Izstrādājot priekšlikumus bāriņtiesas izveidošanai, jāņem vērā Bāriņtiesu likums, kurā noteikti bāriņtiesas izveidošanas nosacījumi, darbības principi, bāriņtiesas sastāvs un citi ar bāriņtiesu darbību saistīti jautājumi, Ministru kabineta 2006.gada 19.decembra noteikumi Nr.1037 „Bāriņtiesas darbības noteikumi” un citi ārējie normatīvie akti.

Vienā novadā ar novada domes lēmumu var izveidot vairākas bāriņtiesas, piemēram, katrai teritoriālai vienībai (novada pagastam/pilsētai) savu vai vienu pilsētas teritorijai un otru lauku teritorijai. Šādā gadījumā novada pašvaldībai jānosaka katras bāriņtiesas darbības teritorija. Veidojot vienotu bāriņtiesas iestādi novadā, vēlama katras teritoriālās vienības (novada pagasta/pilsētas) pārstāvniecība tajā un vēlams noteikt, ka par katru teritoriju ir atbildīgs vismaz viens bāriņtiesas loceklis.

Izstrādājot priekšlikumus piemērotākajam bāriņtiesas darba organizācijas veidam novadā, jāņem vērā ne tikai novada administratīvajā teritorijā ietilpstošo pagastu un pilsētu skaits, bet arī novada iedzīvotāju skaits, novadā apvienoto pagastu un pilsētu ģeogrāfiskais novietojums un citi vietējie apstākļi, kā arī bāriņtiesu skaits pirms novada izveides. Svarīgs nosacījums ir, lai visiem attiecīgās teritorijas iedzīvotājiem bāriņtiesa būtu pēc iespējas ērtāk pieejama.

Vairākas vietējās pašvaldības saskaņā ar saviem lēmumiem var izveidot vienu bāriņtiesu. Šādā gadījumā bāriņtiesas darbība ir attiecīgo pašvaldību administratīvā teritorija.

Līdz vienas vai vairāku bāriņtiesu izveidošanai novadā darbu turpina pagastu un pilsētu bāriņtiesas atbilstoši to kompetencei un darbības teritorijai.