Par ministriju
Kontakti
Aktualitātes
Vakances
Nozares politika
Normatīvie akti
Fondi un investīcijas
Valsts galvojums
Publiskais iepirkums
ES informācija
Starptautiskā sadarbība
Publikācijas un pētījumi
Sabiedrības līdzdalība
Breksits
 
Izvēlies kādu no iesvītrotām kalendāra dienām, lai redzētu šīs dienas pasākumus!
 
 
Publikācijas un pētījumiMetodiskie materiāliMetodiskie materiāli pašvaldībāmDarbs pēc novadu pašvaldību izveides
 
 
 
Izglītības un sporta pakalpojumu sniegšanas organizācija novadā

Lai īstenotu vienu no svarīgākajām pašvaldību funkcijām,kas noteikta likuma „Par pašvaldībām” 15.panta pirmās daļas 4.punktā – gādāt par iedzīvotāju izglītību – novada pašvaldībai situācijā, kad samazinās skolēnu skaits un arī bērnu skaits ir nepietiekošs, ir ļoti rūpīgi jāizvērtē aktuālā problēma par pārņemto no bijušajām vietējām pašvaldībām izglītības iestāžu turpmāko darbību novada administratīvajā teritorijā. 

Priekšlikumi, izvērtējot visus „par” un „pret”, var būt dažādi. Piemēram, iespējams pamatskolu pārveidot par sākumskolu, vecākiem bērniem piedāvājot turpināt mācības citā pamatskolā pilsētā vai blakus novadā. Var veidot lielāku skolu mazākas filiāles (novada pagastos/pilsētās), tādējādi ietaupot administratīvās izmaksas. Iespējams, kādas skolas var apvienot pamatskolas vai vidusskolas līmenī, ietaupot resursus un nodrošinot labāku sociālās vides un izglītības kvalitāti. Nepieciešamības gadījumos sākumskolu var pārveidot par pirmsskolas izglītības iestādi. Novadu pašvaldībām jāievēro arī, ka no 2009.gada 1.septembra izglītības sistēmā pedagogu darba samaksa vairāk netiks aprēķināta, izmantojot izglītības iestāžu tarifikācijas, bet būs jauna finansēšanas kārtība atbilstoši principam „nauda seko skolēnam”. 

Saskaņā ar Izglītības likuma 18.pantu rajona pašvaldības izveidoja izglītības pārvaldes.Pēc rajonu pašvaldību reorganizācijas izglītības pārvalžu funkcijas pārņem novadi. Priekšlikumi, lai nodrošinātu šo funkciju īstenošanu, var būt dažādi: katrs novads var veidot savu izglītības pārvaldi vai var veidot kopīgu iestādi, var slēgt līgumu ar citu vietējo pašvaldību par izglītības pakalpojuma saņemšanu.

Lai nodrošinātu sporta pakalpojumu sniegšanu novada administratīvajā teritorijā, novada domei vispirms būtu jāizvērtē sporta organizāciju un sporta bāzu darbība administratīvajā teritorijā (izņemot komersantu īpašumā esošo) un pēc to pārņemšanas jālemj par šo organizāciju un bāzu turpmāko darbību. Izlemjams arī jautājums par attiecīgas novada pašvaldības sporta izglītības iestādes izveidošanu.

Atpakaļ
 
Dabas aizsardzība
E-pārvalde
Fondi un investīcijas
Ilgtspējīga attīstība
Klimata pārmaiņas
Pašvaldības
Publisko pakalpojumu sistēmas pilnveide
Reģionālā attīstība
Teritorijas attīstības plānošana
Ūdeņu pārvaldība
Vides aizsardzība
Zaļais publiskais iepirkums
 
 

 
        
Darba laiks
Pr: 8.30:18.00
Ot - Cet: 8.30:17.00
Pt: 8.30:16:00
VARAM adrese
Peldu iela 25, Rīga, LV-1494, Latvija
Telefons: +371 66016740
Fakss:+371 67820442
E-pasts: pasts@varam.gov.lv
     
Lapa atjaunota
26.05.2020
 Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta