuri līdz šim ir pieteikuši kādu no valsts vai pašvaldību iestāžu pakalpojumiem, atzinuši, ka lielāko daļu no tiem vēlētos pieteikt elektroniski arī turpmāk. No 26 % iedzīvotāju  2017. gadā uz 17 % 2019. gada pētījumā ir samazinājies to iedzīvotāju skaits, kuri publiskos pakalpojumus vēlētos pieteikt klātienē.

Tāpat kā iepriekšējo gadu aptaujās, visvairāk valsts un pašvaldību iestāžu pakalpojumu lietotāji nākotnē elektroniski vēlētos pieteikt tādus pakalpojumus kā vienas dienas atļaujas saņemšana dalībai ceļu satiksmē (92%), EDS lietošana (90%), algas nodokļu grāmatiņas iesniegšana (89%), pārmaksāto nodokļu atmaksa (83%).

Aptaujā  secināts, ka  vislielākais potenciāls nākotnē izmantot pakalpojuma elektronisko pieteikšanos ir ar ģimenes paplašināšanos saistītiem pakalpojumiem, tas ir – jau minētie pieteikumi vecāku pabalstam, bērna kopšanas pabalstam, maternitātes pabalstam, bērna piedzimšanas pabalstam un ģimenes valsts pabalstam.

Aptauju pēc VARAM pasūtījuma veica pētījumu kompānija SIA “Jaunrades laboratorija” un pētījumu un konsultāciju kompānija “Kantar TNS” 2019. gada februārī un martā, aptaujājot 1005 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem. Ar aptaujas rezultātiem var iepazīties šeit. Aptauja veikta ERAF fonda projekta Nr. Nr. 2.2.1.1./16/I/001 “Publiskās pārvaldes informācijas un komunikācijas tehnoloģiju arhitektūras pārvaldes sistēma” ietvaros. 

Papildu informācija:
Vita Krieviņa
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Peldu iela 25, Rīga, LV 1494
Tālr.: 67026533
E-pasts: prese@varam.gov.lv

Integrētās mācību un komunikācijas aktivitāšu programmas “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” ietvaros tiek organizēti sabiedrības informācijas un komunikācijas tehnoloģiju iespēju izmantošanas un uzvedības maiņas veicināšanas pasākumi. Programmas koncepcija paredz integrētu pieeju – fokusēties uz 50 dzīves situāciju komunikāciju un mācīšanu, lai pēc paredzēto aktivitāšu īstenošanas, sabiedrība spētu atpazīt dzīves situācijas, kuras ir iespējams atrisināt vienuviet internetā – portālā Latvija.lv. Nozīmīgākā programmas sastāvdaļa ir mācības, kuru rezultātā tiks sagatavoti 6000 digitālie aģenti: valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki, tostarp valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru darbinieki, kā arī bibliotekāri, skolotāji un žurnālisti. Digitālie aģenti konsultēs sabiedrību par e-pakalpojumu izmantošanu dažādās dzīves situācijās un drošu darbošanos internetā. Plašāka informācija par mācībām un to norisi pieejama portāla Latvija.lv atbalsta vietnē – https://mana.latvija.lv/.


Pasākums ir finansēts no Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta Nr.2.2.1.1/17/I/015 “Pakalpojumu sniegšanas un pārvaldības platforma”

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 

 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
10.07.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta