Seminārs

Gada izskaņā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) 2023. gada 19. decembrī rīkoja Jūras un piekrastes telpiskās plānošanas koordinācijas grupas (turpmāk - Koordinācijas grupa) septīto sanāksmi par 2016. gadā apstiprinātā Valsts ilgtermiņa tematiskā plānojuma Baltijas jūras piekrastes publiskās infrastruktūras attīstībai (turpmāk - Piekrastes plānojums) starpposma novērtējuma sagatavošanu 2024. gadā un organizēja pirmo darbnīcu par tēmu "Tūrisms un rekreācija”. Ziņojuma izstrādes ietvaros Koordinācijas grupas darbs tiks organizēts sasaistē ar projekta “Baltic Sea2Land” aktivitātēm kā daļa no nacionāla līmeņa pilotprojekta procesa.

Sanāksmes laikā Kristīne Kedo (VARAM) sniedza īsu ieskatu piekrastes plānošanas politikas virzībā, Piekrastes plānojuma starpposma novērtējuma ziņojuma sagatavošanas laika grafikā un par tā izstrādes gaitu.  K. Kedo papildus informēja par izmaiņām Aizsargjoslu likumā, Ietekmes uz vidi novērtējuma likumā un kārtību, kā tiks organizēta tūrisma un rekreācijas būvju būvniecība jūras piekrastes ūdeņos.

Pēc tam Dr. Geogr. Andris Klepers (Vidzemes Augstskola, SIA “Nocticus”) prezentēja pētījuma “Baltijas jūras piekrastes apmeklējuma un tā radītās slodzes uz vidi izvērtējums un piekrastes publiskās infrastruktūras apsekojums” starprezultātus - aktuālos datus par piekrastes publisko infrastruktūru, apmeklētāju skaitu un ietekmi uz biotopiem 2023. gadā. Īpaši tika uzsvērta nekustamā tirgus attīstība, tūrisma mītņu legalizācija un kā, pēc Covid-19, mainījusies izpratne par rekreācijas nozīmi cilvēka ikdienā, saredzot pozitīvas pārvaldības risinājumu iezīmes - kur tiek veikti uzlabojumi, samazinās negatīvā ietekme uz dabas un vides kopējo stāvokli.

Sanāksmes otrajā daļā Anete Bērziņa (VARAM) koordinēja darbnīcas par Piekrastes plānojuma centrālo tēmu “Tūrismu un rekreāciju piekrastē”, ar mērķi apzināt galvenos izaicinājumus un problēmjautājumus, kas saistās ar tūrismu un rekreāciju piekrastē (īpaši ņemot vērā Covid-19 un Eiropas Zaļā kursa politikas iniciatīvu ietekmi). Darbnīcu pamatā bija secinājumi no 2023. gada 24. augusta Koordinācijas grupas sanāksmes diskusijām par ar piekrasti, tūrismu un pārvaldību saistītajiem jautājumiem. Darbnīcā tika veikti trīs uzdevumi: (1) papildināta SVID analīzes pamatne; (2) savstarpēji krustojot SVID analīzes matricas elementus, tika piedāvāti potenciālie risinājumi piekrastes tūrisma un rekreācijas  kontekstā; (3) piedāvātajiem risinājumiem kartētas iesaistītās puses divos segmentos - iesaistītās puses, kuras saistāmas ar risinājuma sagatavošanu, un iesaistītās puses, kuras piedāvātais risinājums ietekmēs. SVID analīze ir stratēģiskas plānošanas instruments, kas ļauj noteikt konkrētās situācijas stiprās puses, vājības, iespējas un draudus.

Darbnīcu ietvaros tika secināts, ka  joprojām piekrastes tūrisma un rekreācijas attīstības kontekstā nozīmīgi ir risināt piekļuves iespējas jūrai, ar to saistīto regulējumu lietderību, piekrastes pieejamības iespējas, tūrisma plūsmu regulēšanu un vietējās kopienas interešu ievērošanu, kā arī nodrošināt informācijas apmaiņu starp institūcijām un iedzīvotājiem piekrastē.

Nākamās Koordinācijas grupas sanāksmes paredzētas kontekstā ar citiem piekrastes telpiskās attīstības politikas tematiem:

  • 2024. gada janvāra pēdējā nedēļā  par piekrastes mobilitātes jautājumiem;
  • 2024. gada marta sākumā par zilās ekonomikas attīstības iespējām piekrastē.

Informācija par iepriekšējām Jūras un piekrastes telpiskās plānošanas koordinācijas grupas sanāksmēm publicēta VARAM tīmekļa vietnes sadaļā Jūras un piekrastes telpiskās plānošanas koordinācijas grupa.

Sanāksmes darba kārtība, prezentācijas un citi materiāli pieejami šeit.

Sanāksme norisinājās Eiropas Reģionālās attīstības fonda Interreg Baltijas jūras reģiona starpreģionu sadarbības programmas 2021.- 2027.gadam projekta "Integrētas pārvaldības veicināšana piekrastē, ilgtspējīgi izmantojot dabas un sociālo kapitālu – Baltic Sea2Land" ietvaros.

Logo