lastmasas iepakojums dabā nenoārdās pat 100 gadu laikā, tādējādi noslogo vidi. Izlietotais iepakojuma materiāls, PET, kuru izmanto dzērienu pudeļu ražošanā, ir otrs vērtīgākais materiāls pēc alumīnija. No pārstrādātās plastmasas iegūst jaunus plastmasas izstrādājumus – atkritumu maisus, plēves, drenāžas caurules, logu rāmjus, kastes, sintētisko diegu, ko pievieno audumu ražošanā, smērvielas un citus izstrādājumus.

Plastmasas (polimēru) iepakojumu izmanto:

  • Kā primāro iepakojumu – maisiņi, pudeles, trauciņi, paliktņi u.c.

  • Kā transportiepakojumu (terciāro) – mucas, kastes, konteineri, eiro paliktņi, plēve kravu stiprināšanai.

  • Lai izgatavotu dažādus iepakojuma palīglīdzekļus; korķus, vākus, līmlentes, kravu nostiprinošas lentes

  • Kā sekundāro iepakojumu – produkcijas vienību kopīgai iepakošanai.

Kas ir jāzina iedzīvotājam, izmetot plastmasu dalītās atkritumu vākšanas konteineros:

  • Pārstrādājamais plastmasas iepakojums pirms izmešanas jāizskalo. Pretējā gadījumā pārtikas paliekas sāks bojāties un no konteineriem var izplatīties nepatīkama smaka.

  • Pirms izmešanas plastmasas iepakojums ir jāsaplacina, lai tas aizņemtu mazāk vietas atkritumu tvertnē.

Latvijas tirgū jau kādu laiku ir pieejami produkti no videi draudzīgākas plastmasas: bioplastmasas un oksi-sadalāmās plastmasas.

Bioplastmasa - bioloģiski noārdāma plastmasa (biopolimērs), kuras sastāvdaļas pilnībā vai gandrīz pilnībā iegūtas no atjaunojamām izejvielām.

Oksi-sadalāmā plastmasa - plast­masa (polimērs), kura iegūta no neatjaunojamām izejvielām un skābekļa un gaismas ietekmē sadalās sīkās sastāvdaļās, bet nav bioloģiski sadalāma (kompostējama).

 
kur likt?