Preses relīze

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) īstenotā starptautiskā projekta „Finanšu instrumenti atjaunojamās enerģijas izmantošanas veicināšanai” (FIRESPOL) ietvaros ir izstrādāts Latvijas reģionālais pašnovērtējums par pašreizējo situāciju Latvijā atjaunojamo energoresursu (AER) jomā un iespējamo finansējuma tās attīstības nodrošināšanai, tai skaitā pieejamiem finanšu instrumentiem.

Pēdējo 20 gadu laikā Latvija AER jomā sasniegusi būtisku progresu, taču ir jāturpina darbs, lai palielinātu AER lietojumu un līdz ar to veicinātu ekonomisko attīstību un mazinātu enerģijas atkarību.

FIRESPOL projektā secināts – normatīvā ietvara kontekstā atbildība par AER jomu Latvijā ir sadrumstalota starp vairākām iestādēm, kas var kavēt tās koordinēšanu un stratēģisku attīstību, bet investoru interesi lielā mērā ietekmē neskaidrie un mainīgie valsts atbalsta nosacījumi. Lai sekmētu investīcijas AER jomā, būtu jāveicina jaunu tirgus dalībnieku ienākšana, jāievieš vairāki investīciju izvēles pasākumi investoriem un gala patērētājiem, piemēram, vairāk atbalstot AER ražotājlietotājus, jāizvērtē iespējas veidot kopīgus AER projektus ar citām valstīm un jāatbalsta finanšu instrumentu izmantošana kopumā.

FIRESPOL projekta laikā iegūtas arī vairākas rekomendācijas. Piemēram, Latvijā nebūtu jāapliek ar nodokli pašu saražotā, elektrotīklā nodotā un atpakaļ saņemtā elektroenerģija, kā arī jāveicina dažādu no AER iegūtās enerģijas uzkrāšanas veidu attīstība. Tāpat jārada iespēja elektroenerģijas ražotājlietotājiem “dalīties” ar savu saražoto un tīklā nodoto elektroenerģiju, jāveicina jaunu un progresīvu tehnoloģiju izmantošana, aktīvāk jāatbalsta energopakalpojumu uzņēmumu un pašvaldību energopakalpojumu uzņēmumu modeļu īstenošana.

Šobrīd norit aktīvs darbs pie tālākas FIRESPOL projekta īstenošanas – rīcības plāna izstrādes finansējuma piesaistes veicināšanai AER jomas projektu īstenošanai, ņemot vērā citu projekta partneru labo praksi finanšu instrumentu izmantošanā.

***

FIRESPOL projektā Latvija piedalās jau no 2018. gada un tā mērķis ir veicināt finansējuma (ieguldījumu) piesaisti atjaunojamo energoresursu jomai, izstrādājot un ieviešot priekšlikumus atjaunojamo energoresursu jomas regulējošajos normatīvajos aktos, tādējādi mazinot finansiālos šķēršļus šīs nozares attīstībai.

Projekts FIRESPOL tiek īstenots no 2018. gada 1. jūnija līdz 2022. gada 31. maijam ar starpreģionu sadarbības programmas INTERREG EUROPE 2014.-2020.gadam atbalstu. Projektā kopā iesaistīti partneri no sešām valstīm. Vadošais partneris ir Spānijas organizācija „Extremadura Energy Agency” (AGENEX).

Plašāka informācija par projektu ir pieejama VARAM tīmekļa vietnē:
Finanšu instrumenti atjaunojamās enerģijas izmantošanas veicināšanai (FIRESPOL)

kā arī projekta FIRESPOL tīmekļa vietnē: https://www.interregeurope.eu/firespol/ un https://www.facebook.com/firespolproject/.

firespol firespol

Informāciju sagatavoja:
Sabiedrisko attiecību nodaļa
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija 
Tālr. 20200305; 67026533
prese@varam.gov.lv
www.varam.gov.lv