Depozīts
Ministra uzruna depozīta sistēmas atklāšanas pasākumā

Otrdien, 1. februārī, Rīgā pie depozīta sistēmas āra kioska A. Saharova ielā 20A tika oficiāli atklāta dzērienu iepakojumu depozīta sistēma. Atklāšanā piedalījās vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs, zemkopības ministrs Kaspars Gerhards, ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs, Valsts vides dienesta ģenerāldirektora Elita Baklāne-Ansberga un SIA “Depozīta Iepakojuma Operators” valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis. Ministriju un atbildīgo iestāžu pārstāvji nodeva pirmos depozīta iepakojumus taromātā, tādējādi atklājot Latvijas depozīta sistēmas darbību. Paralēli depozīta sistēma tika atklāta arī citās Latvijas pilsētās – Daugavpilī, Liepājā un Rūjienā.

​​Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs: “Depozīta sistēmas ieviešana ir viens no līdz šim vērienīgākajiem notikumiem vides aizsardzības jomā, un tas vienlaikus ir milzu lēciens virzībā uz ilgtspējīgāku, zaļāku un atbildīgāku patēriņu. Līdz šim plastmasas pudeles, skārda bundžas un stikla taru nereti uzskatījām par atkritumiem, taču šodien tam pieliekam treknu punktu – lielu daļu dzērienu iepakojuma turpmāk atgriezīsim ražošanas un patēriņa ķēdē, lai to atkārtoti izmantotu un novērstu turpmāku apkārtējās vides piesārņojumu. Pie šīs reformas strādāju jau kopš pirmās dienas, kad tiku ievēlēts Saeimā un pēc tam koordinējot procesu ministrijā, tādēļ šodien jūtos īpaši gandarīts par darbu, kas izdarīts šo četru gadu garumā. Īpaši lielu paldies vēlos teikt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un Valsts vides dienesta kolēģiem, kas nenogurstoši strādājuši, lai depozīta sistēma Latvijā ieraudzītu dienasgaismu!”

Valsts vides dienesta ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga stāsta: “Pārmaiņas, ko nes depozīta sistēmas ieviešana, skar visas dzērienu apritē iesaistītās puses – ražotājus, tirgotājus un dzērienu patērētājus. Latvijā depozīta sistēma izveidota ļoti īsā laikā, neskatoties uz to, ka politiskās diskusijas pirms tam ilga daudzus gadus. Šāda vērienīga projekta sekmīga īstenošana bija iespējama, pateicoties efektīvai sadarbībai starp Valsts vides dienestu un depozīta sistēmas operatoru, kā arī aktīvai ražotāju un tirgotāju iesaistei. Esmu pārliecināta, ka Latvijā izveidotā mūsdienīgā dzērienu iepakojuma depozīta sistēma iedrošinās iedzīvotājus, īpaši tos, kas līdz šim nav ikdienā šķirojuši savus mājsaimniecībā radītos atkritumus, mainīt savus ikdienas paradumus, lai kļūtu tajos videi draudzīgāki.”

“Vēlos pateikties visām iesaistītajām pusēm – tirgotājiem, depozīta iepakotājiem, iekārtu piegādātājiem, būvniekiem un citiem, kuri palīdzējuši mums nonākt līdz šim vēsturiskajam mirklim. Esmu ļoti gandarīts, ka, neskatoties uz pandēmijas radītajiem apstākļiem, sistēmas ieviešana netika atlikta un gada laikā paveicām lielu darbu, lai sabiedrībai no šodienas būtu pieejama ilgi gaidītā depozīta sistēma. Mūsu depozīta sistēma vienīgā Baltijā sniegs iespēju iedzīvotājiem nodot tukšo taru arī lielākajās degvielas uzpildes stacijās, turklāt būsim viena no retajām depozīta sistēmām pasaulē, kas nodrošinās universālo stikla pudeļu centralizētu savākšanu un nodošanu plašam ražotāju lokam atkārtotai uzpildei,” komentē SIA “Depozīta Iepakojuma Operators” valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis.

Depozīta sistēmā varēs nodot stikla, plastmasas (PET) un metāla (skārdenes) iepakojumus, kuros iepildīti bezalkoholiskie, visa veida alus un citi alkoholiskie (līdz 6%) dzērieni, bet pats iepakojums ir marķēts ar Latvijas depozīta zīmi. Par katru nopirkto depozīta iepakojumu iedzīvotājam būs jāiemaksā depozīta maksa 0.10 EUR apmērā, ko pēc iepakojuma nodošanas varēs saņemt atpakaļ.

Aktuālā informācija par depozīta sistēmu pieejama mājaslapā www.depozitapunkts.lv, kā arī “Depozīta punkts” Facebook un Instagram kontos.


Papildu informācija:

Dārta Katrīne Salna
“Depozīta Iepakojuma Operators”
Mediju koordinatore
E-pasts: darta.salna@vilands.lv
Tālrunis: +371 26707706

Depozīta punkts