Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
LOB aicina ziņot par 2006. gada putnu – lauku piekūnu un izlikt tam būrus
05.05.2006 Informāciju sagatavoja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Maija sākumā Latvijā no ziemošanas vietām atgriezusies lielākā daļa lauku piekūnu jeb peļu vanadziņu. Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) gada putna akcijas ietvaros aicina ziņot par šo reto putnu novērojumiem un izlikt tiem piemērotus būrus.
“Aprīļa beigās jau esam saņēmuši ziņu par vienu jaunu lauku piekūnu lizdošanas vietu Bauskas rajonā pie Mežotnes,” informē Ieva Mārdega, gada putna akcijas koordinatore. Šogad ornitologi Latvijas vides aizsardzības fonda finansēto pētījumu ietvaros plāno veikt gan 10 šobrīd zināmo, gan ar plašsaziņas līdzekļu palīdzību apzināto jauno lauku piekūnu ligzdvietu izpēti. Akcijas laikā ornitologi arī izliks ap 20 būrus lauku piekūniem to ligzdošanai piemērotās vietās.

Ja esat novērojis lauku piekūnu vai Jums zināma tā ligzdošanas vieta, lūdzu, ziņojiet LOB (internetā: http://www.lob.lv/lv/anketa_piekuns.php, pasta adrese: a/k 1010, Rīga, LV–1050, e-pasts: ieva@lob.lv, tālr. 7221580, 8350688), norādot novērošanas datumu, vietu (pagasts, tuvākās mājas vai citi orientieri), putnu skaitu, ligzdas atrašanās vietu (vēlams to atzīmēt pievienotā shēmā).

Lauku piekūns ir baloža lieluma putns, tam raksturīga atšķiršanas pazīme – astes galā abu dzimumu putniem ir plata melna josla. Vislielākā iespēja novērot šos putnus ir to barošanās laikā – gaisā uz vietas plivināmies virs laukiem vai sēžot uz elektrības stabiem vai vadiem. “Īpaši vērtīgi ir atkārtoti lauku piekūnu novērojumi vienā un tajā pašā vietā – tas nozīmē, ka lauku piekūns šeit varētu ligzdot,” norāda I. Mārdega. Lauku piekūnu iespējams sajaukt arī ar peļu klijānu, mūsu valstī visbiežāk sastopamo dienas plēsīgo putnu. Jāatceras, ka peļu klijāns ir apmēram divas reizes lielāks un ar atšķirīgu krāsojumu – tā mugurpuse ir tumši pelēkbrūna, vēderpuse – gaiša.

Tā kā piemērotu ligzdošanas vietu trūkums varētu būt viens no iemesliem, kādēļ Latvijā pašlaik šo putnu ir tik maz, LOB aicina izlikt būrus lauku piekūniem. Ārvalstīs – Somijā un Polijā – veikti plaši pētījumi ar šo putnu piesaistīšanu mākslīgajām ligzdvietām, un kontstatēts, ka lauku piekūni labprāt ligzdo piemērotos būros. I. Mārdega arī norāda, ka lauksaimniekiem šo putnu piesaistīšana varētu būt īpaši izdevīga, jo lauku piekūns sezonas laikā apēd vairāk kā 1000 sīko grauzēju – peļu un strupastu.

Lauku piekūnu būris jāizliek atklātā vietā 3–7 m augstumā, un tam jābūt labi redzamam pa gabalu. Piemērotas vietas ir šķūņu gali, atsevišķi un mežmalu koki, stabi. Pēc izlikšanas būrī jāieber skaidas 3–4 cm biezā slānī.

Gada putna akciju LOB rīko jau vienpadsmito gadu. Šogad akciju atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds un Dabas aizsardzības pārvalde.

_____________________________________

Informāciju sagatavoja Ilze Štrausa, tālr.: 7221580, e-pasts: ilze@lob.lv

 

Papildu informācija:

· Akcijas koordinatore – Ieva Mārdega, tālr.8350688, e–pasts: ieva@lob.lv

· Sīkāk par lauku piekūna – gada putna akciju: http://www.lob.lv/lv/g_putns/

· Būris lauku piekūnam: http://www.lob.lv/lv/g_putns/buris_lauku_piekunam.php

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 


 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
29.03.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta