Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Pūce: Latvijai un Igaunijai ir būtiski sadarboties mākslīgā intelekta jomas attīstīšanā
16.09.2019
Tallina, 2019.gada 16.septembrī – Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP!) un Latvijas delegācija Tallinā piedalās Digitālajā samitā, kur ministri un eksperti no vairāk nekā 20 valstīm tiekas, lai apspriestu mākslīgā intelekta izmantošanas iespējas. Tāpat ministram Igaunijā paredzētas tikšanās, lai pārrunātu arī citas starpvalstu aktualitātes.

Tallinā ministrs tiksies ar Igaunijas Ekonomikas un komunikāciju ministrijas valsts sekretāra vietnieku IT un TELECOM jautājumos Sīmu Sikkutu. Amatpersonas runās par sadarbības stiprināšanu Eiropas Savienības politikas un budžeta plānošanas procesos, kā arī pārrunās Baltijas valstu kopīgu redzējumu jautājumos, kuri skar digitālo transformāciju Eiropas Savienības līmenī. ​Tāpat J. Pūce ar S. Sikkutu apspriedīs Igaunijas pieredzi e-vēlēšanu organizēšanā. Igaunijas kolēģiem īpaši interesanta ir Latvijas pārliecinošā izaugsme mākslīgā intelekta veiksmīgā izmantošanā.

Tāpat ministram J. Pūcem Tallinā plānota tikšanās ar Latvijas vēstnieku Igaunijā Raimondu Jansonu, lai pārrunātu starpvalstu aktualitātes. Savukārt tikšanās laikā ar Igaunijas Publiskās administrācijas ministru Jāku Ābu, tiks runāts par Igaunijas pieredzi īstenojot administratīvi teritoriālo reformu. Ministrs J. Pūce Igaunijas kolēģiem arī nodos ielūgumu uz Latvijas- Igaunijas starpvaldību komisijas sēdi, kas notiks 6. novembrī Rīgā.

 J. Pūce: “Latvijai un Igaunijai ir abpusēja interese par mūsu valstu pieredzi dažādu reformu un projektu īstenošanā un abu valstu unikālā pieredze mums būtu jāizmanto. Mākslīgā intelekta izmantošana gūst arvien būtiskāku un stratēģiskāku nozīmi ekonomikas attīstībā. Tieši Latvijas veiksmīgi īstenotie projekti mazo valodu mašīntulkošanas jomā ir vērtīgas zināšanas un pieredze, kas var kalpot par labu piemēru darbam ar mākslīgā intelekta tehnoloģijām. Latvija šajā samitā piedalās ar iniciatīvu paužot gatavību uzņemties vadošo lomu mazo valodu mašīntulkošanas pilnveidē.”

Viens no mākslīgā intelekta pielietojumiem ir arī dabīgo valodu apstrāde. Mākslīgā intelekta tehnoloģiju pielietojumi iemāca datorus saprast un runāt cilvēku dabīgās valodās. Taču aktuāls jautājums tehnoloģiju laikmetā ir saistīts ar to, ka mēs nevaram paļauties, ka lielās starptautiskās tehnoloģiju korporācijas parūpēsies ne tikai par pasaules populārāko, bet arī mazo valodu efektīvas apstrādes risinājumiem. Tāpēc, lai nenokļūtu nevienlīdzīgā situācijā ar “lielo valodu” lietotājiem, mazo valodu lietotājiem par savu valodu apstrādes risinājumiem ir jāparūpējas pašiem. Samita dalībniekiem interesanta ir Latvijas pieredze un risinājumi mašīntulkošanas attīstīšanā un pielietošanā. 

Latvija var lepoties ar Tildi kā vispāratzītu reģiona līderi mazo valodu mašīntulkošanas jomā, nodrošinot mašīntulkošanas risinājumus jau vairāku valstu prezidentūrām Eiropas Savienības Padomē risinājumus ne tikai latviešu valodas, bet arī citu valodu mašīntulkošanai. 

Mašīntulkošanas un mākslīgā intelekta tehnoloģijas jau tiek veiksmīgi izmantotas arī Latvijas valsts pārvaldē. Kultūras informācijas sistēmu centra attīstītā mašīntulkošanas platforma HUGO.lv ir populāra vietne un pašlaik tiek papildināta ar virtuālo asistentu (čatbotu) izveidei nepieciešamām komponentēm. Virtuālo asistentu izmantošana valsts pārvaldē jau ir izmēģināta, piemēram, Uzņēmumu reģistram sekmīgi darbinot virtuālo asistentu “Una”. 

Samitā Latvijas delegācija diskutē un dalās pieredzē arī par pārrobežu pakalpojumiem, 5G tehnoloģiju attīstību un vienoto Digitālo tirgu. Tallinas Digitālajā samitā piedalās vairāk nekā 200 eksperti no vairāk nekā 23 valstīm.

Latviju šajā samitā pārstāv arī Valsts prezidenta ārštata padomnieks viedo tehnoloģiju jautājumos Rolands Lappuķe, ministra padomnieks digitālās dienaskārtības jautājumos Rolands Strazdiņš un ministrijas Elektroniskās pārvaldes departamenta, Informācijas sistēmu arhitektūras nodaļas vadītājs, informācijas sistēmu galvenais arhitekts Lauris Linabergs. Tallinas Digitālajā samitā piedalās vairāk nekā 200 eksperti no vairāk nekā 23 valstīm.

Informāciju sagatavoja:
Sabiedrisko attiecību nodaļa
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija 
Tālr. 67026533, e-pasts: prese@varam.gov.lv
www.varam.gov.lv

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 

 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
10.07.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta