Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
ES informācijaEiropas Komisija
 
 
 
Eiropas Komisija

Eiropas Komisija (EK) ir viena no nozīmīgākām institūcijām Eiropas Savienības (ES) lēmumu pieņemšanā, ir politiski neatkarīga ES institūcija, kas pārstāv ES un tās dalībvalstu kopējās intereses. Tā ierosina jaunus likumdošanas aktus, administrē finanses un uzrauga, lai tiktu ievērotas Eiropas Kopienas tiesības. EK uzrauga, kā dalībvalstis pilda ES līmenī kopīgi pieņemtos lēmumus.

EK ir liela administratīvā atbildība, jo tā pārrauga arī ES likumdošanas aktu īstenošanu dalībvalstīs. EK var ierosināt lietas pret dalībvalstīm, ja tās pārkāpušas Kopienas tiesības.

Komisijā ir 28 komisāri, kurus ieceļ uz pieciem gadiem. Katrs komisārs atbild par vienu vai vairākām jomām, kā arī atbild par vienu vai vairākām no EK “ministrijām”, ko sauc par ģenerāldirektorātiem. Katru ģenerāldirektorātu vada ģenerāldirektors, kura darbību var pielīdzināt valsts sekretāru darbībai Latvijas ministrijās.

Kandidātus komisāru amatiem izvirza ES dalībvalstis, bet viņus apstiprina Eiropas Parlaments. Saskaņā ar likumu, komisāriem jābūt politiski neatkarīgiem un tie nedrīkst pieņemt nekādus norādījumus nedz no savas, nedz citu dalībvalstu valdības.

Papildus komisāriem un viņu kabinetu darbiniekiem, pastāv pārvaldes aparāts, kuru veido ģenerāldirektorāti (piemēram, lauksaimniecības un lauku attīstības ģenerāldirektorāts) un dažādi horizontālie dienesti un specializētie biroji (ģenerālsekretariāts, juridiskais dienests, statistikas pārvalde u.c.).

ES Padome un Eiropas Parlaments var lūgt EK izteikt priekšlikumu konkrētam likumdošanas akta projektam, kā arī EK var grozīt un atcelt likumdošanas aktu priekšlikumus, ja ES Padome nerīkojas.

EK ir monopoltiesības attiecībā uz likumdošanas iniciatīvu. Tā izstrādā likumdošanas aktu projektus un jau tapšanas stadijā tos saskaņo ar ES dalībvalstu ekspertiem, tiekoties EK darba grupās vai komitejās. Darba grupās piedalās eksperti no ES dalībvalstu galvaspilsētām pastāvīgo pārstāvniecību ES atašeji, kā arī Padomes Ģenerālsekretariāta, EK un Padomes Juridiskā dienesta pārstāvji. Komisija iegūst informāciju par dalībvalstu interesēm un iespējamām problēmām. Darba grupu sanāksmēm ir liela nozīme tiesību aktu un citu jautājumu izstrādē. Tajās ekspertu līmenī jautājums tiek apspriests vēl sākotnējā stadijā.

Plašāka informācija par Eiropas Komisiju - šeit.

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 

 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
02.04.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta