Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
BREXIT
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 


 
Darbības jomasE-pārvaldeeAdrese
 
 
 
Informācija iedzīvotājiem

Kas ir Oficiālā elektroniskā adrese?
Oficiālā elektroniskā adrese jeb e-adrese būs digitālā pastkastīte Valsts pārvaldes pakalpojumu portālā www.latvija.lv, un tā nodrošinās iespēju valsts iestādēm veidot saraksti ar iedzīvotājiem un juridiskajām privātpersonām (komersantiem, biedrībām, u.c.) elektroniski.

Līdzīgi kā tagad, kad katram iedzīvotājam ir deklarētās dzīvesvietas adrese, uz kurieni valsts iestādes sūta ziņojumus, nekustamā īpašuma nodokļa aprēķinus u.c. papīra formā, tā arī no 2019. gada 2.janvāra ikvienam iedzīvotājam būs iespēja izveidot savu e-adresi un aktivizēt e-adreses kontu.

Aktivizējot e-adreses kontu, iedzīvotājs paziņo, ka saziņu ar valsts iestādēm turpmāk vēlas organizēt tikai elektroniskā veidā (e-adresē), līdz ar to valsts iestādēm ir pienākums visu korespondenci (gan papīrā sūtīto, gan citās informācijas sistēmās esošo) sūtīt uz e-adresi.

Būtībā e-adrese darbosies līdzīgi kā to piedāvā internetbanka: Jūs slēgtā vidē saņemat svarīgos ziņojumus, bet uz savu privāto e-pastu saņemat paziņojumu, ka tur ir apskatāms jauns ziņojums.

! Ja iedzīvotājs e-adreses kontu būs aktivizējis, tad iestādēm būs pienākums ar iedzīvotāju turpmāk sazināties TIKAI elektroniski!

Pēc kāda kritērija iestādes mani atpazīs?
Fiziskai personai e-adreses identifikators būs personas kods. Gadījumā, ja tas tiks mainīts, tad arī turpmāk varēsi piekļūt vēsturiskā konta sūtījumiem, bet valsts iestāde turpmākai saziņai izmantos jauno personas kodu.
 

Kāpēc nevar visu vienkārši sūtīt man uz e-pastu?
Lai aizsargātu personas datus un to nokļūšanu citu personu rīcībā, tad uz personas privāto e-pastu personas datus saturošus dokumentus drīkst nosūtīt tikai tos šifrējot (t.i., dokumentiem uzliekot virsū speciālu atslēgu, kuru zina tikai iestāde un dokumenta saņēmējs). Līdzīgi kā to dara dažas laboratorijas, paziņojot analīžu rezultātus.

Bet vai Jūs bieži saņem šifrētus e-pastus? Vai zināt, kā ar tādu rīkoties? Vai tas Jums ir ērtākais veids? Lielākā daļa cilvēku uz šiem jautājumiem atbildēs ar “nē”.

Toties svarīgu sūtījumu saņemšanu pakalpojumu sniedzēja vietnē izmanto lielākā daļa iedzīvotāju. Piemēram, tādās valsts sistēmās kā Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanās sistēma, Lauku atbalsta dienesta elektroniskās pieteikšanās sistēma, Ceļu satiksmes drošības direkcijas portāls e-CSDD, kā arī tādos privātā sektora pakalpojumu sniedzēju risinājumos kā internetbankās, telekomunikāciju pakalpojumu sniedzēju tīmekļvietnēs un citur.
Tādēļ, lai radītu pēc iespējas ērtāku un ikvienam cilvēkam pieejamāku risinājumu, kad vienlaikus tiek aizsargāti arī personas dati, tiek radīta e-adrese, ar kuras palīdzību visus ziņojumus no valsts iestādēm turpmāk būs iespēja elektroniski saņemt vienuviet, savā e-adreses kontā.
Uz e-pastu drīkst nosūtīt personas datus saturošus dokumentus tikai tos šifrējot. Lielākajai daļai cilvēku tas nav ērti.

 

Kad un kurš varēs izveidot savu e-adresi?
E-adreses risinājums būs pieejams sākot ar 01.06.2018., kad tas pakāpeniski kļūs obligāts valsts iestādēm. Savukārt iedzīvotājiem būs brīvprātīga izmantošana sākot ar 02.01.2019., jo kamēr iedzīvotājs nebūs e-adresi aktivizējis portālā www.latvija.lv, tikmēr visa sarakste ar valsts iestādēm būs ierastā kārtībā kāda tā bijusi līdz šim.
E-adresi varēs izmantot iedzīvotāji, kuri sasnieguši 14 gadu vecumu, identificējoties portālā www.latvija.lv, izmantojot savu eID karti jeb personas apliecību (vai citus kvalificētos autentifikācijas līdzekļus). 

! E-adrese būs pieejama brīvprātīgi ikvienam iedzīvotājam, kuri sasnieguši 14 gadu vecumu, sākot ar 02.01.2019.!

Vai es varēšu arī atteikties no e-adreses?
Iedzīvotājiem e-adreses lietošana ir brīvprātīga, tāpēc, ja ir izveidota e-adrese, to var arī deaktivizēt. Tas nozīmēs, ka e-adreses konta lietotājs varēs piekļūt e-adreses konta saturam (apskatīt vēsturiskos ziņojumus), taču jauni ziņojumi uz deaktivizēto e-adreses kontu vai no tā netiks sūtīti. E-adresi var aktivizēt un deaktivizēt atkārtoti, bet ne biežāk kā reizi 24 stundās.
 
Vai man būs regulāri jāpārbauda e-adreses konts, lai nepalaistu garām svarīgu ziņojumu?
Portālā www.latvija.lv e-adreses konta uzstādījumos būs iespēja norādīt savu privāto e-pasta adresi, uz kuru vēlaties saņemt paziņojumu par e-adresē saņemtu jaunu ziņojumu.
 
Kā es varēšu piekļūt savai e-adresei?
Iedzīvotājs e-adreses kontam varēs piekļūt portālā www.latvija.lv. Ņemot vērā, ka e-adresei ir noteiktas augstas drošības prasības, tāpēc, lai piekļūtu savam e-adreses kontam, būs jāidentificējas ar kvalificētu personas elektroniskās autentifikācijas līdzekli. No valsts puses garantētais kvalifikācijas līdzeklis ir personas apliecība eID (jeb elektroniskā identifikācijas karte), ko plānots no 2019. gada  padarīt par obligātu dokumentu visiem iedzīvotājiem un pases saņemšana kļūs par izvēles dokumenti (līdz šim ir iespēja izvēlēties).
Pašreiz esam pieraduši portālos identificēties ar savām internetbankām. Arī bankas un citi autentifikācijas līdzekļu veidotāji varēs savus risinājumus sertificēt, tāpēc, iespējams, laika gaitā e-adreses kontam varēs piekļūt arī ar citiem līdzekļiem.
! E-adresi sākotnēji iedzīvotāji varēs izmantot tikai ar kvalificētiem personas elektroniskās identifikācijas līdzekļiem (eID jeb personas apliecību, kurā ir aktivizēti sertifikāti)!
 
Vai manai e-adresei varēs piekļūt arī citas personas?
E-adreses konta lietotājs portāla www.latvija.lv e-adreses konta uzstādījumos varēs nodot piekļuves tiesības citai personai, kura varēs apskatīt konkrētā lietotāja e-adreses konta saturu.
 
Vai uz e-adresi saņemšu arī tos sūtījumus, kurus šobrīd saņemu citās valsts sistēmās (piemēram, Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanās sistēmā, Lauku atbalsta dienesta elektroniskās pieteikšanās sistēmā u.c.)?
Valsts iestādēm ir pienākums nodrošināt dokumentu un saziņas pieejamību e-adresē arī tad, ja tās pirms tam to darīja tikai savā sistēmā. E-adreses mērķis ir kalpot par vienotu vietni Jūsu saziņai ar valsts iestādēm, pat ja iestādes turpina izmantot savas sistēmas.
 
Vai lietojot e-adresi iestādes man vairs nesūtīs ierakstītas vēstules pa pastu ?
E-adrese būs droša vide ar garantētu sūtījumu piegādi. Sūtījums uz e-adresi būs līdzvērtīgs sūtījumam ar ierakstītu vēstuli. Tātad lietotāji svarīgajiem sūtījumiem varēs piekļūt uzreiz un no jebkuras vietas, kur pieejams internets. Nosūtot papīra vēstuli, tā juridiski skaitās paziņota pēc 7 dienām, savukārt elektroniski nosūtīta vēstule – pēc 2 darba dienām. Ar e-adresi savā starpā nevarēs sarakstīties privātpersonas, proti, iedzīvotājs nevarēs sūtīt ziņojumu citam iedzīvotājam. Šādu iespēju attīstīšanu nākotnē paredzēts izvērtēt 2019. gadā.

! Ja iedzīvotājs e-adreses kontu būs aktivizējis, tad iestādēm būs pienākums turpmāk saziņu veikt TIKAI elektroniskā formā.!
 
Cik ilgi glabāsies mani ziņojumi e-adresē?
Ziņojumi e-adreses kontā (portālā www.latvija.lv) tiks glabāti 5 gadus. Pirms ziņojumu glabāšanas termiņa beigām un to dzēšanas, lietotājs tiks laicīgi brīdināts un nepieciešamos ziņojumus lietotājam būs iespēja lejupielādēt saglabāšanai privātā datu nesējā.
 
Kam e-adreses lietošana ir liegta?
E-adrese tiek deaktivizēta personai, kas izcieš sodu slēgta vai daļēji slēgta tipa ieslodzījuma vietā.
 
Vai uzvārda maiņas gadījumā mainīsies mans e-adreses konts?
Uzvārda maiņas gadījumā e-adreses konts netiks mainīts. E-adrešu katalogā tiks iekļauta tikai izmaiņu informācija (šajā gadījumā izmaiņas uzvārdā).

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
  
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
21.02.2019
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta