Kārtību, kādā ir jāveic tīmekļvietņu novērtējums atbilstoši piekļūstamības prasībām, nosaka Ministru kabineta 2020. gada 14. jūlija noteikumu Nr.445 “Kārtība, kādā iestādes ievieto informāciju internetā” 26.1.1. punkts. Novērtējuma ietvaros ir jāizvērtē katras izlases kopumā iekļautās jeb pārbaudei izvēlētās tīmekļvietnes sadaļas atbilstība 11 piekļūstamības aspektiem:

  1. Galvenā navigācija
  2. Pamatstruktūras pārbaude
  3. Tastatūras piekļuve un vizuālais fokuss
  4. Formu lauki un kļūdu paziņojumi
  5. Attēlu tekstuālā alternatīva
  6. Virsraksti
  7. Krāsu kontrasti
  8. Teksta izmēra tālummaiņa
  9. Lapu nosaukumi
  10. Saturs, kas kustas, mirgo un zibsnī
  11. Multimediju (audio, video) satura alternatīvas

Neraugoties uz to, ka vērtējamie piekļūstamības aspekti ir visnotaļ tehniski, to pārbaudei tiek izmantoti automatizētie testi, tāpēc šī novērtējuma veikšanai nav nepieciešamas priekšzināšanas vai īpašas zināšanas un prasmes IT jomā. Tos var pārbaudīt teju ikviens, kuram ir pieejams dators, viedtālrunis un interneta pieslēgums.

Primāri šī atbilstība ir jānovērtē datorā, taču atsevišķu piekļūstamības aspektu novērtējumu ieteicams veikt arī viedtālrunī:

  • Ja novērtējuma rezultātā tiek gūts apstiprinājums tam, ka visās pārbaudei izvēlētajās tīmekļvietnes sadaļās ir ievēroti visi šie 11 piekļūstamības aspekti, tiek uzskatīts, ka tā ir pietiekami piekļūstama ikvienam lietotājam, tostarp personu grupām, kurām piekļūstams saturs uzlabo digitālā satura lietošanas pieredzi, piemēram, cilvēkiem ar dažādiem veselības traucējumiem.
  • Ja novērtējuma rezultātā netiek gūts apstiprinājums tam, ka visās pārbaudei izvēlētajās sadaļās ir ievēroti visi šie 11 piekļūstamības aspekti (atbilstība piekļūstamības prasībām netiek apstiprināta vai tiek apstiprināta daļēji), tiek uzskatīts, ka nepiekļūstama ir visa tīmekļvietne, nevis konkrētā tās sadaļa. Šajā gadījumā tīmekļvietnes īpašniekam ir jānodrošina nepilnību novēršana atbilstoši WCAG 2.1. vadlīnijām. Šim mērķim var izmantot arī šī novērtējuma vadlīnijās aprakstītos labās prakses piemērus.

Jāpiebilst, ka labā prakse paredz veikt piekļūstamības novērtējumu vismaz piecām tīmekļvietnes sadaļām. Turklāt pārbaudēm ir jāizvēlas tādas sadaļas, ko ikdienā apmeklē salīdzinoši vislielākais lietotāju skaits.

Tīmekļvietnes atbilstību piekļūstamības principiem var veikt vai nu darba grupās, ko veido vismaz viens speciālists, kurš ir atbildīgs par informācijas izvietošanu organizācijas tīmekļvietnē, un vismaz viens speciālists, kurš ir atbildīgs par tīmekļvietnes tehnisko uzturēšanu, vai arī nosakot atbildīgo personu par tīmekļvietnes izvērtēšanu, kas pēc nepieciešamības var sazināties ar tīmekļvietnes uzturētāju (citu iestādi vai atbilstošo ārpakalpojumu).

Novērtējuma gaitā tiek sagatavots piekļūstamības izvērtēšanas protokols, kas apliecina tīmekļvietnes atbilstību vai neatbilstību WCAG 2.1 vadlīnijās noteiktajiem piekļūstamības principiem.

Novērtējuma veikšanai nepieciešamie rīki

Tīmekļvietnes piekļūstamības izvērtēšanai var izmantot dažādus rīkus. Zemāk pievienotajā tabulā ir apkopota informācija par efektīviem bezmaksas rīkiem, kas piemēroti dažādu piekļūstamības aspektu pārbaudei populārākajos interneta pārlūkos – Chrome, Firefox, Microsoft Edge un Safari.

Daļa no šiem rīkiem darbojas interneta pārlūka līmenī, bet daļa – operētājsistēmas (MacOS, Linux vai Windows) līmenī. Detalizētas instrukcijas par to, kā konkrētie rīki ir izmantojami, iekļautas katra izvērtēšanai paredzētā aspekta detalizētajā aprakstā.

Vispārīgie rīki

Pārbaudes rīks Rīka apraksts Pārlūks, kurā rīku var izmantot
AccessibilityInsights Izmanto, lai pārbaudītu Android un Windows lietojumprogrammu, kā arī tīmekļvietņu piekļūstamību. Ļauj pārbaudīt tādus piekļūstamības aspektus kā navigācija ar tabulatoru, virsrakstu iezīmes u.c. Chrome, Microsoft Edge
GoogleLighthouse Sniedz lapai vispārīgu piekļūstamības novērtējumu skalā no 0-100, parāda uzlabojumus konkrētiem piekļūstamības aspektiem Chrome
Wave Sniedz vizuālu atgriezenisko saiti par tīmekļvietnes satura pieejamību. Chrome, Firefox, Edge

Specifiskie rīki

Pārbaudes rīks Rīka apraksts Pārlūks, kurā rīku var izmantot
ALT TextTester Izmanto ALT jeb attēla tekstuālās alternatīvas pārbaudei. Chrome
ImageALT Izmanto ALT jeb attēla tekstuālās alternatīvas pārbaudei. Firefox
HeadingsMap Izmanto virsrakstu piekļūstamības (loģiskās struktūras un hierarhijas) pārbaudei. ChromeFirefox
A11y-Outliner Izmanto virsrakstu un tīmekļvietnes pamatstruktūras pārbaudei. Firefox
ScreenReader Rīks, kas darbojas kā ekrāna lasītājs. To izmanto formu, lauku nosaukumu un kļūdas paziņojumu pārbaudei. Chrome
MacOSVoice Over Operētājsistēmā MacOS iestrādāts rīks, kas darbojas kā ekrāna lasītājs. To izmanto formu, lauku nosaukumu un kļūdas paziņojumu pārbaudei. Chrome, Firefox, Safari
ColourContrastChecker Izmanto krāsu kontrastu piekļūstamības pārbaudei. Chrome
WCAGContrastChecker Izmanto krāsu kontrastu piekļūstamības pārbaudei. Firefox

Piekļūstamības paziņojuma sagatavošana un publicēšana

Izmantojot piekļūstamības paziņojuma vadlīnijas, aizpildiet piekļūstamības paziņojuma html formu, kas pieejama šajā saitē: (HTML forma) un publicējiet piekļūstamības paziņojumu attiecīgajā tīmekļvietnē (skaidrots vadlīnijās). Kā paraugu varat apskatīt VARAM sagatavoto piekļūstamības paziņojumu.

Praktiski ieteikumi efektīviem bezmaksas rīkiem tīmekļvietnes piekļūstamības aspektu pārbaudei

Video sniedz pārskatu par efektīviem bezmaksas rīkiem, kas piemēroti dažādu tīmekļvietnes piekļūstamības aspektu pārbaudei populārākajos interneta pārlūkos – Chrome, Firefox, Microsoft Edge un Safari. Skaidrojums par šo rīku iegūšanu un izmantošanu būs noderīgs visiem, kas ikdienā strādā ar tīmekļvietnēm un vēlas veikt vienkāršotu izvērtēšanu atbilstoši digitālās piekļūstamības principiem.

Izmantoto terminu skaidrojums

  • ALT teksti jeb attēla tekstuālā alternatīva – teksti, kas tiek iekļauti HTML kodā, lai aprakstītu attēla (fotogrāfijas, ilustrācijas, grafikas, plakāta u.c.) saturu un mērķi.
  • Aplāde, podraide jeb podkāsts (podcast) – audio vai video formāta raidījums, kas tiek publicēts ar noteiktu periodiskumu un ko var lejupielādēt ierīcēs vai klausīties tiešsaistē.
  • Balss ievade – palīgtehnoloģija lietotāju un digitālā satura mijiedarbības veicināšanai, kas ļauj aizstāt datorpeli ar runu (balss komandas).
  • Ekrāna lasītāji (Jaws, NVDA u.c.) – neredzīgu un vājredzīgu cilvēku “acis” digitālajā vidē. Tās ir palīgtehnoloģijas jeb programmatūras, kas nolasa rakstīto tekstu, tostarp izmantotos simbolus, lietotājiem, kuri redzes traucējumu dēļ neredz ekrāna saturu vai nevar pārvietoties pa to ar datorpeli.
  • Palīgtehnoloģijas (assistive technologies) – tehnoloģijas, kas palīdz datoram vai mobilajam tālrunim padarīt digitālo saturu piekļūstamu cilvēkiem ar dažādiem veselības traucējumiem. Populārākie palīgtehnoloģiju veidi ir datorpele, tastatūra, ekrāna lasītājs un balss ievade.
  • Piekļūstamība (accessibility) – ja digitālās vides pieejamību (availability) nosaka digitālo tehnoloģiju pieejamība un darbība (vai lietotājiem ir pieejams dators vai viedtālrunis, vai šīs ierīces darbojas, vai interneta signāls ir pietiekami spēcīgs, lai varētu atvērt tīmekļvietni un veikt tajā noteiktas darbības u.tml.), digitālās vides piekļūstamība nosaka to, cik ērti lietotāji ar šīm tehnoloģijām var piekļūt digitālajam saturam un mijiedarboties ar to jeb uztvert un saprast šo saturu.
  • SEO (Search Engine Optimization) atslēgvārdi – mirkļbirkas, kas tiek izmantotas ar mērķi popularizēt organizācijas tīmekļvietni interneta vidē, palielināt tās apmeklējumu statistiku, uzlabot tās meklēšanas rezultātus Google, Yandex, Yahoo un citos pasaules vadošajos interneta meklētājservisos u.tml.
  • “Slēgta” jeb ar parolēm aizsargāta tīmekļvietne – jebkura tīmekļvietne, kurā ir nepieciešams autorizēties (internetbanka, dažādu pakalpojumu sniedzēju portāli, e-veikali u.tml.)

· Spraudnis jeb papildinājums (plugin, adon vai extention) – ir datorprogramma, kas “sadarbojas” ar citām programmām, papildinot to funkcionalitātes.