Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
  Preses relīzes
  Plānotie pasākumi
  Darba piedāvājumi
  Infografikas
  Foto galerija
  Video galerija
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
 
Padoms:
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 

 
AktualitātesPreses relīzes
 
 
 
Latvijā ierodas bezdelīgas un dzeguzes
24.04.2009 Informāciju sagatavoja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija

Šajās dienās Latvijā atgriežas bezdelīgas un dzeguzes. Pirmās bezdelīgas tika manītas jau marta beigās, aprīļa sākumā, taču lielākā skaitā tās sagaidāmas tuvākajās dienās. Dzeguzes līdz šim dzirdētas tikai pāris vietās Latvijā. Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) [1] aicina ieskatīties un ieklausīties dabā un par šo putnu pirmajiem novērojumiem ziņot interneta lapās www.springalive.net un www.dabasdati.lv

Pirmo bezdelīgu šopavasar 30. martā Rīgas Rajona Sējas pagastā redzējis ornitologs Edmunds Račinskis. 8. aprīlī bezdelīgas mainītas arī Liepājā virs Golodova dambja (Francis Slišāns) un Rīgā, Daugavgrīvas liegumā (Ruslans Matrozis). „Pirmie bezdelīgu novērojumi šogad ir ļoti agri, taču tie ir tikai daži atsevišķi putni, kas ieradušies ātrāk,” norāda LOB gājputnu atgriešanās pētījuma koordinators Mārcis Tīrums. Lielākā skaitā bezdelīgas parasti atgriežas aprīļa beigās un maija sākumā.

Viena no pirmajām dzeguzēm dzirdēta kūkojam Jaunpiebalgas pagastā, Cēsu rajonā, 12. aprīlī (Vilis Irša). Arī dzeguzes lielākā skaitā sagaidāmas aprīļa beigās un maija sākumā.

Pirmie gājputni, piemēram, mājas strazds un lauku cīrulis, kas pārziemo Eiropas dienvidu daļā, Latvijā kā ierasts atgriezās februārī un martā. Februāra beigās Latvijā ieradās arī dzērves, kas ir īpaši agrs šo putnu novērojums mūsu valstī. „Tomēr kopumā pirmie gājputnu novērojumi šogad ir nedaudz vēlāki nekā pērn, visticamāk, pateicoties vēsajiem laika apstākļiem marta beigās,” norāda M. Tīrums. Kamēr pirmie gājputni jau uzsākuši ligzdošanu, ceļā pie mums vēl ir griezes, svīres un vālodzes, kam jāceļo no Āfrikas dienvidiem. Tuvākajās dienās Latvijā atgriezīsies arī lakstīgalas.

Ziņas par bezdelīgas un dzeguzes pirmajiem novērojumiem Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina sniegt starptautiskajai gājputnu atgriešanās programmai „Dzīvais pavasaris” (Spring Alive) [2] – www.springalive.net, kas apkopo iedzīvotāju novērojumus visās Eiropas valstīs. Datus par gājputnu novērojumiem lūdzam sniegt arī Latvijas dabas novērojumu interneta lapai www.dabasdati.lv.

Lai noskaidrotu faktorus, kas liek gājputniem atgriezties agrāk vai vēlāk, putnu pētniekiem svarīgs ir katrs novērojums. Tādēļ LOB aicina iedzīvotājus iesaistīties šajos pētījumos un ziņot par saviem pirmajiem gājputnu novērojumiem. Iegūtie dati ļauj ornitologiem spriest par putnu uzvedības pārmaiņām gadu gaitā, piemēram, klimata pārmaiņu rezultātā.

 

Informāciju sagatavoja
Ilze Ķuze,
Latvijas Ornitoloģijas biedrības
sabiedrisko attiecību koordinatore,
e-pasts: ilze@lob.lv,
tālr. : 28632314

Piezīmes:

1. Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) ir lielākā nevalstiskā dabas aizsardzības organizācija Latvijā, kas apkopo vairāk nekā 700 biedru. LOB misija ir saglabāt Latvijas savvaļas putnu daudzveidību un tā īstenošanai mēs veicam Latvijas putnu un to dzīvesvietu izpēti un aizsardzību, kā arī informējam un iesaistām sabiedrību.

2. Starptautiskā gājputnu atgriešanās programma “Spring Alive” ir uzsākta 2006. gadā ar mērķi iesaistīt iedzīvotājus, galvenokārt – jauniešus, visā Eiropā gājputnu atgriešanās reģistrācijā. Programmas ietvaros katru gadu tiek apkopotas un analizētas ziņas par četru gājputnu sugu – baltais stārķis, bezdelīga, dzeguze un svīre – pirmajiem novērojumiem pavasarī. Programmas interneta lapa: www.springalive.net

3. Papildu informācija par putniem:

  • Dzeguze – ieraudzīt šo mežā mītošo putnu izdodas salīdzinoši reti, lai gan to pazīst gandrīz katrs no mums. Pirmās dzeguzes Latvijā atgriežas aprīlī. Drīz vien tuvāku un tālāku apkārtni pieskandina dzeguzes skanīgais un tālu dzirdamais “ku-kū”, kas parasti atkārtojas vairākas reizes pēc kārtas. Dziedātāji ir tēviņi, kas cenšas pievērst mātīšu uzmanību. Taču par pēcnācējiem šie putni, atšķirībā no citiem, paši nerūpējas. Tie iedēj olas citu putnu ligzdās, un atbildību par dzeguzēniem uzņemas audžuvecāki. Dzeguzes ir īpašas arī ar to, ka pārtiek galvenokārt no “matainajiem” tauriņu kāpuriem, kurus citi putni neēd.
  • Bezdelīga ir gandrīz vai neatņemama ikvienas lauku sētas sastāvdaļa. Tas ir neliels, zili melns putns ar baltu vēderu, sarkanu pakakli un garu, šķeltu asti. Visbiežāk bezdelīgu var redzēt lauku sētās, ganāmpulku un ūdeņu tuvumā – tā strauji šaudās gaisā, ķerot kukaiņus, vai arī sēž uz vadiem. Bezdelīgas dziesma ir ātra vidžināšana. Bezdelīgas Latvijā atgriežas aprīlī–maijā. Bezdelīgas ligzda izskatās kā māla bļodiņa, kas visbiežāk piestiprināta ēku iekštelpās – kūtī vai šķūnī pie sijas. Reizēm tā var atrasties zem tiltiem, vaļējos pagrabos vai pat dzīvojamās mājas priekšnamā.
Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 

 
Padoms:
Balso par vienu no variantiem klikšķinot uz tā, vai skaties aptaujas rezultātus.
        
Darba laiks
Pr - Pt: 8.30:17.00
VARAM adrese:
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons:+371 67026533
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota:
20.06.2018
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta