Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
Darbības jomasAtkritumu apsaimniekošanaAtkritumu veidi
 
 
 
Dzīvsudraba atkritumi

Dzīvsudrabs kā atkritums ir atrodams nolietotās apgaismes spuldzēs, dzīvsudraba termometros, asinsspiediena mērīšanas aparātos, akumulatoros, baterijās, elektrības mērītājos, datoru monitoros, zobu plombās un pesticīdos. Dzīvsudraba savienojumi var kaitīgi ietekmēt nervu sistēmu.

Dzīvsudraba ķīmiskais raksturojums un ietekme uz cilvēku un vides veselību.

Smags, sudraboti balts šķidrums, kas karsējot pārvēršas par bezkrāsainu gāzi. Izlīstot uz virsmas, tas sašķīst sīkās lodītēs un viegli iekļūst grīdas spraugās vai pazūd smiltīs. Dzīvsudrabu lieto termometros un manometros, elektrotehnikā (luminiscences spuldzēs, slēdžos un relejos u. c.), cēlmetālu metalurģijā, elektroķīmiskā hlora, nātrija sārma u. c. vielu iegūšanā, organiskajā sintēzē (kā katalizatoru), polarogrāfijā, kodoltehnikā. Dzīvsudraba savienojumus joprojām izmanto zobārstniecībā (plombes) un medicīnā (ziedes, krēmi).

Cilvēks var ciest no dzīvsudraba iedarbības, ieelpojot gaisu, kas piesārņots ar dzīvsudrabu vai tā savienojumiem (ja neatbilstoši normatīvo aktu prasībām tiek apsaimniekotas izgāztuves un dedzināšanas iekārtas, kurās tiek sadedzināti dzīvsudrabu saturoši atkritumi vai kurināmais), dzerot saindētu ūdeni, ēdot saindētu pārtiku, zobārstniecības vai ārstnieciskās procedūrās, darba vietās, kur izmanto dzīvsudrabu vai tā savienojumus.

Kā dzīvsudrabs nonāk ūdenī un pārtikas produktos? Ūdenī un augsnē ir mikroorganismi, kas bioķīmiskās reakcijās pārveido dzīvsudrabu tādos savienojumos, kurus spēj izmantot augi un dzīvnieki. Cilvēka organismā dzīvsudrabs visbiežāk nokļūst ar uzturā lietotajām zivīm.

Kā dzīvsudrabs, nonācis cilvēka organismā, ietekmē veselību? Ļoti jutīga pret visām dzīvsudraba formām, bet it īpaši dzīvsudraba vai tā savienojumu tvaikiem ir nervu sistēma, it sevišķi bērniem. Pastiprināta uzbudināmība, pastiprināts kautrīgums vai baiļu sajūta, redzes un dzirdes traucējumi, atmiņas problēmas – tādas ir biežāk novērotās sekas smadzeņu darbības traucējumu dēļ. Bez tam no dzīvsudraba iedarbības cieš arī nieres, bet īpaši smagi tas ietekmē embrija attīstību. Prenatālajā periodā iegūtie galvas smadzeņu bojājumi bērnam var nozīmēt palēninātu garīgo attīstību, koordinācijas traucējumus, aklumu, nervu lēkmes, valodas traucējumus līdz pat pilnai nespējai runāt.


kur likt?

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 

 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
29.05.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta