Teritorijas attīstības plānošana

Sanāksmē apspriež piekrastes ainavu plānošanu, 2019. gada piekrastes izpēti un jūras piekrastes daļas plānošanu 16.10.2019

2019. gada 16. oktobrī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) organizēja Piekrastes sadarbības un koordinācijas grupas sanāksmi par piekrastes attīstību un instrumentiem veiksmīgākai piekrastes plānošanai un attīstībai.

Sanāksmē VARAM pārstāvji informēja par Piekrastes plānojuma starpnovērtējuma ziņojuma projektu, Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” specifiskā atbalsta mērķa (SAM) 5.5.1. piekrastes sadarbības projektu aktualitātēm, Land-Sea-Act projekta aktivitātēm Latvijā, Jūras-sauszemes sasaistes plānošanas vadlīnijām, skaidrojot, ka vadlīnijas ietver jūras piekrastes joslas plānošanas procesa aprakstu, rekomendācijas pašvaldībām, rekomendācijas normatīvu grozījumiem un izpētēm, kā arī rekomendācijas papildus izpētēm.

VARAM piesaistīto konsultantu pārstāvis Andris Klepers stāstīja par 2019. gadā piekrastes Baltijas jūras piekrastes apmeklējuma un tā radītās slodzes uz vidi izvērtējumu un piekrastes publiskās infrastruktūras apsekojumu, kur 2019. gada vasaras sezonā iegūto datu analīze vēl tiek turpināta, bet sniegti atsevišķi secinājumi. Kopumā palielinājies tūrisma mītņu skaits piekrastē, apmeklējumu skaita dati dos vērtīgu informāciju valsts pārvaldei, pašvaldībām un arī uzņēmējdarbībai, kur lietderīgi izvietot tirdzniecības vietas, apmeklētāju vidējais uzturēšanas ilgums pieaudzis par 20 minūtēm, aptauju rezultāti liecina, ka iecienītākas vietas piekrastē ir tajās pašvaldības, kuras ir ieguldījušas publiskajā infrastruktūrā vai arī dabiski skaistas vietas. No negatīvajiem aspektiem minēts, ka Piekrastē kopumā ir slikts tualešu nodrošinājums, atkritumu skaits pludmalē ir kritisks un palielinās.

Baltijas Vides foruma (BEF) pārstāvji informēja par ainavu izpēti un plānošanu Dienvidkurzemes piekrastē, t.sk. par izpētes ietvaros notiekošo ainavu kartēšana un vērtēšana, ieinteresēto pušu līdzdalību ainavas un tūrisma attīstības iespēju novērtēšanā, kā arī par plānoto attīstības scenāriju izstrādi un analīzi.

Sanāksmes noslēgumā Rīgas plānošanas reģiona pārstāvji informēja par “Reģionālā attīstība sekmējot piekrastes zvejniecības kultūras mantojuma potenciālu Eiropā CHERISH” (CHERISH) projekta piedāvātajiem rīcības virzieniem Zivsaimniecības tradīciju saglabāšanā un tā integrēšanu tūrisma maršrutos un produktos.

Sanāksmes dalībnieki diskutēja par finansējuma problēmām SAM 5.5.1. sadarbības projektu īstenošanai, t.sk. neattiecināmām izmaksām un pašvaldību ierobežotajām iespējām savlaicīgi iegūt aizdevumus no Valsts kases, termiņu pagarinājumu, apspriesta Dienvidkurzemes piekrastes ainavu izpēte un sabiedrības iesaiste tajā, dalībniekiem interesējoties par sabiedrības viedokļi sasaisti ar ekspertu viedokļiem un BEF skaidrojot, ka sabiedrības viedokļi papildina vērtējumu, tiem nav jāsakrīt ar ekspertu viedokļiem. No dalībniekiem izskanēja aicinājums šo komunikāciju par Dienvidkurzemes piekrastes ainavu izpēti arī turpmāk uzturēt līdzšinējā līmenī, iesaistot sabiedrību un pašvaldības. Interesi raisīja arī A. Klepera prezentācija par viņa komandas veikto piekrastes izpēti (īpaši par apmeklējumu datu ieguvi) un pēc izpētes pabeigšanas pašvaldības aicināja vēlreiz ar tām tikties un izrunāt šos jautājumus.

Sanāksmes darba kārtība pieejama šeit.

Sanāksme līdzfinansēta no Interreg Baltijas jūras transnacionālās sadarbības programmas projekta #R098 Land-Sea-Act līdzekļiem.

 

attēls