Novada dome var izveidot novada pašvaldības   iestādes. Izstrādājot priekšlikumus šādu iestāžu izveidei, jāņem vērā, ka iestāde ir pašvaldības institūcija, kas darbojas publiskās personas vārdā un kurai ar normatīvu aktu noteikta kompetence, piešķirti finanšu līdzekļi, ir savs personāls (Valsts pārvaldes iekārtas likuma 1.panta pirmās daļas 3.punkts).

Novada administratīvajā teritorijā kā iestādes parasti darbojas bijušo pagastu/pilsētu pašvaldību izveidotās vispārizglītojošās skolas, pirmsskolas izglītības iestādes, bibliotēkas, kultūras nami (tautas nami) u.c. Saskaņā ar Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma Pārejas noteikumu 13.punktu šīs iestādes pārņem novada dome un līdz ar to bijušo vietējo pašvaldību iestādes kļūst par novada pašvaldības iestādēm, kas tiek finansētas no novada pašvaldības budžeta līdzekļiem. Līdzīgā situācijā atrodas bijušo pagastu/pilsētu pašvaldību izveidotās aģentūras, kas saskaņā ar Publisko aģentūru likuma 23.panta pirmo daļu arī ir pašvaldības iestādes, kurām ar pašvaldības lēmumu uzdots veikt noteiktas pašvaldības kompetencē esošas funkcijas un kuras tās veic saskaņā ar pārvaldes līgumu, ko noslēdz novada domes priekšsēdētājs ar pašvaldības aģentūras direktoru.

Svarīgi ir izstrādāt optimālus priekšlikumus par novada administratīvajā teritorijā esošo iestāžu (aģentūru) turpmāko darbību novada pašvaldības iestādes statusā, kā arī nepieciešamības gadījumā – par novada pašvaldības iestādes (aģentūras) izveidošanu, par ko lēmumu pieņem novada dome. Izveidojot novada pašvaldības iestādes (aģentūras), jāsagatavo priekšlikumi to nolikumu apstiprināšanai novada domes sēdē.