Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
Fondi un investīcijasEiropas Ekonomikas zonas un Norvēģu finanšu instrumentsEiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas Finanšu instruments 2009.-2014. gadāEEZ FI programma „Nacionālā klimata politika”
 
 
 
EEZ FI programma „Nacionālā klimata politika” - Jaunumi
Rīgā eksperti diskutē par Baltijas valstu iespējām ierobežot emisijas un pielāgoties klimata pārmaiņām
 

2017.gada 30.-31.oktobrī Rīgā Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas “Nacionālā klimata politika” ietvaros norisinājās starptautiskā konference “Baltijas ceļš uz oglekļa mazietilpīgu un klimatnoturīgu attīstību” (Baltic Pathway Towards Low Carbon and Climate Resilient Development), ko rīkoja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija. Konferencē uzstājas donorvalstu nozaru eksperti un institūciju pārstāvi no  Norvēģijas Klimata un Vides ministrijas, Ziemeļu Enerģētikas Izpētes institūta un Bjerknes klimata izpētes centra, kā arī Baltijas valstīm un ziemeļvalstīm. Nozīmīgi, ka pasākumā piedalījās arī nozares eksperti no vairākām starptautiskajām organizācijām – Ekonomikas sadarbības un attīstības organizācijas, Eiropas Komisijas, Eiropas Vides aģentūra, Starptautiskās Enerģētikas aģentūra u.c.

Konferenci atklāja Norvēģijas Karalistes vēstnieks Latvijā Steinars Ēgils Hāgens (Steinar Egil Hagen) un pastāvīgais pārstāvis Eiropas Savienībā un īpašais sūtnis Apvienoto Nāciju Vispārējās konvencijas par klimata pārmaiņām no Fidži Deo Sarans (Deo Saran). Turpinājumā Baltijas valstu augsta līmeņa Vides ministriju pārstāvji informēja par Latvijas, Lietuvas un Igaunijas izaicinājumiem un sasniegumiem pārejā uz oglekļa mazietilpīgu un klimatnoturīgu attīstību.

Konferences pirmajā dienā dalībnieki diskutēja par Baltijas valstīs nozīmīgākajiem CO2 emisiju sektoriem – enerģētika, transports un lauksaimniecība. Tika prezentēti pētījuma rezultāti  par Baltijas valstu dekarbonizācijas rezultātiem, pārstāvis no Lietuvas sniedza informāciju par plānu drīzumā būtiski ierobežot transporta emisijas Viļņā, kā arī tika diskutēts pat to, kā mainīt cilvēku paradumus Baltijas valstīs. Eiropas Komisijas Klimata stratēģijas, pārvaldības un ne-ETS sektoru emisiju direktors Artūrs Runge-Metcgers (Artur Runge-Metzger) norādīja: “Oglekļa mazietilpīga attīstība viennozīmīgi ir Eiropas Savienības ilgtermiņa stratēģija un ir jau izvirzīti konkrēti mērķi tās sasniegšanai.”  Pirmās dienas noslēgumā konferences dalībniekiem bija iespēja vērot debati par izvēli investēt tehnoloģijās vai zināšanās, risinot klimata pārmaiņu problēmas. 

Otrajā dienā eksperti un institūciju pārstāvji diskutēja par klimata pārmaiņu pielāgošanās jautājumiem. Baltijas valstu Vides ministriju pārstāvji prezentēja valstu progresu pielāgošanās politikas plānošanai, Jans Rasmusens (Jan Rasmussen) prezentēja Kopenhāgenas pieredzi un ilgtspējīgus risinājumus klimata pārmaiņu pielāgošanās jomā pilsētvides ietvaros, savukārt AS “Latvijas Valsts meži” pārstāve Ilga Bērzkalna informēja par izmaiņām mežsaimniecības jomā.


Pasākums tika finansēts no EEZ finanšu instrumenta programmas “Nacionālā klimata politika” Divpusējās sadarbības fonda.
 

 


Programmas dalība izstādē „Vide un enerģija 2017”
 

Izstādes „Vide un enerģija 2017” ietvaros, kas norisinās Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā no 2017.gada 19. līdz 22.oktobrim, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas stendā klātesošajiem ir iespēja iepazīties ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.-2014.gada perioda programmas “Nacionālā klimata politika” (turpmāk – programma) ieguldījumu Latvijas klimata pārmaiņu politikas pilnveidošanā.

2017. gadā noslēdzās programmas projektu īstenošana, kuras ietvaros ir sasniegti Latvijai nozīmīgi rezultāti klimata pārmaiņu jomā, kas veicina pielāgošanās klimata pārmaiņām un klimata pārmaiņu mazināšanu.

2017.gada 19.oktobrī stendu atklāja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretārs Rinalds Muciņš. Turpinājumā klātesošajiem bija iespēja noklausīties debates sadarbībā ar Latvijas Universitātes debašu klubu par izvēli starp cīņu ar klimata pārmaiņām vai pielāgošanos tām.

VARAM stends tiek finansēts programmas ietvaros, lai vērstu sabiedrības uzmanību uz klimata pārmaiņu nozīmību un programmas sasniegtajiem rezultātiem.
 


Energoefektīvā ēka Latvijā 2017
 

Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumentu programmas “Nacionālā klimata politika” atklāta projektu konkursa “Ilgtspējīgu ēku, atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju un inovatīvu emisiju samazinošu tehnoloģiju attīstība” ietvaros uzceltā Ādažu Brīvās Valdorfa skolas sporta zāle iegūst pirmo vietu nominācijā "Energoefektīvākā sabiedriskā ēka Latvijā 2017".

Tāpat sporta zāle saņēma Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas balvu “Klimata draugs” un simpātiju balvu no Ekonomikas ministrijas par atjaunojamo energoresursu un energoefektivitātes risinājumu ienešanu jauniešu ikdienā.


Vairāk informācijas pieejams šeit!


2017.gada 7.jūnijā norisinājās Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas “Nacionālā klimata politika” noslēguma konference 
 

Konferenci atklāja VARAM valsts sekretārs Rinalds Muciņš, Norvēģijas Karalistes vēstniecības Latvijā pagaidu pilnvarotais lietvedis Kristians Svanes un Norvēģijas Vides aģentūras Starptautiskās daļas vadītājs Andre Kammeruds.

Konferences laikā tās dalībnieki – donorvalsts partneri (Norvēģijas Vides aģentūra un Norvēģijas Civilās aizsardzības direktorāts), kā arī VARAM dalījās ar programmas labās prakses piemēriem. Klātesošie tika iepazīstināti ar svarīgākajiem projektu ieguvumiem un to ieguldījumu klimata politikas pilnveidošanā Latvijā.

 

Konferences dalībnieki tiek iepazīstināti ar programmas rezultātiem

Iepazīstinot konferences viesus ar programmas rezultātiem, VARAM Klimata pārmaiņu departamenta direktore Ilze Prūse uzsvēra, ka sniegtais ieguldījums pavēra jaunas iespējas klimata politikas īstenošanā Latvijā, īpaši atzīmējot klimata pārmaiņu pielāgošanās jautājumus un siltumnīcefekta gāzu inventarizācijas sistēmas attīstīšanu. Tāpat tika atzīmēts programmas ieguldījums energoefektivitātes veicināšanā, būvējot ilgtspējīgas, zema enerģijas patēriņa ēkas un izstrādājot energoefektīvas tehnoloģijas.

Turpinājumā tika sniegts ieskats Latvijas nākotnes klimata pārmaiņu scenārijos līdz pat 2100 gadam. Tika secināts, ka nākotnē klimats Latvijā kļūs mitrāks un siltāks. Īpaši jūtams būs temperatūras un nokrišņu pieaugums ziemā.

Savukārt Norvēģijas pārstāvji atzīmēja veiksmīgo sadarbību starp abām valstīm un uzsvēra, ka klimata pārmaiņu mazināšanā izšķiroša ir starptautiskā sadarbība. Norvēģijas Civilās aizsardzības direktorāta pārstāvis arī uzsvēra, ka klimata pārmaiņas arī ir sekmējušas arvien biežākas dabas katastrofas, tāpēc vēl jo lielāku nozīmi ir ieguvusi agrīno brīdināšanas sistēmu izstrāde un civilā aizsardzība.

Konferences noslēgumā dalībniekiem bija iespēja vērot Latvijas debašu klubu pārstāvju debašu priekšnesumus, kuros debatētāji sniedza “par un pret” argumentus straujākai Latvijas pārejai uz atjaunojamo enerģiju un salīdzināja investīciju nozīmīgumu izglītojošo kampaņu īstenošanai ar investīcijām tehnoloģijās, kā arī dalībniekiem bija iespēja piedalīties biedrības “Homo ecos” un Ventspils Augsto tehnoloģiju parka radošajās darbnīcās un izmēģināt ar klimata jomu saistītus interaktīvus eksponātus, kuros bija iespējams veikt ceļojumu energoefektivitātes pasaulē, prognozēt nākotnes klimata pārmaiņas un veikt pārdomātus pasākumus valstī, lai pielāgotos klimata pārmaiņu sekām.
 

Konferences dalībnieki izmēģina radošās darbnīcas

Konferencē piedalījās arī pārstāvji no Igaunijas, Lietuvas, Čehijas, Polijas, Portugāles Slovēnijas, Grieķijas, Ungārijas, kas iesaistīti līdzīgu EEZ finanšu instrumenta programmu īstenošanā.

Pateicamies vairāk nekā 100 Latvijas, Norvēģijas un citu valstu dažādu institūciju viesiem un ekspertiem par dalību pasākumā, kā arī īpašs paldies pasākuma moderatoram Valdim Melderim, kurš pasākuma atmosfēru radīja atraktīvāku un aizraujošāku!

Ieskats konferences norises gaitā:   Foto galerija

Konferences prezentācijas pieejamas šeit!Aicinām pieteikties dalībai Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas noslēguma konferencē 
 

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija 2017.gada 7.jūnijā organizē Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) finanšu instrumenta programmas “Nacionālā klimata politika” noslēguma konferenci. Dalībai pasākumā aicinām pieteikties pārstāvjus no valsts institūcijām, pašvaldībām, zinātniskajām un izglītības institūcijām, nevalstiskajām organizācijām, medijiem, komersantiem un citus interesentus.

Konferences mērķis ir informēt sabiedrību par paveikto programmas īstenošanas laikā un sadarbības pieredzi ar Norvēģiju klimata pārmaiņu jomā. Tāpat konferencē plānotas aizraujošas debates un radošās aktivitātes, kur dalībnieki varēs radošajās darbnīcās izpētīt un novērot klimata pārmaiņas un uzzināt, kādi ir šo pārmaiņu būtiskākie iemesli un sekas. Vēl dalībniekiem būs iespēja izmēģināt dažādus ar klimata jomu saistītus interaktīvus eksponātus. Radošās aktivitātes tiek nodrošinātas sadarbībā ar Ventspils Augsto tehnoloģiju parku un biedrību “Homo ecos”.

Pieteikties dalībai konferencē aicinām līdz 2017. gada 26.maijam, reģistrējoties elektroniski šeit.

Pasākuma darba kārtība pieejama šeit.

Papildus informāciju par konferences norisi un programmu varat saņemt, sazinoties ar VARAM Attīstības instrumentu departamenta Nacionālo un ārvalstu atbalsta instrumentu nodaļas vecāko ekspertu Jāni Gorbunovu  e-pasts: janis.gorbunovs@varam.gov.lv, tālr. 67026485.

Konference tiek finansēta EEZ finanšu instrumenta programmas “Nacionālā klimata politika” ietvaros.Norvēģijas partneri atzinīgi novērtē VARAM īstenotās Nacionālās klimata politikas programmas īstenošanas progresu
 
2017.gada 16.februārī norisinājās Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas “Nacionālā klimata politika” (programma) Sadarbības komitejas sēde, kurā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ar programmas Norvēģijas partneriem – Norvēģijas Civilās aizsardzības direktorātu un Norvēģijas Vides aģentūru – pārrunāja programmas īstenošanas progresu. 

Norvēģijas puse atzinīgi novērtēja projektu ietvaros sasniegtos rezultātus un izteica gandarījumu, ka 3 no 5 energoefektīvajām ēkām, kuras uzbūvētas ar programmas atbalstu, ir tikušas izvirzītas skatei “Gada labākā būve Latvijā 2016” nominācijā “Publiskā jaunbūve”.

Tai pat laikā 2017.gada 15.februārī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāvji tikās ar Oslo pašvaldības pārstāvjiem. Tikšanās laikā Oslo pašvaldības pārstāvji iepazīstināja ar tās mērķiem siltemnīcefekta gāzu emisiju samazināšanai un īstenotajām klimata pārmaiņu pielāgošanās aktivitātēm. Tāpat tika demonstrēts projekts intensīvu lietusgāžu izraisīto plūdu riska novēršanai, atjaunojot ūdens dabisko plūsmu, kā arī veicinot teritorijas bioloģisko daudzveidību un paaugstinot apkārtējo īpašumu vērtību.  Savukārt VARAM iepazīstināja Oslo pašvaldību ar iespēju piedalīties pieredzes apmaiņas pasākumos ar Latvijas pašvaldībām par klimata pārmaiņu pielāgošanās pasākumu īstenošanu un stratēģiju izstrādi.Trīs Programmas ietvaros uzceltās ēkas nominētas balvai “Publiskā jaunbūve”
 
Trīs Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas “Nacionālā klimata politika” ietvaros uzceltās energoefektīvas ēkas Ādažos, Ventspilī un Alojā ir nominētas skates “Gada labākā būve Latvijā 2016” balvai “Publiskā jaunbūve” un tiek virzītas skates otrajai kārtai. Kopumā šajā kategorijā skates otrajai kārtai ir nominētas sešas ēkas.


Ādažu Brīvā Valdorfa skola, Ventspils Augsto tehnoloģiju parks, Alojas novada dome

Ādažu Brīvajā Valdorfa skolā ir uzcelta sporta zāle, kas atrisina saspringto telpu trūkuma problēmu sporta nodarbībām skolā. Alojas novadā ir uzcelts uzņēmējdarbības atbalsta centrs-bibliotēka “Sala”, kas tiks izmantots esošo un jaunu uzņēmumu attīstības veicināšanai un vietējās sabiedrības aktivizēšanai. Savukārt Ventspilī uzbūvēts zinātnes un tehnoloģiju muzejs “Kurzemes Democentrs”, kas ikvienu interesentu izglīto par klimata pārmaiņām, energoefektivitāti un atraktīvā veidā iepazīstina ar tehnoloģiju pasauli. Visas uzceltās ēkas ir ar augstiem energoefektivitātes rādītājiem, un siltumenerģijas patēriņš ēkās nepārsniegs 15  kWh/m2 gadā. Šīs ir vienas no pirmajām uzceltajām ēkām Latvijā ar tik augstiem energoefektivitātes rādītājiem, tādējādi uzceltās ēkas ir paraugs ilgtspējīgu ēku būvniecībai Latvijā.

Informācija par skati “Gada labākā būve Latvijā 2016” pieejama: http://gadabuve.lv/index.php/aktuali 


VARAM informēs pašvaldības par atbalsta nosacījumiem pieredzes apmaiņas pasākumu ar Norvēģiju, Islandi un Lihtenšteinu īstenošanai

Ceturtdien, 2017.gada 12.janvārī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) norisināsies informatīvs seminārs par Divpusējās sadarbības fonda* pasākumu īstenošanas nosacījumiem.

Semināra norisei varēs sekot tiešsaistē no plkst. 13:30 VARAM mājas lapā 

 
Lai veicinātu vietējo klimata pārmaiņu pielāgošanās stratēģiju un pasākumu plānu izstrādi pašvaldībās, VARAM informēs pašvaldības par iespēju īstenot pieredzes apmaiņas pasākumus ar donorvalstīm par klimata pārmaiņu pielāgošanās stratēģiju izstrādi un pasākumu īstenošanu vietējā līmenī. Pieredzes apmaiņa ar donorvalstīm sniegs iespēju Latvijas pašvaldībām no tām pārņemt labās prakses piemērus. 
*Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.–2014.gada perioda programmas “Nacionālā klimata politika” Divpusējās sadarbības fonds


Pašvaldības varēs pārņemt Norvēģijas, Islandes un Lihtenšteinas labo praksi klimata pārmaiņu jomā

2016. gada 6.decembrī valdība atbalstīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotos priekšlikumus, kas paredz iespēju visām 119 Latvijas pašvaldībām pieteikties pieredzes apmaiņas pasākumu īstenošanai divpusējā sadarbības fonda ietvaros*. Plānots, ka pašvaldības jaunas zināšanas un labās prakses piemērus klimata pārmaiņu jomā varēs pārņemt no Islandes, Norvēģijas un Lihtenšteinas (donorvalstis).

Pašvaldībām ikdienā ir jāatbild par iedzīvotāju labklājību un drošību, kas ietver arī jautājumus par klimata pārmaiņu draudu novēršanu. Tāpēc īpaša uzmanība jāpievērš pašvaldību plānošanas dokumentiem, tai skaitā ēku plānošanai un dabas resursu pārvaldībai, agrīno brīdināšanas sistēmu uzstādīšanai, vietējās civilās aizsardzības sistēmas izveidei un vietējā līmeņa klimata pārmaiņu pielāgošanas stratēģijām. Pieredzes apmaiņa ar donorvalstīm sniegs iespēju Latvijas pašvaldībām no tām pārņemt labās prakses piemērus.

Maksimālais divpusējās sadarbības fonda līdzfinansējums vienam pasākumam nedrīkst pārsniegt 10 000 eiro un izmaksas atbalsta saņēmējam tiek finansētas 100% apmērā, pēc pasākuma īstenošanas atmaksājot veiktos attiecināmos izdevumus.

Pieredzes apmaiņas pasākumi ir jāīsteno līdz 2017.gada 30.septembrim.

Līdz 2016. gada beigām VARAM informēs pašvaldības par iespēju īstenot pieredzes apmaiņas pasākumus ar donorvalstīm par klimata pārmaiņu pielāgošanās stratēģiju izstrādi un pasākumu īstenošanu vietējā līmenī, nosūtot paziņojumu uz pašvaldību oficiālajām elektroniskā pasta adresēm, kā arī 2017.gada janvārī organizēs informatīvu semināru pašvaldībām par pieteikšanās un atbalsta nosacījumiem.

Ja rodas papildus jautājumi, lūgums rakstīt uz e-pastu: eeagrants@varam.gov.lv vai zvanīt Jānim Gorbunovam, tālr. nr. 67026485.

Plašāk ar valdības atbalstītajiem VARAM izstrādātajiem priekšlikumiem var iepazīsties:

http://tap.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40400939&mode=mk&date=2016-12-06

*Grozījumi Ministru kabineta 2013.gada 10.septembra noteikumos Nr.815 “Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.–2014.gada perioda programmas “Nacionālā klimata politika” īstenošanas kārtība”


 

TV sižeti televīzijā

Rīt, 18. jūnijā, laikā no 8:30 līdz 9:00, kanālā TV24 tiks pārraidīts 10 minūšu sižets par Eiropas Ekonomikas zonas programmas “Nacionālā klimata politika” iepriekš noteiktajiem projektiem un ieguldījumu klimata pārmaiņu novēršanai.

TV24 televīzijas programmā skatieties raidījumu: PIECI NOVADI LATVIJĀ, NACIONĀLĀ KLIMATA POLITIKA: http://rigatv24.lv/programma.php?d=2016-06-18 


Iepriekš pārraidītos sižetus lūdzu skatīt šeit! 


TV sižeti televīzijā

Rīt, 11. jūnijā, laikā no 8:30 līdz 9:00, kanālā TV24 tiks pārraidīts 10 minūšu sižets par Eiropas Ekonomikas zonas programmas “Nacionālā klimata politika” atklātā konkursa projektiem un ieguldījumu klimata pārmaiņu novēršanai.

TV24 televīzijas programmā skatieties raidījumu: PIECI NOVADI LATVIJĀ, NACIONĀLĀ KLIMATA POLITIKA: http://rigatv24.lv/programma.php?d=2016-06-04

Tāpat tuvākajā laikā plānots parādīt televīzijā vēl divus sižetus par neliela apjoma grantu shēmas projektiem un programmas iepriekš noteiktajiem projektiem, to ietekmi uz klimata politiku Latvijā.

Jaunāko informāciju lūdzu skatīt šeit: EEZ FI programma „Nacionālā klimata politika” –Jaunumi.

Video sižetu skatīties šeit!


Sadarbības komitejas 9. sēde

2016.gada 23.-24.maijā Ādažu novadā, Limbažu novadā un Garkalnes novadā notika Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas “Nacionālā klimata politika” Sadarbības komitejas izbraukuma sēde.
 

Ādažos, 23.maijā sēdes dalībnieki tikās ar Ādažu novada priekšsēdētāju Māri Sprindžuku un Attīstības un investīciju daļas vadītāju Karīnu Miķelsoni. Tikšanās laikā Ādažu novada domes pārstāvji sniedza informāciju programmas donorvalsts partneriem par novada attīstību, īstenotajām energoefektivitātes aktivitātēm un klimata pārmaiņu radītajiem apdraudējumiem.

Norvēģijas Vides aģentūras pārstāvis Trigve Hallingstads (attēlā no labās puses)
un Norvēģijas Civilās aizsardzības direktorāta pārstāvis Erlings Kverneviks (attēla centrā) 
diskutē ar Ādažu novada domes priekšsēdētāju

Sēdes turpinājumā dalībnieki devās vizītē uz Ādažu Brīvo Valdorfa skolu un apskatīja nesen uzcelto un atklāto energoefektīvo sporta zāli programmas atklātā konkursa ietvaros. Interesanti, ka programmas starpposma semināra laikā 2015.gada 20.novembrī Norvēģijas partneriem bija iespēja redzēt sporta zāli būvniecības procesā, tāpēc jo augstāks bija viņu novērtējums par veiksmīgi īstenoto projektu.

Informatīvā plāksne par Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta atbalstu pie sporta zāles Ādažos

Savukārt, 24. maijā Bīriņos notika Sadarbības komitejas sēde, kuras laikā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija kā programmas apsaimniekotājs kopā ar programmas donorvalsts partneriem – Norvēģijas Civilās aizsardzības direktorātu un Norvēģijas Vides aģentūru, kā arī Finanšu ministriju, Norvēģijas vēstniecību Latvijā un Valsts reģionālās attīstības aģentūru pārrunāja programmas īstenošanas progresu. Sēdes laikā tika pārrunātas programmas iepriekš noteikto projektu, atklātā konkursa un grantu shēmas konkursa īstenošanas aktualitātes, informācija par sasniegtajiem rezultātiem un projektiem, kuru īstenošana ir pabeigta līdz 2016.gada 30.aprīlim, informācija par pagarinātajiem projektiem, priekšlikumi bilaterālā fonda pasākumu īstenošanas veicināšanai, kā arī prezentētas idejas programmas noslēguma pasākumam. 

Bīriņu pilī norisinājās Sadarbības komitejas 9.sēde

Turpinājumā sēdes dalībnieki viesojās Garkalnes Mākslu un vispārizglītojošā vidusskolā, kur Garkalnes novada domes un skolas pārstāvji ļoti laipni uzņēma viesus un iepazīstināja ar Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta ietvaros īstenoto projektu skolas energoefektivitātes veicināšanai.
 

Sadarbības komitejas sēdes dalībnieku kopbilde Garkalnes Mākslu un vispārizglītojošā vidusskolā
(foto: Mārcis Bauze-Krastiņš)


TV sižeti televīzijā

Rīt, 3. jūnijā, laikā no 8:30 līdz 9:00, kanālā TV24 tiks pārraidīts 10 minūšu sižets par Eiropas Ekonomikas zonas programmas “Nacionālā klimata politika” atklātā konkursa projektiem un ieguldījumu klimata pārmaiņu novēršanai.

TV24 televīzijas programmā skatieties raidījumu: PIECI NOVADI LATVIJĀ, NACIONĀLĀ KLIMATA POLITIKA: http://rigatv24.lv/programma.php?d=2016-06-04

Tāpat tuvākajā laikā plānots parādīt televīzijā vēl divus sižetus par neliela apjoma grantu shēmas projektiem un programmas iepriekš noteiktajiem projektiem, to ietekmi uz klimata politiku Latvijā.

Jaunāko informāciju lūdzu skatīt šeit: EEZ FI programma „Nacionālā klimata politika” –Jaunumi.

Video sižetu skatīties šeit!


Atklāta pirmā energoefektīvā būve EEZ finanšu instrumenta programmas “Nacionālā klimata politika” ietvaros

2016. gada 26. februārī norisinājās Ādažu Brīvās Valdorfa skolas sporta zāles būves svinīgā atklāšana. 

Ādažu Brīvās Valdorfa skolas projektā „Ādažu Brīvās Valdorfa skolas sporta zāles būvniecība” objekts ir pirmais no 5 pabeigtajiem atklātā konkursa “Ilgtspējīgu ēku, atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju un inovatīvu emisiju samazinošu tehnoloģiju attīstībā” energoefektīvas būvniecības projektiem. Projekta kopējais finansējums ir 1 086 847 EUR, tai skaitā programmas līdzfinansējums 978 162 EUR.

Pasākumā piedalījās V.E. Norvēģijas Karalistes vēstnieks, Steinars Ēgils Hāgens, pārstāvji no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Valsts reģionālās attīstības aģentūras, Izglītības kvalitātes valsts dienesta, Pierīgas izglītības, kultūras un sporta pārvaldes, Ādažu novada domes, kā arī arhitekti, būvuzraugi un citi viesi.

Pasākuma sākuma daļā ar runu uzstājās projekta īstenotāji - Ādažu Brīvās Valdorfa skolas valdes priekšsēdētāja Kerola Dāvidsone, projekta vadītāja Sarma Novicāne-Lazdāne un skolotājs Harijs Zemītis, kuri izklāstīja projekta tapšanas gaitu, no idejas līdz īstenotam projektam. Tad tika dots vārds projekta arhitektiem, būvuzraugiem un celtniecības firmas pārstāvjiem, kuri dalījās pieredzē par šīs ēkas projektēšanu, uzraudzīšanu un būvniecību. Turpinājumā pasākuma dalībniekus uzrunāja V.E. Norvēģijas Karalistes vēstnieks, kurš uzsvēra energoefektīvu ēku nozīmīgumu un to sniegto pienesumu klimata pārmaiņu mazināšanai. Pasākuma oficiālās atklāšanas daļas noslēgumā ar apsveikumiem un uzrunu uzstājās arī citi pasākuma viesi.


V.E. Norvēģijas Karalistes vēstnieks Steinars Ēgils Hāgens uzstājas ar uzrunu atklāšanas pasākumā

Skolas sporta zāles svinīgās atklāšanas daļu noslēdza svinīgā lentes pārgriešana.


Gatavošanās svinīgās lentas pārgriešanai

Pasākuma beigu daļā dalībniekiem bija iespēja apskatīt jaunās sporta zāles telpas un uzdot jautājumus projektā iesaistītajiem ekspertiem par ēkas specifiku un tās energoefektīvajiem risinājumiem. Arī turpmāk Ādažu Brīvās Valdorfa skolas sporta zāle interesentiem būs pieejama apskatei.


Pasākuma dalībnieki iepazīstas ar izmantotajām tehnoloģijām un ēkās energoefektīvajiem risinājumiem

Plašāku informāciju par pasākumu skatīt: http://www.abvs.lv/sporta_zale?rec=3412015. gada 20. novembrī norisinājās EEZ finanšu instrumenta programmas starpposma novērtējuma seminārs

24.11.2015.

Lai novērtētu Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.-2014. gada perioda programmas “Nacionālā klimata politika” (turpmāk – programma) ieviešanas progresu, 2015. gada 20.novembrī Rīgā un Ādažos norisinājās programmas starpposma novērtējuma seminārs.

Semināru atklāja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (turpmāk - VARAM) Attīstības instrumentu departamenta direktore Iruma Kravale, uzsverot programmas ieguldījumu Latvijas valsts klimata politikas uzlabošanā un Eiropas Ekonomikas zonas valstu savstarpējā sadarbībā.
 
Semināra atklāšanā ar uzrunu piedalījās V.E. Norvēģijas Karalistes vēstnieks Latvijā Steinars Ēgils Hāgens, Norvēģijas Vides aģentūras Ārlietu nodaļas programmas vecākais padomnieks Trigve Hallingstads un Norvēģijas Civilās aizsardzības direktorāta vecākais padomnieks Erlings Kverneviks, uzsverot labo sadarbību programmas īstenošanā starp Latviju un Norvēģiju, kā arī vēlot sekmīgu programmas mērķu sasniegšanu.

Semināra pirmajā daļā dalībnieki tika iepazīstināti ar programmas īstenošanas izvērtējumu, programmas ietekmi uz nacionālās klimata politikas īstenošanu Latvijā un piemēriem par līdz šim sasniegtajiem rezultātiem trīs grantu shēmas “Sabiedrības zināšanu uzlabošana par klimata pārmaiņām”
projektiem, dalībnieki tika iepazīstināti ar E-mobilitātes nozīmību un nepieciešamību, ar ilgtspējīgas vides politikas veicināšanas aktivitātēm mazo un vidējo uzņēmumu vidū, kā arī bioekonomikas modeļa izstrādi bioloģisko resursu ilgtspējīgai izmantošanai klimata pārmaiņu samazināšanai.

Baltijas Vides Foruma pārstāve Ingrīda Brēmere

Tāpat dalībnieki tika iepazīstināti ar diviem atklātā konkursa “Inovatīvu emisiju samazinošu tehnoloģiju attīstība un Ilgtspējīgu ēku būvniecība” projektiem, dodot ieskatu energoefektīvas sporta zāles būvniecības norisē Ādažos un inovatīvas biomasas gazifikācijas tehnoloģijas izstrādē singāzes ieguvei.

Pasākuma otrajā daļā klātesošajiem tika dota iespēja apskatīt vienu no atklātā konkursa projektiem klātienē. Dalībnieki devās braucienā uz Ādažiem, lai apskatītu Ādažu Brīvās Valdorfa skolas energoefektīvās sporta zāles būvniecības progresu un iepazītos ar specifiskajiem paņēmieniem, kas šo sporta zāli padarīs energoefektīvu. Projekta apskates laikā klātesošajiem bija iespēja uzdot jautājumus projekta būvuzraugam, kā arī sporta zāles arhitektam par ēkas energoefektivitāti un būvniecības specifiku.

Semināra otrā daļa Ādažu Brīvajā Valdorfa skolā

Pateicamies par dalību semināra viesiem un ceram, ka tika iegūta noderīga informācija un idejas tālākajam darbam.

Zemāk ir pieejamas semināra dalībnieku prezentācijas:

1.       Ilgtspējīgas vides politikas pārvaldības veicināšana MVU sektorā 
2.      
Inovatīvas biomasas gazifikācijas tehnoloģijas izstrāde singāzes ieguvei
3.      
Bioekonomikas modeļa izstrāde bioloģisko resursu ilgtspējīgai izmantošanai klimata pārmaiņu samazināšanai un pielāgošanās kapacitātes celšanai
4.      
Programmas ietekme nacionālās klimata politikas īstenošanā Latvijā 
5.      
E-mobilitātes veicināšana Latvijā klimata pārmaiņu novēršanai
6.      
Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.-2014.gada perioda programma “Nacionālā klimata politika”
7.      
Projekts "Ādažu Brīvās Valdorfa skolas sporta zāles būvniecība" 


Noslēdzies informatīvais seminārs neliela apjoma grantu shēmas konkursa “Kapacitātes celšana pētījumiem un pasākumiem sabiedrības zināšanu uzlabošanai par klimata pārmaiņām un to radītajām sekām” līdzfinansējuma saņēmējiem

17.04.2015.

Valsts reģionālās attīstības aģentūra 2015.gada 16.aprīlī Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.-2014.gada perioda programmas “Nacionālā klimata politika” neliela apjoma grantu shēmas konkursa “Kapacitātes celšana pētījumiem un pasākumiem sabiedrības zināšanu uzlabošanai par klimata pārmaiņām un to radītajām sekām” ietvaros organizēja informatīvo semināru, kurā projektu īstenotāji tika informēti par nosacījumiem (finansēšanas kārtība, projekta līguma grozījumi, iepirkumu veikšana, pārskatu un maksājumu pieprasījumu iesniegšanas kārtība u.c.), kas jāņem vērā projektu īstenošanas laikā. Kā arī projektu īstenotāji tika informēti par plānotajiem uzraudzības pasākumiem, kurus veiks  Valsts reģionālās attīstības aģentūra projektu ieviešanas un pēcuzraudzības laikā.
Seminārā piedalījās arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija kā programmas “Nacionālā klimata politika” apsaimniekotājs un informēja semināra dalībniekus par iespējām īstenot sadarbības tīkla veidošanas, pieredzes, zināšanu un labās prakses piemēru apmaiņas pasākumus programmas “Nacionālā klimata politika” divpusējās sadarbības fonda ietvaros.

Sīkāka informācija par Divpusējās sadarbības fondu grantu shēmas konkursa projektu īstenotājiem.

 


Noslēdzies informatīvais seminārs atklātā konkursa “Ilgtspējīgu ēku, atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju un inovatīvu emisiju samazinošu tehnoloģiju attīstība” līdzfinansējuma saņēmējiem

27.03.2015.

Valsts reģionālās attīstības aģentūra 2015.gada 26.martā Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.-2014.gada perioda programmas “Nacionālā klimata politika” atklātā konkursa “Ilgtspējīgu ēku, atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju un inovatīvu emisiju samazinošu tehnoloģiju attīstība” ietvaros organizēja informatīvo semināru, kurā projektu īstenotāji tika informēti par nosacījumiem (finansēšanas kārtība, projekta līguma grozījumi, iepirkumu veikšana, pārskatu un maksājumu pieprasījumu iesniegšanas kārtība u.c.), kas jāņem vērā projektu īstenošanas laikā. Kā arī projektu īstenotāji tika informēti par plānotajiem uzraudzības pasākumiem, kurus veiks  Valsts reģionālās attīstības aģentūra projektu ieviešanas un pēcuzraudzības laikā.
Seminārā piedalījās arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija kā programmas “Nacionālā klimata politika” apsaimniekotājs un informēja semināra dalībniekus par iespējām īstenot sadarbības tīkla veidošanas, pieredzes, zināšanu un labās prakses piemēru apmaiņas pasākumus programmas “Nacionālā klimata politika” divpusējās sadarbības fonda ietvaros.

Sīkāka informācija par Divpusējās sadarbības fondu.


Noslēdzies grantu shēmas konkurss “Kapacitātes celšana pētījumiem un pasākumiem sabiedrības zināšanu uzlabošanai par klimata pārmaiņām un to radītajām sekām”

12.03.2015.

Grantu shēmas konkursa ietvaros kopumā tika iesniegti 63 projektu iesniegumi ar kopējo pieprasīto programmas “Nacionālā klimata politika” līdzfinansējuma apjomu 6,7 milj. euro.  Projektu iesniegumu vērtēšanas rezultātā tika apstiprināti 18 projektu iesniegumi, no kuriem 14 tiks īstenoti sadarbībā ar projekta partneri no Norvēģijas.
Šā gada 9.martā parakstīts jau pirmais līgums par projekta īstenošanu, kura ietvaros pētīs klimata pārmaiņu ietekmi uz Baltijas jūras piekrastes zonas zemūdens daļas bioloģisko daudzveidību. Visus grantu shēmas konkursa apstiprinātos projektus īstenos līdz 2016. gada 30. aprīlim. Detalizētāka informācija par konkursa rezultātiem pieejama VRAA mājas lapā. 


Noslēdzies atklātais konkurss “Ilgtspējīgu ēku, atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju un inovatīvu emisiju samazinošu tehnoloģiju attīstība”

26.02.2015.

Atklātā konkursa ietvaros tika iesniegti 23 projektu iesniegumi ar kopējo pieprasīto programmas “Nacionālā klimata politika” līdzfinansējuma apjomu 14.1. milj. euro.  Projektu vērtēšanas rezultātā tika apstiprināti septiņi projektu iesniegumi, no kuriem četri tiks īstenoti sadarbībā ar projekta partneri no Norvēģijas.
Šā gada 20. februārī parakstīts jau pirmais līgums par projekta īstenošanu, kura ietvaros tiks būvēta zema enerģijas patēriņa ēka – sporta zāle Ādažu Brīvās Valdorfa skolas vajadzībām. Visu apstiprināto projektu īstenošana tiks veikta līdz 2016. gada 30. aprīlim. Detalizētāka informācija par konkursa rezultātiem pieejama VRAA mājas lapā.  


Sadarbības komitejas 7. sēde

19.02.2015.

2015.gada 17.-18.februārī Ventspilī un Liepājā notika Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas “Nacionālā klimata politika” Sadarbības komitejas izbraukuma sēde.  Ventspilī 17. februārī sēdes dalībniekiem tika prezentēti trīs projekti, kurus programmas atklāto konkursu ietvaros plāno īstenot Ventspils augsto tehnoloģiju parks. Atklātā konkursa projekta ietvaros plānots būvēt energoefektīvu ēku, kurā atradīsies zinātnes un tehnoloģiju muzejs. Savukārt neliela apjoma grantu shēmas konkursa viena projekta mērķis ir, izmantojot alternatīvās izglītības pieejas un metodes, veicināt Latvijas jauniešu un izglītības darbinieku izpratni un zināšanas par klimata pārmaiņām, bet otrā projekta ietvaros plānots izstrādāt stratēģiju Kurzemes reģiona 5 lielāko pilsētu pašvaldībām par siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanu.

 

Savukārt 18. februārī Liepājā notika Sadarbības komitejas sēde, kuras laikā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija kā programmas apsaimniekotājs kopā ar Valsts reģionālās attīstības aģentūru, Finanšu ministriju un programmas donorvalsts partneriem – Norvēģijas Civilās aizsardzības direktorātu un Norvēģijas Vides aģentūru pārrunāja programmas īstenošanas progresu. Sēdes laikā tika pārrunāti programmas atklāto konkursu rezultāti, ziņots par iepriekš noteikto projektu ieviešanas progresu, kā arī informēts par šī gada plānotajiem publicitātes un divpusējās sadarbības pasākumiem.Noslēgusies pieteikšanās atklātajam konkursam

25.10.2014.

2014. gada 8.oktobrī noslēdzās projektu iesniegumu pieņemšana Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.–2014. gada perioda programmas "Nacionālā klimata politika" atklātam konkursam "Ilgtspējīgu ēku, atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju un inovatīvu emisiju samazinošu tehnoloģiju attīstība". Atklātā konkursa ietvaros kopumā iesniegti 23 projekti ar pieprasīto finansējumu ~ 14,1 mlj.EUR. Plānots, ka projektu iesniegumu vērtēšana, tai skaitā lēmumu par projektu iesniegumu apstiprināšanu vai noraidīšanu pieņemšana tiks īstenota līdz 2014. gada beigām.  Detalizētāku informāciju skatīt VRAA mājas lapā.


Noslēgusies pieteikšanās neliela apjoma grantu shēmas konkursam

23.10.2014.

2014. gada 19. septembrī noslēdzās projektu iesniegumu pieņemšana Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.–2014. gada perioda programmas "Nacionālā klimata politika" neliela apjoma grantu shēmas konkursam "Kapacitātes celšana pētījumiem un pasākumiem sabiedrības zināšanu uzlabošanai par klimata pārmaiņām un to radītajām sekām ". Grantu shēmas konkursa ietvaros kopumā iesniegti 63 projekti ar pieprasīto finansējumu ~ 6,7 mlj.EUR. Plānots, ka projektu iesniegumu vērtēšana, tai skaitā lēmumu par projektu iesniegumu apstiprināšanu vai noraidīšanu pieņemšana tiks īstenota līdz 2014. gada beigām. Detalizētāku informāciju skatīt VRAA mājas lapā.


Aizvadīts partnerības veicināšanas pasākums

16.09.2014.

2014. gada 10. septembrī viesnīcas “Radisson BLu Hotel Latvija” telpās norisinājās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas organizētais partnerības veicināšanas pasākums, kurā piedalījās Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.-2014. gada perioda programmas „Nacionālā klimata politika” atklātā konkursa “Ilgtspējīgu ēku, atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju un inovatīvu emisiju samazinošu tehnoloģiju attīstība” un neliela apjoma grantu shēmas “Kapacitātes celšana pētījumiem un pasākumiem sabiedrības zināšanu uzlabošanai par klimata pārmaiņām un to radītajām sekām” potenciālie projektu iesniedzēji no Latvijas un projektu partneri no Norvēģijas un Īslandes.
Partnerības veicināšanas pasākumā piedalījās 18 dalībnieki, kas pārstāvēja 7 Latvijas institūcijas un organizācijas, 9 dalībnieki no Norvēģijas un Īslandes, kas pārstāvēja 6 institūcijas un organizācijas.
Pasākuma ietvaros potenciālajiem projekta iesniedzējiem no Latvijas un projektu partneriem no Norvēģijas un Īslandes tika dota iespēja individuāli pārrunāt ar projekta iesniegšanu saistītos jautājumus un saskaņot nepieciešamo dokumentāciju.

Pasākums tika finansēts no Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta Divpusējās sadarbības fonda līdzekļiem.

Alojas novada domes un Norvēģijas pārstāvju – Volēras pašvaldības un uzņēmuma Tretorget  tikšanās

Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta un Reikjavīkas pilsētas domes plānošanas un vides departamenta pārstāvju tikšanās


Organizēts otrais informatīvais seminārs par Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta atklāto konkursu

16.09.2014.

2014. gada 28. augustā viesnīcā „Maritim Park Hotel Riga” noritēja Valsts reģionālās attīstības aģentūras otrais organizētais informatīvais seminārs par Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.–2014. gada perioda programmas "Nacionālā klimata politika" atklāto konkursu "Ilgtspējīgu ēku, atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju un inovatīvu emisiju samazinošu tehnoloģiju attīstība" . Semināra dalībniekus informēja par atklātā konkursa vispārīgajiem nosacījumiem, projekta iesniegumu veidlapas aizpildīšanas nosacījumiem, tika sniegti ieteikumi tehniskās dokumentācijas sagatavošanai saistībā ar projektu atbalsta jomām, klātesošos iepazīstināja ar projekta ieviešanas un uzraudzības nosacījumiem, kā arī tika sniegts detalizētāks skaidrojums par elektroniski uzdotajiem jautājumiem.  Semināra prezentācijas pieejamas Valsts reģionālās attīstības aģentūras (VRAA) tīmekļa vietnē.

 


Noslēdzies otrais informatīvais seminārs par Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta grantu shēmas konkursu

11.09.2014.

2014. gada 4. septembrī viesnīcā „ Islande Hotel” noritēja Valsts reģionālās attīstības aģentūras otrais organizētais informatīvais seminārs programmas „Nacionāla klimata politika” neliela apjoma grantu shēmas konkursa „Kapacitātes celšana pētījumiem un pasākumiem sabiedrības zināšanu uzlabošanai par klimata pārmaiņām un to radītajām sekām” projektu iesniedzējiem. Semināra dalībniekus informēja par neliela apjoma garantu shēmas konkursa vispārīgajiem nosacījumiem, projekta iesniegumu veidlapas aizpildīšanas nosacījumiem, iepazīstināja ar projekta ieviešanas un uzraudzības nosacījumiem, kā arī detalizētāk skaidroja neskaidros jautājumus.  Semināra prezentācijas pieejamas Valsts reģionālās attīstības aģentūras (VRAA) tīmekļa vietnē.


2014. gada 5.septembrī VARAM un Garkalnes domes seminārs „Ekonomiski izdevīgu zema enerģijas patēriņa ēku rekonstrukcija un būvniecība”

05.09.2014.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (turpmāk – VARAM) sadarbībā ar Garkalnes novada domi organizēja informatīvu semināru „Ekonomiski izdevīgu zema enerģijas patēriņa ēku rekonstrukcija un būvniecība”, kas notika 2014.gada 5.septembrī pl.10:00 Garkalnes Mākslu un vispārizglītojošajā vidusskolā, Vidzemes šoseja 34.

Semināra mērķis ir informēt par zema enerģijas patēriņa (turpmāk - ZEP) ēku rekonstrukciju un būvniecību, to aktualitāti, ieguvumiem un uzsvērt nozīmīgumu klimata un energoefektivitātes jomā. Prezentēts Garkalnes Mākslu un vispārizglītojošās vidusskolas rekonstrukcijas projekts, kas ir veiksmīgi realizēts Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta (Konkurss „Zema enerģijas patēriņa ēkas”) ietvaros un demonstrējams kā labās prakses piemērs, lai veicinātu turpmāku šāda veida projektu attīstību. Seminārā bija iespējama arī rekonstruētā objekta (skolas) apskate. Papildus tika sniegta informācija par ZEP ēku būvniecībā un renovācijā izmantojamajiem materiāliem, kā arī realizētajiem un plānotajiem projektu konkursiem.

Semināra mērķauditorija: būvniecības eksperti, arhitekti, pašvaldību un asociāciju pārstāvji un citi interesenti.

 

 • Semināra programma PDF
 • Energoefektivitātes pasākumu īstenošana Garkalnes novadā - Mārtiņš Gunārs Bauze-Krastiņš, Garkalnes novada domes priekšsēdētājs
 • Garkalnes vidusskolas rekonstrukcijas projekts – projekta gaita, ekonomiskais izdevīgums, veiksmes faktori - Gundars Krievs, Garkalnes novada dome, Projektu un attīstības daļas vadītājs;
  Daumants Geršmanis, energoauditors
  Andris Pavītols, SIA "Ripess", Tehniskā projekta autors
 • KPFI projektu konkursa „Zema enerģijas patēriņa ēka” rezultāti - Artūrs Malējs, projektu vadītājs
 • Diskusija “Efektīva politika zema enerģijas patēriņa ēku būvniecības industrijas izveidei” - diskusiju vada VARAM parlamentārais sekretārs Einārs Cilinskis
 • Plānotais finansiālais atbalsts zema enerģijas patēriņa ēku būvniecībā - Ilze Prūse, VARAM, Klimata pārmaiņu departamenta direktore;
 • Informācija par Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta atklātu projektu konkursu „Ilgtspējīgu ēku, atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju un inovatīvu emisiju samazinošu tehnoloģiju attīstība” - Nataļja Andžāne, VARAM, Attīstības instrumentu departaments;
 • Rekomendējamie un izslēdzamie materiāli zema enerģijas patēriņa jaunas ēkas būvniecības vai esošās ēkas rekonstrukcijas gadījumā - Kārlis Grīnbergs, Biedrība Passive House Latvija

 


Aicinām pieteikties partnerības veicināšanas pasākumam

15.08.2014.

2014. gada 10. septembrī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija organizē partnerības veicināšanas pasākumu, kura mērķis ir nodrošināt donorvalstu (Norvēģija, Īslande, Lihtenšteina) potenciālo projektu partneru ierašanos Latvijā, lai potenciālais projekta iesniedzējs un projekta partneris varētu saskaņot ar projekta iesniegšanu saistītos jautājumus un nepieciešamo dokumentāciju.Pasākumā aicināti piedalīties tie projektu iesniedzēji, kuri plāno iesniegt projekta iesniegumu kādā no šobrīd izsludinātajiem Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.-2014. gada perioda programmas „Nacionālā klimata politika” atklātajiem konkursiem:

- „Ilgtspējīgu ēku, atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju un inovatīvu emisiju samazinošu tehnoloģiju attīstība” un/vai
- „Kapacitātes celšana pētījumiem un pasākumiem sabiedrības zināšanu uzlabošanai par klimata pārmaiņām un to radītajām sekām”.

Pasākuma ietvaros iespējams segt izmaksas (aviobiļetes un viesnīca) ne vairāk kā diviem pārstāvjiem no vienas donorvalsts partnera institūcijas.

Lai pieteiktos dalībai pasākumā, potenciālajam Latvijas projekta iesniedzējam ir jāaizpilda pieteikuma veidlapa un jānosūta uz e-pastu eeagrants@varam.gov.lv līdz 2014. gada 27. augustam. Sīkāku informāciju par pasākumu skatīt pieteikuma veidlapā.

Pasākums tiks finansēts no Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta Divpusējās sadarbības fonda līdzekļiem.

 


Noslēdzies pirmais informatīvais seminārs par Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta grantu shēmas konkursu

11.08.2014.

2014. gada 8. augustā viesnīcā „Maritim Park Hotel Riga” noritēja Valsts reģionālās attīstības aģentūras organizētais informatīvais seminārs programmas „Nacionāla klimata politika” neliela apjoma grantu shēmas konkursa „Kapacitātes celšana pētījumiem un pasākumiem sabiedrības zināšanu uzlabošanai par klimata pārmaiņām un to radītajām sekām” projektu iesniedzējiem. Semināra dalībniekus informēja par neliela apjoma garantu shēmas konkursa vispārīgajiem nosacījumiem, projekta iesniegumu veidlapas aizpildīšanas nosacījumiem, kā arī iepazīstināja ar projekta ieviešanas un uzraudzības nosacījumiem. Semināra prezentācijas pieejamas Valsts reģionālās attīstības aģentūras (VRAA) tīmekļa vietnē.

 

Par otro informatīvo semināru, kas notiks š.g. septembrī, aktuālāko informāciju  skatīt VRAA tīmekļa vietnē.


Aicinām piedalīties informatīvajā seminārā par Eiropas Ekonomikas zonas neliela apjoma grantu shēmas konkursu

04.08.2014.

2014. gada 8. augustā viesnīcā „Maritim Park Hotel Riga” Valsts reģionālās attīstības aģentūra (turpmāk – VRAA) organizē informatīvo semināru par Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.–2014. gada perioda programmas “Nacionālā klimata politika” neliela apjoma grantu shēmas atklāta konkursa “Kapacitātes celšana pētījumiem un pasākumiem sabiedrības zināšanu uzlabošanai par klimata pārmaiņām un to radītajām sekām” projektu iesniegumu sagatavošanu un projektu ieviešanas nosacījumiem.

Reģistrēties un iegūt detalizētāku informāciju par informatīvo semināru iespējams VRAA mājaslapā: http://www.vraa.gov.lv/lv/news/article.php?id=36506


Izsludināts neliela apjoma grantu shēmas projektu iesniegumu atklātais konkurss „Kapacitātes celšana pētījumiem un pasākumiem sabiedrības zināšanu uzlabošanai par klimata pārmaiņām un to radītajām sekām”

20.06.2014.

Valsts reģionālās attīstības aģentūra 2014. gada 20. jūnijā izsludināja Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.–2014. gada perioda programmas „Nacionālā klimata politika” neliela apjoma grantu shēmas projektu iesniegumu atklātu konkursu „Kapacitātes celšana pētījumiem un pasākumiem sabiedrības zināšanu uzlabošanai par klimata pārmaiņām un to radītajām sekām”.

Konkursa mērķis ir palielināt programmas „Nacionālā klimata politika” mērķa grupu (ar programmas jomu – pielāgošanās klimata pārmaiņām – saistītās valsts pārvaldes iestādes, pašvaldības, zinātniskās un izglītības institūcijas, komersanti, biedrības un nodibinājumi) zināšanas un kapacitāti, lai veicinātu sabiedrības iesaisti klimata pārmaiņu novēršanā un politikas pasākumu īstenošanā, kuri saistīti ar pielāgošanos klimata pārmaiņām.

Projektu iesniedzēji ir Latvijas Republikas tiešās vai pastarpinātās pārvaldes iestādes, Latvijas Republikā reģistrētas biedrības vai nodibinājumi, kā arī komersanti.

Grantu shēmas konkursa ietvaros tiek atbalstītas šādas projekta jomas:

1. pasākumi, lai veicinātu sabiedrības izpratni un zināšanas par klimata pārmaiņām:
1.1. izpratnes paaugstināšana klimata pārmaiņu jomā, izstrādājot un organizējot apmācības un izstrādājot izglītības un studiju programmu moduļus;
1.2. izglītojošu projektu un informatīvu kampaņu organizēšana, lai veicinātu sabiedrības izpratni un zināšanas par klimata pārmaiņām;
2. kapacitātes paaugstināšana, izstrādājot pētījumus klimata pārmaiņu jomā.

Kopējais konkursa ietvaros pieejamais programmas līdzfinansējums ir 1 718 044 euro. Vienam projektam pieejamais programmas līdzfinansējums ir no 45 000 euro līdz 175 000 līdz euro.

Atklātā konkursa nolikums ir apstiprināts ar Ministru kabineta 2014. gada 20. maija noteikumiem Nr.257 „Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.–2014.gada perioda programmas „Nacionālā klimata politika” neliela apjoma grantu shēmas projektu iesniegumu atklāta konkursa „Kapacitātes celšana pētījumiem un pasākumiem sabiedrības zināšanu uzlabošanai par klimata pārmaiņām un to radītajām sekām” nolikums”.

Projektu iesniedzēji var uzdot Valsts reģionālas attīstības aģentūrai (turpmāk – VRAA) jautājumus par konkursa noteikumiem, nosūtot tos uz VRAA elektronisko pasta adresi pasts@vraa.gov.lv  ar norādi "Grantu shēmas konkursa jautājums". Jautājumus var iesniegt ne vēlāk kā 10 darbdienas pirms konkursa termiņa beigām.

Plašāka informācija VRAA mājaslapā.


09.06.2014

2014. gada 6. jūnijā stājās spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr.257 „Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.–2014.gada perioda programmas „Nacionālā klimata politika” neliela apjoma grantu shēmas projektu iesniegumu atklāta konkursa „Kapacitātes celšana pētījumiem un pasākumiem sabiedrības zināšanu uzlabošanai par klimata pārmaiņām un to radītajām sekām” nolikums”. Valsts reģionālās attīstības aģentūra neliela apjoma grantu shēmas projektu iesniegumu atklāto konkursu izsludinās 2014. gada jūnijā.


Noslēgušies programmas „Nacionālā klimata politika” partnerības meklēšanas forumi

30.05.2014.

Lai informētu interesentus par Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009. – 2014. gada perioda programmas „Nacionālā klimata politika” atklāto projektu konkursu nosacījumiem un veicinātu projektu partneru piesaisti no Norvēģijas, 27. maijā notika divi partnerības meklēšanas forumi. Pasākumus organizēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Viens partnerības meklēšanas forums tika organizēts programmas atklātā konkursa "Ilgtspējīgu ēku, atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju un inovatīvu emisiju samazinošu tehnoloģiju attīstība" ietvaros. Atklātā konkursa partnerības meklēšanas forumā kopumā piedalījās 16 institūcijas no Latvijas: Jelgavas novada pašvaldība, Fizikālās enerģētikas institūts, SIA Jelgavas ūdens, Latvijas Atkritumu saimniecības asociācija, Cēsu pilsētas SIA „Vinda”, Liepājas Universitāte u.c. Bet Norvēģiju šajā forumā pārstāvēja 12 publiskas un privātas institūcijas: Emisoft, Effektivenergi, Nilu, Norconsult, Norvēģijas - Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera u.c.

Savukārt otrs partnerības meklēšanas forums tika organizēts neliela apjoma grantu shēmas konkursa „Kapacitātes celšana pētījumiem un pasākumiem sabiedrības zināšanu uzlabošanai par klimata pārmaiņām un to radītajām sekām” ietvaros, kurā piedalījās 16 institūcijas no Latvijas: SIA „Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs”, LLU aģentūra „Zemkopība ZI”, Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācija, Rīgas domes Mājokļu un vides departaments, biedrība „Homo ecos” u.c., kā arī 4 institūcijas no Norvēģijas: Grid, Norvēģijas - Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, Bellona un Energi.

Abu partnerības meklēšanas foruma ietvaros dalībnieki prezentēja savu pārstāvēto institūciju, vēlamās sadarbības tēmas un projektu idejas, kā arī aktīvi iesaistījās savstarpējās diskusijās.

VARAM ir programmas „Nacionālā klimata politika” apsaimniekotājs. Pasākumi tika finansēti no Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta Divpusējās sadarbības fonda līdzekļiem.


Pasākumu fotogalerija

Prezentācijas pieejamas šeit


Sadarbības komitejas 6. sēde

28.05.2014.

2014.gada 28.maijā Jūrmalā notika Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas “Nacionālā klimata politika” Sadarbības komitejas sēde.
Sēdes laikā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija kā minētās programmas apsaimniekotājs kopā ar programmas donorvalsts partneriem – Norvēģijas Civilās aizsardzības direktorātu un Norvēģijas Vides aģentūru un citām programmas īstenošanā iesaistītajām institūcijām pārrunāja programmas īstenošanas progresu.

Pēc programmas Sadarbības komitejas sēdes Jūrmalas viesiem - programmas donorvalsts partneriem sadarbībā ar Jūrmalas domi tika sniegts ieskats Jūrmalas pilsētas vēsturē un apmeklētas Majoru interesantākās apskates vietas.


Ar Eiropas Ekonomiskās zonas instrumenta atbalstu sabiedrības izpratnes un zināšanu veicināšanai par klimata pārmaiņām jau drīzumā būs pieejami 1,7 miljoni eiro

20.05.2014.

Otrdien, 2014.gada 20.maijā, valdība atbalstīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas iniciatīvu, Eiropas Ekonomikas zonas (turpmāk – EEZ) finanšu instrumenta ietvaros, novirzīt 1,7 miljonus eiro līdzfinansējumam, lai veicinātu sabiedrības izpratni un zināšanas par klimata pārmaiņām, kā arī kapacitātes paaugstināšanai, izstrādājot pētījumus klimata pārmaiņu jomā.

Šādu atbalstu nosaka EEZ finanšu instrumenta atklātais projektu konkurss „Kapacitātes celšana pētījumiem un pasākumiem sabiedrības zināšanu uzlabošanai par klimata pārmaiņām un to radītajām sekām”.

Šī konkursa ietvaros pieļaujamais programmas līdzfinansējums vienam projektam – minimālais ir 45 000 eiro, maksimāli pieļaujamais ir 175 000 eiro.

Uz šo līdzfinansējumu varēs pretendēt Latvijas Republikas tiešās vai pastarpinātās pārvaldes iestādes, Latvijas Republikā reģistrēta biedrība vai nodibinājums, kā arī Latvijas Republikā reģistrēts komersants. Projektu varēs īstenot partnerībā ar EEZ finanšu instrumenta donorvalstu vai saņēmējvalstu partneriem.

Konkursā tiks atbalstīti projekti šādās jomās:

1. pasākumi, lai veicinātu sabiedrības izpratni un zināšanas par klimata pārmaiņām:
- izpratnes paaugstināšana klimata pārmaiņu jomā, izstrādājot un organizējot apmācības un izstrādājot izglītības un studiju      programmu moduļus;
- izglītojošu projektu un informatīvu kampaņu organizēšana, lai veicinātu sabiedrības izpratni un zināšanas par klimata  pārmaiņām;

2. kapacitātes paaugstināšana, izstrādājot pētījumus klimata pārmaiņu jomā.

Šī konkursa īstenošanu, t.sk. projektu vērtēšanu, finansējuma piešķiršanu, līgumu slēgšanu, projektu īstenošanas uzraudzību un pēcuzraudzību nodrošinās Valsts reģionālās attīstības aģentūra. Plānots, ka atklātais projektu konkurss tiks izsludināts viena mēneša laikā pēc Ministru kabineta noteikumu „Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.-2014.gada perioda programmas „Nacionālā klimata politika” neliela apjoma grantu shēmas projektu iesniegumu atklāta konkursa „Kapacitātes celšana pētījumiem un pasākumiem sabiedrības zināšanu uzlabošanai par klimata pārmaiņām un to radītajām sekām” nolikums” stāšanās spēkā.

Plašāka informācija par konkursa nolikumu pašlaik pieejama http://ej.uz/denn.

Atgādinām, ka 2014.gada 27.maijā EEZ finanšu instrumenta programmas „Nacionālā klimata politika” ietvaros tiek organizēti divi partnerības meklēšanas pasākumi, kuru mērķis ir EEZ donorvalstu (Norvēģija, Īslande, Lihtenšteina) projektu partneru piesaistes veicināšana projektu iesniegumu izstrādes laikā. Plašāka informācija pieejama http://ej.uz/h1uu.


Kristīne Barševska
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Tel.67026533
E-pasts: prese@varam.gov.lv www.varam.gov.lv


EEZ un Norvēģijas finanšu instrumentu informatīvais pasākums

17.05.2014

2014.gada 17.maijā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (turpmāk – VARAM) kā Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas „Nacionālā klimata politika” apsaimniekotājs piedalījās Norvēģijas Konstitūcijas divsimtās gadadienas svinību ietvaros rīkotajā Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas finanšu instrumentu informatīvajā pasākumā. VARAM pārstāvji pasākuma laikā interesentiem sniedza informāciju par programmas „Nacionālā klimata politika” mērķi, ieguldījumu Latvijas klimata politikas veidošanā un sniegtajām iespējām.
Vairāk informācijas par pasākumu skatīt: http://eeagrants.lv/?id=48&zina=104


14.05.2014.

Pagarināta reģistrācija dalībai Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas „Nacionālā klimata politika” atklātā konkursa un neliela apjoma grantu shēmas konkursa partnerības meklēšanas forumos.

Lūdzam reģistrēties dalībai partnerības meklēšanas pasākumos līdz 2014. gada 20. maijam.


Aicinām piedalīties partnerības meklēšanas pasākumos

06.05.2014

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) aicina pieteikties interesentus dalībai Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) finanšu instrumenta programmas „Nacionālā klimata politika”  partnerības meklēšanas pasākumos, kas notiks 2014. gada 27. maijā Jūrmalā.

2014.gada 27.maijā EEZ finanšu instrumenta programmas „Nacionālā klimata politika”  (programma) ietvaros tiek organizēti divi partnerības meklēšanas pasākumi, kuru mērķis ir EEZ donorvalstu (Norvēģija, Īslande, Lihtenšteina) projektu partneru piesaistes veicināšana projektu iesniegumu izstrādes laikā.

Pirmais partnerības meklēšanas forums tiek organizēts programmas projektu iesniegumu atklātā konkursa "Ilgtspējīgu ēku, atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju un inovatīvu emisiju samazinošu tehnoloģiju attīstība"  ietvaros. Atklātais konkurss ir izsludināts š.g.8. aprīlī un konkursu organizē Valsts reģionālās attīstības aģentūra (VRAA).

Vēršam jūsu uzmanību, ka pasākuma mērķis ir veicināt partnerības projektu sagatavošanu, nodrošinot iespēju satikt potenciālos partnerus no donorvalstīm. Potenciālajiem projektu iesniedzējiem š.g. jūnijā VRAA organizēs informatīvo semināru, kur sīkāk varēs uzzināt par projekta iesnieguma veidlapas aizpildīšanu un saņemt atbildes uz interesējošiem jautājumiem. Aktuālākā informācija pieejama VRAA mājas lapā: http://www.vraa.gov.lv/lv/eez_un_norvegijas_finansu_instruments/eez_finansu_instruments/konkurss/

Otrais partnerības meklēšanas forums, kas notiks vienlaicīgi ar atklātā konkursa forumu, tiek organizēts programmas neliela apjoma grantu shēmas „Kapacitātes celšana pētījumiem un pasākumiem sabiedrības zināšanu uzlabošanai par klimata pārmaiņām un to radītajām sekām”  ietvaros. Projektu iesniegumu konkursu plānots izsludināt š.g. maijā vai jūnijā. Aktuālākā informācija pieejama VARAM mājas lapā: /lat/fondi/grants/EEZ_2009_2014/nacionala_klimata_politika/?doc=16800.

Pasākumos aicināti piedalīties potenciālie projektu iesniegumu iesniedzēji un potenciālie projektu partneri, kas pārstāv valsts pārvaldes un pašvaldību iestādes, zinātniskās un izglītības institūcijas, nevalstiskās organizācijas un uzņēmējus un, kas ir ieinteresēti īstenot partnerības projektus ar donorvalstu (Norvēģija, Īslande, Lihtenšteina) projektu partneriem.
Partnerības meklēšanas pasākumu ietvaros dalībnieki varēs prezentēt pārstāvēto institūciju un satikt potenciālos projektu sadarbības partnerus no EEZ finanšu instrumenta donorvalstīm vai Latvijas. Foruma dalībniekiem jāsagatavo īsu prezentāciju (~5 min) par savu pārstāvēto institūciju, tās darbības jomu un vēlamajām sadarbības jomām. Ja ir iepriekš apzināti EEZ donorvalstu partneri, kuri vēlētos pieteikties dalībai forumā, lūdzu iepazīties ar informāciju par partnerības meklēšanas forumu un donorvalsts partnera pieteikšanos forumam VARAM mājas lapā angļu valodā: /eng/fondi/EEA_Norv/european_economic_area_financial_mechanism_programme__national_climate_policy/?doc=16948.

Foruma darba valodas ir latviešu un angļu, vienlaicīgi nodrošinot sinhrono tulkošanu. Tā kā vietu skaits ir ierobežots, lūdzam pieteikties ne vairāk kā divus pārstāvjus no vienas institūcijas vienam pasākumam un savlaicīgi reģistrēties forumam līdz 2014. gada 20. maijam.

Reģistrēšanās forma partnerības meklēšanas pasākumiem pieejama šeit.

Detalizētāka informācija par pasākumu un darba kārtība tiks nosūtīta reģistrētajiem dalībniekiem līdz 2014.gada 21.maijam.

VARAM ir programmas „Nacionālā klimata politika” apsaimniekotājs. Partnerības meklēšanas pasākumi tiks finansēti no Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta Divpusējās sadarbības fonda līdzekļiem.


Izsludināts projektu iesniegumu atklātais konkurss "Ilgtspējīgu ēku, atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju un inovatīvu emisiju samazinošu tehnoloģiju attīstība"

09.04.2014 

Valsts reģionālās attīstības aģentūra izsludina Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.–2014. gada perioda programmas "Nacionālā klimata politika" projektu iesniegumu atklātu konkursu "Ilgtspējīgu ēku, atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju un inovatīvu emisiju samazinošu tehnoloģiju attīstība".

Konkursa mērķis ir ieviest un demonstrēt Latvijas Republikā zema oglekļa dioksīda (turpmāk – CO2) risinājumus – energoefektīvas tehnoloģijas un risinājumus ilgtspējīgām ēkām, atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmantošanu enerģijas ražošanai un citas jaunās (inovatīvas) tehnoloģijas (tai skaitā tehnoloģiskos procesus) vai produktus (tai skaitā preces un pakalpojumus), kas samazina CO2 emisijas.

Projektus īsteno Latvijas Republikas teritorijā un to iesniedzēji ir Latvijas Republikas tiešās vai pastarpinātās pārvaldes iestādes, Latvijas Republikā reģistrētas biedrības vai nodibinājumi, kā arī komersanti.

Konkursa ietvaros atbalsta trīs projekta jomas:
- energoefektivitātes pasākumu īstenošana un atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju uzstādīšana, būvējot zema enerģijas patēriņa ēkas, kā arī rekonstruējot esošas ēkas;
- atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmantošana siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošanai;
- inovatīva (jauna) produkta vai tehnoloģijas izveide, testēšana un demonstrēšana, kā arī esošas tehnoloģijas pilnveidošana, testēšana un demonstrēšana siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanai ne-emisijas kvotu tirdzniecības sistēmas sektorā.

Kopējais konkursa ietvaros pieejamais programmas līdzfinansējums ir 5 000 000 EUR. Vienam projektam pieejamais programmas līdzfinansējums pirmajā jomā ir no 175 000 līdz 1 000 000 EUR, otrajā jomā ir no 175 000 līdz 500 000 EUR un trešajā jomā ir no 175 000 līdz 300 000 EUR.

Projektu iesniedzēji var uzdot Valsts reģionālas attīstības aģentūrai (turpmāk – VRAA) jautājumus par konkursa noteikumiem, nosūtot tos uz VRAA elektronisko pasta adresi pasts@vraa.gov.lv  ar norādi "Atklāta konkursa jautājums". Jautājumus var iesniegt ne vēlāk kā 10 darbdienas pirms konkursa termiņa beigām.

Plašāka informācija VRAA mājaslapā.


03.04.2014

2014. gada 3. aprīlī stājās spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr.149 „Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.-2014.gada perioda programmas "Nacionālā klimata politika" projektu iesniegumu atklāta konkursa "Ilgtspējīgu ēku, atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju un inovatīvu emisiju samazinošu tehnoloģiju attīstība" nolikums”. Informāciju par atklātā konkursa izsludināšanu lūdzu skatīt Valsts reģionālās attīstības aģentūras mājas lapā.


Ar Eiropas Ekonomiskās zonas instrumenta atbalstu zema enerģijas patēriņa ēku būvniecībai jau drīzumā būs pieejami 5 miljoni eiro

18.03.2014

Otrdien, 2014.gada 18.martā, valdība atbalstīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas iniciatīvu, Eiropas Ekonomikas zonas (turpmāk – EEZ) finanšu instrumenta ietvaros, novirzīt 5 miljonus eiro līdzfinansējumam, lai ieviestu un demonstrētu zema oglekļa dioksīda risinājumus – energoefektīvas tehnoloģijas un risinājumus ilgtspējīgām ēkām, atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmantošanu enerģijas ražošanai un citas inovatīvas tehnoloģijas vai produktus, kas samazina CO2 emisijas.Šādu atbalstu nosaka EEZ finanšu instrumenta atklātais projektu konkurss „Ilgtspējīgu ēku, atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju un inovatīvu emisiju samazinošu tehnoloģiju attīstība”.
 
Šī konkursa ietvaros pieļaujamais programmas līdzfinansējums vienam projektam – minimālais ir 175 000 eiro, maksimāli pieļaujamais ir 1 000 000 eiro (maksimāli pieejamais līdzfinansējums ir noteikts diferencēti pa atbalsta jomām).
 
Uz šo līdzfinansējumu varēs pretendēt Latvijas Republikas tiešās vai pastarpinātās pārvaldes iestādes, Latvijas Republikā reģistrēta biedrība vai nodibinājums, kā arī Latvijas Republikā reģistrēts komersants. Projektu varēs īstenot partnerībā ar EEZ finanšu instrumenta donorvalstu vai saņēmējvalstu partneriem.
 
Konkursā tiks atbalstītas šādas projektu jomas:
- energoefektivitātes pasākumu īstenošana un atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju uzstādīšana, veicot zema enerģijas patēriņa ēku būvniecību, kā arī esošu ēku rekonstrukciju;
- atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmantošana siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošanai;
- inovatīva (jauna) produkta, tehnoloģijas vai risinājuma izveide, testēšana un demonstrēšana, kā arī esošas tehnoloģijas pilnveidošana, testēšana un demonstrēšana siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanai ne – emisijas kvotu tirdzniecības sistēmas sektorā.
 
Šī konkursa īstenošanu, t.sk. projektu vērtēšanu, finansējuma piešķiršanu, līgumu slēgšanu, projektu īstenošanas uzraudzību un pēcuzraudzību nodrošinās Valsts reģionālās attīstības aģentūra.

Plānots, ka atklātais projektu konkurss tiks izsludināts viena mēneša laikā pēc Ministru kabineta noteikumu "Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.-2014.gada perioda programmas "Nacionālā klimata politika" projektu iesniegumu atklāta konkursa "Ilgtspējīgu ēku, atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju un inovatīvu emisiju samazinošu tehnoloģiju attīstība" nolikums" stāšanās spēkā.

Plašāka informācija par konkursa nolikumu pašlaik pieejama http://ej.uz/wxhc


Noslēdzies programmas „Nacionālā klimata politika” partnerības meklēšanas forums.

03.09.2013

Lai iepazīstinātu ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009. – 2014.gada perioda programmas „Nacionālā klimata politika” plānoto atklāto projektu konkursu tēmām un uzsāktu projektu partneru meklēšanu, 29. augustā notika programmas ietvaros rīkotais Partnerības meklēšanas forums. Pasākumu organizēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Partnerības meklēšanas forumu atklāja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (turpmāk – VARAM) Klimata un vides politikas integrācijas departamenta direktore Ilze Prūse un Norvēģijas Vides aģentūras Ārlietu nodaļas programmas vecākais padomnieks Trigve Hallingstads (Trygve Hallingstad).

Foruma dalībniekiem bija iespējams iepazīties ar informāciju par programmas „Nacionālā klimata politika” ietvaros plānotajiem atklātajiem konkursiem un piedalīties divās tematiskās darba grupās: „Zema oglekļa dioksīda satura tehnoloģiskie risinājumi” un „Kapacitātes paaugstināšana un zināšanu uzlabošana jomā par klimata pārmaiņām”.

Partnerības meklēšanas foruma ietvaros dalībniekiem bija iespēja prezentēt savu pārstāvēto institūciju, vēlamās sadarbības tēmas un projektu idejas. Foruma ietvaros izveidojās aktīva komunikācija ne tikai starp Norvēģijas un Latvijas dalībniekiem, bet arī starp dalībniekiem no Latvijas uzņēmumiem un institūcijām. Foruma dalībnieki tika informēti, ka pēc programmas atklāto projektu konkursu izsludināšanas tiks organizēti vēl divi šāda veida partnerības meklēšanas forumi.

Forumā kopumā piedalījās 23 Latvijas institūciju - uzņēmumu, pašvaldību, universitāšu un biedrību – pārstāvji: Zemgales reģionālā enerģētikas aģentūra, Rīgas Tehniskā universitāte, Rīgas domes Mājokļu un vides departaments, Latvijas Universitāte, Latvijas Dabas fonds, Kokneses novada dome, Latvijas Nacionālā ģeotermālā asociācija u.c.

Savukārt Norvēģiju pasākumā pārstāvēja 5 institūcijas: MiSA AS, ZEM AS, Center for International Climate and Environmental Research, Asplan Viak un Norwegian Institute for Agricultural and Environmental Research.

Pasākumā piedalījās arī  Norvēģijas Vides ministrijas, Norvēģijas Civilās aizsardzības direktorāta un Norvēģijas Vides aģentūras pārstāvji.

VARAM ir programmas „Nacionālā klimata politika” apsaimniekotājs. Forums tika finansēts no Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta Divpusējās sadarbības fonda līdzekļiem.

Foruma prezentācijas aplūkojamas šeit. 


Noslēgusies konference „Nacionālās klimata politikas attīstība un ieviešana virzībai uz oglekļa mazietilpīgu ekonomiku”.
28.08.2013

 
Lai iepazīstinātu ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.-2014.gada programmas „Nacionālā klimata politika” iespējām, trešdien, 28.augustā, notika šīs programmas atklāšanas konference „Nacionālās klimata politikas attīstība un ieviešana virzībai uz oglekļa mazietilpīgu ekonomiku”. Konferenci organizēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Konferenci atklāja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (turpmāk – VARAM) Attīstības instrumentu departamenta direktore Iruma Kravale un Norvēģijas Karalistes vēstnieks Latvijā Jāns Grēvstads (Jan Grevstad).

Atklājot konferenci, I.Kravale uzsvēra līdz šim sekmīgi izveidojušos sadarbību starp Latvijas un Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstīm vides aizsardzības jautājumu risināšanā: „Eiropas Ekonomikas zonas valstis veic lielu ieguldījumu informējot par klimata pārmaiņām Eiropā. Pirmajā brīdī var šķist, ka klimata pārmaiņas mūs neskar, tomēr tās notiek mūsu acu priekšā. Tādēļ ir nepieciešama aktīva un stratēģiska rīcība, kas vērsta uz pielāgošanos klimata pārmaiņām, lai samazinātu apdraudējumus iedzīvotāju drošībai, kā arī satiksmes, sakaru un elektroapgādes infrastruktūras funkcionēšanai”.

„Latvijas veiksmīgas ekonomiskās un sociālās izaugsmes pamatā ir videi draudzīga un energoefektīva attīstība. Būtiska ir lielāku atjaunojamo energoresursu izmantošana mūsu tautsaimniecībā un aizvien vairāk zema enerģijas patēriņa ēkas, kā arī sabiedrības izpratne par klimata pārmaiņām. Mums ir jābūt atbildīgiem pret nākamajām paaudzēm un jānodod katrai paaudzei arvien tīrāka un sakoptāka vide,” uzsver I.Kravale.

Pasākuma gaitā dalībniekus uzrunāja arī Norvēģijas Vides aģentūras, Norvēģijas Civilās aizsardzības direktorāta un Norvēģijas Vides ministrijas pārstāvji, sniedzot ieskatu Latvijas un Norvēģijas klimata politikas jautājumos un iepazīstinot ar nākotnes iespējām klimata jomā. Tāpat konferences dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar nacionālās klimata politikas aktualitātēm Latvijā, programmas izvirzītajiem mērķiem, sasniedzamajiem rezultātiem un sadarbības iespējām starp Latviju un Eiropas Ekonomikas zonas valstīm.

Lai sniegtu atbalstu Latvijai visaptverošas nacionālās klimata politikas izstrādē, kā arī nodrošinātu siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanu, šīs programmas ietvaros plānots līdzfinansēt divus iepriekš noteiktus projektus, atklātā projektu konkursa un neliela apjoma grantu shēmas projektus.

Atklāšanas konferencē piedalījās valsts pārvaldes un pašvaldību iestāžu, zinātnisko un izglītības institūciju, kā arī nevalstisko organizāciju pārstāvji un uzņēmēji.

VARAM ir programmas „Nacionālā klimata politika” apsaimniekotājs. Konference līdzfinansēta no Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta līdzekļiem. 

Konferences prezentācijas aplūkojamas šeit.


Ministrija ir izstrādājusi Ministru kabineta noteikumu projektu „Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.-2014.gada perioda programmas „Nacionālā klimata politika” īstenošanas kārtība” (turpmāk – Ministru kabineta noteikumu projekts), kas 2013.gada 19.jūnijā steidzamā kārtībā tiek virzīts saskaņošanai ar Finanšu ministriju un Tieslietu ministriju.

Ministru kabineta noteikumu projekta mērķis ir nodrošināt tiesisko regulējumu Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas, tai skaitā iepriekš noteikto projektu, īstenošanai.

Ar Ministru kabineta noteikumu projektu paredzēts noteikt:

1)      vispārējos programmas īstenošanas nosacījumus, tai skaitā programmas sasniedzamos rezultātus un programmas partnera sadarbības kārtību;
2)      programmas apsaimniekotāja un aģentūras funkcijas;
3)      programmas attiecināmās izmaksas;
4)      iepriekš noteikto projektu īstenošanas kārtību, tai skaitā izmaksu, atbilstības nosacījumus un iepriekš noteiktam projektam pieejamo programmas līdzfinansējumu, iepriekš noteikto projektu vērtēšanas un īstenošanas kārtību, iepriekš noteikto projektu uzraudzības kārtību;
5) divpusējās sadarbības fonda pasākumu ieviešanas kārtību.

Patlaban notiek programmas ietvaros plānoto atklāta konkursa un neliela apjoma grantu shēmas konkursu nolikumu izstrāde:

1)      Ministru kabineta noteikumu projekts „Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.-2014.gada perioda programmas „Nacionālā klimata politika” atklāta konkursa „Ilgtspējīgu ēku, atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju un inovatīvu emisiju samazinošu tehnoloģiju attīstība ” nolikums”;
2)      Ministru kabineta noteikumu projekts „Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.-2014.gada perioda programmas „Nacionālā klimata politika” neliela apjoma grantu shēmas atklāta konkursa ”Kapacitātes celšana pētījumiem un pasākumiem sabiedrības zināšanu uzlabošanai par klimata pārmaiņām un ietekmi” nolikums”.

Iepriekš minēto Ministru kabineta noteikumu projektu izstrādi plānots pabeigt 2013.gada 3.ceturkšņa sākumā un tos plānots apstiprināt Ministru kabinetā līdz 2013.gada 3.ceturkšņa beigām.


Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 

 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
29.05.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta