Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
Darbības jomasZaļais publiskais iepirkumsKalkulators
 
 
 
Būvniecības dzīvescikla izmaksu (LCC) aprēķina kalkulators

Būvniecības iepirkumos pasūtītājiem jāizvērtē plānoto ēku rekonstrukcijas vai jaunbūvju saimniecisko izdevīgumu īstermiņā (investīcijas) un vidējā termiņā (ēkas uzturēšanas izmaksas). Ēku rekonstrukcijās vai jaunbūvēs var izmantot dažādas kvalitātes ēkas elementu risinājumus, piemēram, pamati, nesošās konstrukcijas, ārējā un iekšējā apdare, jumts, inženiertīkli, utt. Iespējams ietaupīt, iegādājoties lētākus materiālus un risinājumus projektēšanas vai būvniecības laikā, bet vai vidējā termiņā ēkas ekspluatācija nekļūs dārgāka?

Kā aprēķināt visefektīvāko ēkas projekta risinājumu? Arhitektūras un būvniecības pakalpojumu piegādātāji pasūtītājiem iesniedz projektu un būvdarbu kontroltāmes, kas balstītas konkrētā ēkas būvprojektā un tehniskajos risinājumos. Projektējot ēkas, iespējams modelēt dažādu risinājumu investīciju un uzturēšanas izmaksas. Šim nolūkam radīts standartizēts būvniecības nozares Dzīvescikla izmaksu aprēķina kalkulators (LCC-Life Cycle Cost), kuru būvniecības nozares dalībnieki var izmantot kā ilgtspējīgas būvniecības analītikas rīku.

Ilgtspējīga būvniecība nozīmē, ka ēka būs draudzīga lietotājiem un videi, tās būvniecībā tiks izmantoti ekonomiski un efektīvi risinājumi. Ar šo universālo kalkulatoru iespējams aprēķināt ēkas projekta kopējās izmaksas (investīcijas (capex), uzturēšanas (opex) un ekspluatācijas (utilities) izmaksas līdz 35 gadiem), kā arī modelēt un salīdzināt vairākus risinājums. Ar kalkulatora palīdzību var aprēķināt ēkas ietekmi uz klimata pārmaiņām jeb ēkas ekspluatācijas laikā radītos CO2 izmešu daudzumus. Šāda analītika ēkas projektēšanas gaitā palīdzēs pasūtītājiem veidot lielāku izpratni par ēkas risinājumu efektivitāti un pieņemt saimnieciski izdevīgākus un videi draudzīgākus lēmumus.

Publiskā sektora pasūtītāji būvniecības iepirkumos (Projektēt vai Projektēt un Būvēt) var aicināt piegādātājus izmantot būvniecības LCC kalkulatoru. Šo kalkulatoru var izmantot arī ēku BREEAM un LEED starptautisko sertifikāciju projektos.

Šobrīd piedāvājam Latvijas Būvniecības LCC kalkulatora demo versiju. 2018. gadā VARAM organizēs vairākus informēšanas un praktisku apmācību seminārus. Saņemot atgriezenisko saikni no būvniecības tirgus dalībniekiem (pasūtītāji, arhitekti, konstruktori, būvnieki, materiālu piegādātāji, u.c.), būs iespējams pilnveidot LCC kalkulatoru un ēkas risinājumu elementu datu bāzi.

Kalkulatoru izveidoja Latvijas Ilgtspējīgas būvniecības padome www.ibp.lv sadarbībā ar Colliers http://www.colliers.com/lv-lv/latvia/ pēc pēc VARAM pasūtījuma.

Priekšlikumus un idejas kalkulatora uzlabojumiem un attīstībai sūtīt uz info@ibp.lv

 

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 


 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
25.02.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta