Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Valsts vides dienests sniedz ieguldījumu COVID-19 ierobežošanai – ar Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras atbalstu tiks palielināta Latvijas COVID-19 testēšanas kapacitāte
14.05.2020

Valsts vides dienests (VVD) sniedz ieguldījumu COVID-19 ierobežošanai – ar Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras (SAEA*) atbalstu Latvija saņems divus ātro COVID19 analīžu aprīkojuma komplektus (bez maksas). Katrs komplekts dos iespēju palielināt Latvijas COVID-19 testēšanas kapacitāti par ~200 testiem diennaktī.

Šobrīd Latvija ir saņēmusi pirmo piegādi ar daļu no viena ātro COVID19 analīžu aprīkojuma komplekta. Aprīkojuma ekspluatēšanu tiks uzsākta pēc tam, kad būs notikušas visas piegādes pilnā apmērā.

Analīžu komplektu iegāde tiek veikta no SAEA starpreģionālā projekta INT0098 “Strengthening Capabilities of Member States in Building, Strengthening and Restoring Capacities and Services in Case of Outbreaks, Emergencies and Disasters” donorvalstu iemaksām. Viena komplekta plānotā kopējā vērtība ir ~ 88 000 EUR un tas tiek piegādāts kā bezatlīdzības dāvinājums. Vienlaikus ar Latviju analīžu komplekti vēl tiks piegādāti astoņām Eiropas reģiona nacionālajām references laboratorijām. Projektam finansējums komplektu iegādei veidojas no vairāku valstu papildus iemaksām, tajā skaitā Amerikas Savienoto Valstu, kas ir sniegusi lielāko atbalstu šī projekta īstenošanai. Atbalstu projektam sniegušas arī Japāna, Kanāda, Norvēģija, Vācija, Nīderlande, Krievija, Somija, Austrālija un citas valstis.

Pieteikumu SAEA sniegtajam atbalstam koordinēja Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centrs, kas ir Latvijas nacionālā institūcija tehniskās palīdzības programmas radiācijas drošības jomā finansētu projektu īstenošanā.

VVD ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga atzīmē: “Šī atbalsta saņemšana ir apliecinājums Latvijas institūciju spējai efektīvi sadarboties un koordinēti strādāt, lai piesaistītu starptautisko atbalstu cīņā ar COVID-19. Esam gandarīti, ka izdevies veiksmīgi īstenot Radiācijas drošības centram neierastus uzdevumus un krīzes laikā sniegt atbalstu mediķiem.”

Analīžu komplekti tiks piegādāti SIA “Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca” Laboratorijas dienesta “Latvijas Infektoloģijas centra laboratorijai” un stacionāram “Gaiļezers”. Plānots, ka pirmais komplekts pilnā apjomā tiks piegādāts līdz jūnija vidum.

Papildus informācija:
*SAEA – Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Drošības padomes paspārnē izveidota (1957.gadā) saistītā organizācija, kuras darbības galvenais mērķis ir kodolieroču neizplatīšana un kodolenerģijas drošas izmantošanas veicināšana miermīlīgiem mērķiem. Latvija šobrīd ir viena no 171 dalībvalstīm.

SAEA piedāvātajā palīdzībā valstīm COVID19 vīrusa detektēšanai tiek izmantota metode “real time reverse transcrption-polymerase chain reaction (real time RT-PCR)”. Dažādu vīrusu detektēšanai SAEA “real time RT-PCR” metodi pēdējos 20 gadus ir attīstījusi sadarbībā ar Pārtikas un lauksaimniecības organizāciju un Pasaules veselības organizāciju (https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/protocol-v2-1.pdf?sfvrsn=a9ef618c_2).. Tā iepriekš aktīvi izmantota dažādu slimību (t.sk. Ebola, Zika, MERS-Cov, SARS-Cov1) diagnosticēšanai, kā arī dažāda veida dzīvnieku slimību diagnosticēšanai.

Papildus informāciju par Real time RT-PCR metodi iespējams iegūt SAEA vietnē - https://www.iaea.org/newscenter/news/how-is-the-covid-19-virus-detected-using-real-time-rt-pcr

Kristīne Kļaveniece
Sabiedrisko attiecību vadītāja
Valsts vides dienests
Tel. +371 25780460/ 26417267
E-pasts: mediji@vvd.gov.lv  

 

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 

 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
02.06.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta