Sarunu festivāls LAMPA 2025. gada 21. jūnijā Cēsu pils parkā pulcēja tūkstošiem interesentu, lai caur sarunām, diskusijām un arī humora pieskaņu meklētu atbildes uz sabiedrībai būtiskiem jautājumiem. Festivāla programmā piedalījās arī Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāvji, diskutējot gan par pilsoniskās līdzdalības stiprināšanu reģionos, gan digitālās transformācijas attīstību Latvijā.
Diskusijā “Kam traucē biedrības? Sauksim lietas īstajos vārdos!”, ko organizēja biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna”, piedalījās VARAM Pašvaldību departamenta direktors Viesturs Razumovskis. Tajā tika prezentēti 2025. gada pavasarī veiktas aptaujas rezultāti, kas atklāja, ka 13% biedrību ir saskārušās ar pašvaldību mēģinājumiem ierobežot to darbību, piemēram, liedzot piekļuvi publiskām telpām vai izsakot publisku kritiku.
Līdzās VARAM pārstāvim ar savu pieredzi dalījās Jorens Dobkevičs no biedrības “New East” Daugavpilī, kurš uzsvēra, ka sabiedriskās iniciatīvas dažkārt tiek atstumtas, ja to tematika neatbilst pašvaldības pieņemtajām nostādnēm. Daina Dubra no NVO “Piekrastes Konvents” Engurē stāstīja par gadījumu, kad izglītojošs pasākums ticis nepamatoti interpretēts kā priekšvēlēšanu kampaņa. Savukārt Elīna Grīnhofa, obiedrība.lv dibinātāja no Ogres, iezīmēja problēmas ar telpu nepieejamību, informācijas izolētību un pašvaldību ignoranci pilsoniskās sabiedrības iniciatīvu kontekstā.
Viesturs Razumovskis uzsvēra, ka VARAM pārrauga pašvaldību darbību tiesiskā ietvarā, bet nav politisku konfliktu starpnieks. Viņš norādīja, ka viens no efektīvākajiem mehānismiem iedzīvotāju interešu aizstāvībai ir administratīvā tiesa, kas darbojas kā aizsardzības instruments mazāk aizsargātajām pusēm.
Savukārt diskusijā “Digitālā Latvija: būs vai nebūs?”, ko rīkoja Latvijas Universitāte sadarbībā ar Radio NABA un LSM, piedalījās VARAM valsts sekretāra vietnieks digitālās transformācijas jautājumos Gatis Ozols. Desmit tehnoloģiju prognozes par nākamo piecgadi tika apspriestas brīvā un asprātīgā formātā, skarot tādas tēmas kā mākslīgais intelekts valsts pārvaldē un izglītībā, digitālās kultūras attīstība, dronu izmantošana aizsardzībā un digitālie risinājumi veselības aprūpē.
Gatis Ozols diskusijā uzsvēra, ka digitālā transformācija sniedz iespējas padarīt valsts pārvaldi efektīvāku un cilvēkam pieejamāku, taču pārmaiņām jābūt sabalansētām ar praktiskiem un ētiskiem apsvērumiem, vienlaikus saglabājot sabiedrības uzticību. Diskusijā piedalījās arī LU asociētais profesors Pēteris Paikens, improvizatori Anete Bendika un Mārtiņš Kozlovskis, un to vadīja Rihards Blese un Artis Ozoliņš.
Festivāls LAMPA šogad norisinājās jau vienpadsmito reizi, kļūstot par vienu no nozīmīgākajiem demokrātiskas sarunu kultūras notikumiem Latvijā. Tas pulcē tūkstošiem dalībnieku no visas valsts, lai brīvā un iekļaujošā vidē diskutētu par sabiedrībai svarīgiem jautājumiem, veicinot savstarpējo izpratni, sadarbību un līdzdalību.