Preses relīze Vides aizsardzība
Parlamentārā sekretāre
VARAM parlamentārā sekretāre Agnese Geduševa

2023.gada 23.martā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) kā Norvēģijas grantu Vides un klimata programmas apsaimniekotājs sadarbībā ar Norvēģijas Vides aģentūru organizēja konferenci “Kopā zaļai izaugsmei”. Pasākums pulcēja gandrīz 400 tiešsaistes un 50 klātienes dalībniekus, kas pārstāvēja gan dažādas sabiedrības grupas, gan vides un klimata saistītās Latvijas, Norvēģijas, Igaunijas, un Čehijas institūcijas. Pēc aizvadītās konferences tās dalībnieki ir smēlušies jaunas idejas un gatavi darīt vēl vairāk ilgtspējīgai un zaļai Latvijas nākotnei. 

VARAM parlamentārā sekretāre Agnese Geduševa: “Mūsu mērķis ir veidot tīru un sakoptu vidi Latvijā, mudināt sabiedrību iesaistīties “zaļā” dzīvesveida veidošanā. Mums ir jāapzinās, ka piesārņojums nav tikai Latvijas problēma, piesārņojums atrod veidus kā izplatīties tālāk, tāpēc šī problēma mums ir jārisina kopīgi gan indivīdu, gan valstu līmenī.” 

Konferences gaitā Vides un klimata programmas pārstāvji iepazīstināja ar līdz šim paveikto un projektu veiksmes stāstiem, kā arī vides un klimata jomas eksperti dalījās pieredzē, cik nozīmīga ir sabiedrības iesaiste kopīgā, zaļas Latvijas izaugsmes mērķa sasniegšanā. 

Norvēģijas Bērnu un jauniešu padomes prezidente Margrete Bjørge Katanasho pastāstīja par Norvēģijas pieredzi veiksmīgai jauniešu iesaistei klimata pārmaiņu mazināšanas pasākumu ieviešanā. Jauniešu iesaiste dažādu sabiedrisko organizāciju darbā ir ļoti svarīga viņu personīgajai attīstībai – tā attīsta komunikācijas prasmes, sadarbības un problēmu risināšanas kompetences, veido kopienu sajūtu, veicina sociālo atbildību un dod iespēju iegūt vērtīgu pieredzi, piemēram, organizējot pasākumus un veidojot projektus.  

Lai iepazītos ar jaunās paaudzes domām un vēlmēm, paneļdiskusijā tika uzaicināti piedalīties videi un klimatam draudzīga dzīvesveida jaunieši - Sebastians Šmits, Estere Marta Balode, Artis Stūrītis  un NVO pārstāves Līga Stokmane – Blaua, Katrīna Madara Stadgale, Nikola Kleinberga. Viena no galvenajām diskusijas atziņām bija ne vien tas, ka jaunatnes organizācijas ir lieliska platforma, kurā uzzināt aktuālāko vides un klimata informāciju, bet arī nepieciešamība pārskatīt un mainīt savus ieradumus, lai ar maziem ikdienas videi draudzīgiem paradumiem veicinātu ilgtspējīgu attīstību un mazinātu klimata pārmaiņu ietekmi uz vidi.  

Konferences noslēgumā notika fotokonkursa "Vide, klimats un es" labāko fotogrāfiju autoru apbalvošana. Līdz 2023.gada 1.martam ikvienam interesentam bija iespēja piedalīties fotokonkursā un iesūtīt bildes divās kategorijās: Cilvēks un Vide. 

Fotokonkurss tika organizēts kā programmas konferences publicitātes pasākums, lai uzrunātu ikvienu sabiedrības locekli, liekot paskatīties apkārt, ieraudzīt skaisto un aizdomāties par vides un klimata problēmām, jo katrs no mums var veikt kaut vai mazu, bet svarīgu ieguldījumu vides turpmākā saglabāšanā.  

Konkursā kopā tika iesniegtas 127 fotogrāfijas, no kurām konkursa žūrija izraudzījās katrā no kategorijām piecu labāko fotogrāfiju autorus: 

Kategorija Vide 

1.vieta Sandra Greize par fotogrāfiju ar nosaukumu “Saulriets” 

2.vieta Artūrs Daukulis par fotogrāfiju ar nosaukumu “Gaujas sirdspuksti” 

3.vieta Uldis Laganovskis par fotogrāfiju ar nosaukumu “Kaltenes ozols”  

4.vieta Gunta Gavare par fotogrāfiju par nosaukumu “Četri gadalaiki Latvijā”  

5.vieta Elizabete Dzalbe par fotogrāfiju par nosaukumu “Bite nolaidusies uz mazo ūdensziedu vāla, lai padzertos aizaugušajā dīķī”  

Kategorija Cilvēks 

1.vieta Artūrs Daukulis par fotogrāfiju ar nosaukumu “Oāze Lucavsalā”  

2.vieta Gatis Vilbrants par fotogrāfiju ar nosaukumu “Palaidnis darbā” 

3.vieta Elīna Alaoui-Soulimani par fotogrāfiju ar nosaukumu “Mēs esam viens vesels”  

4.vieta Elizabete Ļitovčenko par fotogrāfiju “Prieks un ieguvums”  

5.vieta Uldis Laganovskis par fotogrāfiju “SUP festivāls” 

Seko tālāk programmas jaunumiem un līdz 2023.gada maijam programmas norwaygrants.lv mājas lapā tiks publicēts konferences ieraksts un izveidota foto galerija, lai ikviens varētu iepazīties ar visām konkursā iesniegtajām fotogrāfijām!