Drukāt
23.04.2019
VARAM aicina ieviest elektronisko vēlētāju reģistru

Rīga, 2019.gada 23.aprīlī – Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) nodod sabiedrības apspriešanai konceptuālo ziņojumu “Par eID karti kā derīgu personu apliecinošu dokumentu Saeimas vēlēšanās”. Parlamenta vēlēšanās, izmantojot eID karti, pārbaudes procedūrā vēlēšanu iecirknī atzīme par personas dalību vēlēšanās tiktu izdarīta tiešsaistes režīmā vēlētāju reģistrā. Līdz ar to faktiski tiktu saglabāta līdzšinējā vēlēšanu kārtība – personām tiek saglabāta iespēja brīvi izvēlēties vēlēšanu iecirkni vēlēšanu dienā, turklāt tiek novērsts pastāvošais personu apliecinošo dokumentu lietošanas ierobežojums un nodrošināta iespēja balsot ar jebkuru derīgu personu apliecinošo dokumentu - pasi vai eID karti.

VARAM parlamentārais sekretārs Artūrs Toms Plešs uzsver: ” Pagājušajās Saeimas vēlēšanās aptuveni 48 000 Latvijas iedzīvotāji, kuru vienīgais personas apliecinošais dokuments bija eID, nebija iespējas piedalīties vēlēšanās, jo tie nebija izņēmuši vēlētāju apliecības. Elektroniskā Vēlētāju reģistra risinājums sniegtu vienlīdzīgas iespējas vēlētājiem attiecībā uz vēlēšanu iecirkņu un vēlēšanu apgabalu izvēli, kā arī iespēju izmantot savas vēlētāju tiesības, ļaujot atteikties no vēlētāju apliecībām - balsot, pilnvērtīgi lietojot eID karti kā personu apliecinošu dokumentu Saeimas vēlēšanās.”

Kā pagaidu risinājumu 2014. un 2018. gada Saeimas vēlēšanām Centrālā vēlēšanu komisija sadarbībā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi (PMLP) īstenoja aktivitāti ar īpašu vēlētāja apliecību izgatavošanu un izsniegšanu PMLP nodaļās eID karšu turētājiem, kuru rīcībā noteiktajā atskaites periodā nav derīgas pases, tomēr tāds risinājums vērtējams kā papildus administratīvais slogs eID kartes turētājam, kas liedz personai pilnvērtīgi izmantot eID karti un izvēlēties to kā savu vienīgo personu apliecinošo dokumentu, vai arī var rosināt personu nolemt nepiedalīties Saeimas vēlēšanās, kas mazina jau tā relatīvi zemo vēlētāju aktivitāti.

Ar ziņojumu var iepazīties šeit 

Informāciju sagatavoja:
Sabiedrisko attiecību nodaļa
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija 
Tālr. 67026533, e-pasts: prese@varam.gov.lv
www.varam.gov.lv

Dokuments izdrukāts no Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas mājas lapas 07.07.2020
http://www.varam.gov.lv/lat/aktual/preses_relizes/