Preses relīze Valsts vides dienests
Publicitātes foto

17. aprīlī norisinājās Valsts vides dienesta (VVD) organizēts piesārņoto vietu pārvaldības sistēmas digitalizācijas projekta noslēguma seminārs. VVD sadarbībā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centru (LVĢMC) radījis jaunu, pārskatāmu un lietotājiem draudzīgu piesārņotu vietu pārvaldības vietni: https://pvps.vvd.gov.lv, kas lietotājiem būs pieejama no š.g. 1. maija.

Informācijas sistēmai ir divas daļas - publiskā un autorizētiem lietotājiem.  Publiskajā daļā ikviens var atrast informāciju par reģistrētajām vietām Latvijā, izsekot reģistrētās vietas novietojumu un piesārņojuma aprakstu. Savukārt licencētie komersanti autorizētajā daļā pēc apmācībām, uz kurām tiks aicināti, varēs iesniegt un saskaņot visus piesārņotās vietas dokumentus.

Dati par piesārņotām un potenciāli piesārņotām vietām Latvijā līdz šim glabājušies papīra formātā vairākos arhīvos un noliktavās, šo datu digitalizācija ir nozīmīgs solis, kas nodrošinās ērtu un visiem ātri pieejamu informāciju par vietām tiešsaistē.

Transformētā piesārņoto vietu pārvaldības sistēma ļaus pārdomāti plānot teritoriju attīstību, kā arī noteikt aprobežojumus un apgrūtinājumus teritoriju turpmākai apsaimniekošanai. Vienlaikus Piesārņoto vietu pārvaldības sistēma (PVPS) būs brīvi pieejama un noderīga visai Latvijas sabiedrībai – teritoriju īpašniekiem, to kaimiņiem, pašvaldībām, valsts iestādēm, kā arī teritoriju plānotājiem, attīstītājiem, izpētes un sanācijas darbu veicējiem.

Projekta noslēguma semināru ar uzrunu atklāja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Parlamentārā sekretāre Ilze Dambīte-Damberga. Semināra laikā ar vērtīgu informāciju un pieredzes stāstiem dalījās Lietuvas ģeoloģijas pētījumu dienesta hidroģeoloģijas departamenta vecākā speciāliste Dr. Virgilija Gregorauskiene un Norvēģijas ūdens izpētes institūta izpētes direktore Marianne Olsen, kuras dalībniekus iepazīstināja ar piesārņoto vietu pārvaldību savā valstī. Rīgas pašvaldības pārstāve Linda Danefelde pastāstīja par plānoto iniciatīvu, kā ar nodokļu atvieglojumu palīdzību veicināt piesārņoto teritoriju sanācijas veikšanu Rīgā. VARAM Vides aizsardzības departamenta Vides kvalitātes nodaļas vecākā eksperte Sanda Ilgaža pastāstīja par normatīvo regulējumu piesārņoto vietu pārvaldības jomā Latvijā.

VVD projekta īstenošanas komanda – Madara Zingere, Everita Zaķe-Kļaviņa un Toms Ceļmillers dalījās informācijā par projekta LV-CLIMATE-0006 “Piesārņoto vietu pārvaldības modeļa digitālā transformācija” gaitu, aktivitāšu rezultātiem un ieguvumiem no izstrādātās piesārņoto vietu pārvaldības sistēmas (PVPS).

Semināra noslēgumā PVPS izstrādātāja SIA “Proof IT” sistēmanalītiķe Inga Meirāne izveda dalībniekus virtuālā ekskursijā pa izstrādāto informācijas sistēmu un demonstrēja tās funkcionalitāti.

Semināra video ieraksts gan latviešu, gan angļu valodā jau drīz būs pieejams VVD Youtube vietnē.

Plašāk par projektu: https://www.vvd.gov.lv/lv/projekts/piesarnoto-vietu-parvaldibas-modela-digitala-transformacija.

Informāciju sagatavoja:
Aija Jalinska
Sabiedrisko attiecību vadītāja
Valsts vides dienests
Tel.+371 25780460
aija.jalinska@vvd.gov.lv