E-adrese Preses relīze
E-adrese

Arvien vairāk iedzīvotāju Latvijā izvēlas saziņu ar valsts un pašvaldību iestādēm drošā elektroniskā veidā. Atbilstoši Valsts reģionālās attīstības aģentūras datiem, aprīlī e-adreses lietotāju skaits ir sasniedzis 200 000 fizisko personu, iedzīvotājiem arvien vairāk novērtējot drošas digitālās saziņas iespējas.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa: “E-adrese ir mūsdienās nozīmīgs rīks, lai saziņa ar valsts un pašvaldību iestādēm būtu ātra un iespējama no jebkuras atrašanās vietas. Priecājos, ka arvien vairāk iedzīvotāju izmanto šo iespēju. Mēs kā valsts varam lepoties ar to, ka Latvija ir viena no vadošajām Eiropas Savienības valstīm publisko pakalpojumu digitalizācijā. Taču pie sasniegtajiem rezultātiem mēs neapstāsimies un turpināsim attīstīt IKT risinājumus, lai tie būtu arvien pieejamāki un arvien ērtāk lietojami.”

Iedzīvotāji un juridiskās personas e-adresē var sazināties gan ar valsts iestādēm, gan pašvaldībām un to iestādēm, gan arī ar juridiskām personām, kam ir deleģēts valsts pārvaldes uzdevums. Tāpat iedzīvotāji un juridiskās personas e-adresē var sazināties ar tiesu iestādēm, prokuratūru, zvērinātiem tiesu izpildītājiem un maksātnespējas procesa administratoriem.

Visbiežāk iedzīvotāji un juridiskās personas e-adresē 2023. gadā ir sazinājušās ar tādām valsts iestādēm, kā, piemēram, Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrs, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija, Nacionālais veselības dienests, Latvijas Banka un Valsts policija. No pašvaldībām visbiežāk e-adresē tika uzrunātas Rīgas valstspilsētas pašvaldība, Valmieras novada pašvaldība, Bauskas novada pašvaldība, Ropažu novada pašvaldība, Alūksnes novada pašvaldība un Salaspils novada pašvaldība.

E-adrese ir vienotā, oficiālā digitālā pastkastīte Valsts pārvaldes pakalpojumu portālā Latvija.gov.lv, kuru var izveidot fiziskas un juridiskas personas, kam ir pieejams kāds no elektroniskās identifikācijas līdzekļiem – eID karte ar aktivizētiem sertifikātiem (darbosies ar viedkaršu lasītāju) vai mobilā lietotne eParaksts mobile, vai Smart-ID. Iespējams izmantot arī ārzemnieka eID karti, uzturēšanās atļauju vai eParaksts karti, kas izsniegta juridiskai personai.

Aktivizējot e-adresi tās lietotāji lielāko daļu valsts un pašvaldību iestāžu sūtīto informāciju un dokumentus saņems elektroniski bez pasta starpniecības un uzticamākā vidē nekā e-pasts. It īpaši noderīgi tas ir gadījumos, kad valsts un pašvaldību iestādes konkrētos sūtījumus nedrīkst sūtīt ar e-pasta starpniecību. Ar e-adreses palīdzību vēstules nosūtīšanai personai nav nepieciešams tērēt laiku vēstules izdrukai, parakstīšanai un nodošanai pastam. Tādējādi taupīts tiek ne tikai laiks, bet arī citi resursi.

E-adreses sūtījumam var pievienot gan iepriekš sagatavotus un droši elektroniski parakstītus dokumentus, gan izmantot iespēju un sūtījumam pievienotos dokumentus ar drošu elektronisko parakstu parakstīt sūtījuma sagatavošanas brīdī e-adreses pastkastītē Valsts pārvaldes pakalpojumu portālā Latvija.gov.lv. Gadījumos, kad drošs elektroniskais paraksts nav nepieciešams, sūtījumu var noformēt arī bez drošas elektroniskas parakstīšanas.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) atgādina, ka e-adresi izmanto visas valsts un pašvaldību iestādes, tādēļ ikvienam Latvijas iedzīvotājam un uzņēmējam, kas izveidojis savu e-adresi, ir iespējams sazināties ar sev nepieciešamo iestādi un nosūtīt informāciju jebkurā sev ērtā laikā un no jebkuras atrašanās vietas. E-adresi var izmantot, lai nosūtītu iesniegumus, līgumus un citus elektroniski sagatavotus dokumentus, kas nepieciešami kāda pakalpojuma pieteikšanai un saņemšanai, gadījumos, kad šī pakalpojuma pieteikšana un saņemšana jau nav paredzēta šim nolūkam īpaši izveidotā iestādes e-pakalpojumā vai informācijas sistēmā. Savukārt iestādes pienākums ir atbildi prioritāri sniegt e-adresē, nevis papīra formātā pa pastu vai e-pastu. ja vien konkrētajā gadījumā tiesību normās nav paredzēta cita īpaša kārtība.

Plašāka informācija par e-adresi un iespēja e-adresi izveidot ir Valsts pārvaldes pakalpojumu portālā Latvija.gov.lv. Savukārt par eParaksts iespējām eID kartē, ārzemnieka eID kartē, uzturēšanās atļaujā un eParaksts kartē, kā arī par attālinātu pieteikšanos eParaksts mobile, informācija ir pieejama tīmekļa vietnē eparaksts.lv.

e-adreses lietotāju (fiziskās personas) skaita pieaugums no 2019.-2024.gadam

Attēlā: e-adreses lietotāju (fizisko personu) skaita pieaugums no 2019.-2024.gadam