Preses relīze Vides aizsardzība
foto

Četras piektdaļas, jeb 82% Rīgas un Pierīgas iedzīvotāju atzīst, ka vairāk praktisku padomu un informācija par personīgiem ieguvumiem motivētu viņus mainīt paradumus un samazināt ikdienā radīto atkritumu daudzumu, liecina 2023. gada oktobrī SIA “Getliņi EKO” un pētījumu kompānijas “Norstat Latvia” veiktā sabiedriskās domas aptauja.

“Vēlamies pievērst iedzīvotāju uzmanību radīto atkritumu apjoma samazināšanai, īpaši gada nogales svētku laikā. Tieši tāpēc šogad īstenojam izglītojošo kampaņu, kurā sniedzam praktiskus padomus, kā ikviens ar vienkāršām darbībām var samazināt atkritumu daudzumu un izdarīt pārdomātas izvēles svētku laikā,” skaidro “Getliņi EKO” valdes priekšsēdētājs Imants Stirāns.

Par kampaņas samaziniatkritumus.lv mērķiem un norisi uzņēmums informēja kampaņas atklāšanas pasākumā, kurā noritēja arī diskusija ar medijiem un interesentiem par iedzīvotāju paradumiem un motivāciju. Diskusijā piedalījās arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM), Rīgas domes (RD) pārstāvji un biedrības “Zero Waste Latvija” valdes locekle Maija Krastiņa.

VARAM parlamentārā sekretāre Ilze Dambīte-Damberga norādīja: “Valstij jāspēj rādīt ceļa karti iedzīvotājiem, kā mainīt savus paradumus, lai būtiski samazinātu ikdienā radīto atkritumu daudzumu. Informatīvās kampaņas ir spēcīgs instruments, kas rosina cilvēkus ieklausīties un mācīties, īpaši nozīmīgus rezultātus varam sagaidīt uzrunājot bērnus un jauniešus, kas ir spēcīgi motivatori mainīt paradumus ģimenēs."

RD Vides un mājokļu komitejas priekšsēdētājs Viesturs Zeps uzsvēra: “Atkritumu radīšana sākas ar katra iedzīvotāja individuālām izvēlēm par noteiktu preču pirkšanu un patērēšanu. Lai mazinātu atkritumu nonākšanu poligonos, kopā ar namu apsaimniekotājiem, atkritumu apsaimniekotājiem turpināsim veidot informatīvas kampaņas par samazināšanu ikdienā un atkritumu šķirošanu. Papildus, lai veicinātu sadzīves atkritumu atgriešanu ekonomikā, Rīgā tiek attīstīts tekstilmateriālu nodošanas konteineru tīkls, savukārt 2024.gadā esam iecerējuši veidot vairākus dalītās vākšanas laukumus, kur varēs bez maksas nodot plastmasu, koksni, papīru, stiklu, metālu un arī bīstamos atkritumus. Esam uzsākuši darbu arī pie aprites ekonomikas rīcību iedzīvināšanas Rīgā.”

Lielākā daļa no iedzīvotājiem (63%), kuri ikdienā nepievērš uzmanību atkritumu apjoma samazināšanai, neredz tam motivāciju, negrib mainīt paradumus vai uzskata to par apgrūtinošu. Trešajai daļa (35%) iedzīvotāju, kuri nedomā par atkritumu samazināšanu, pietrūkst praktisku padomu.

Par pētījumu: sabiedriskās domas aptauja tika veikta šī gada oktobrī , un tajā piedalījās 710 Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Par kampaņu: Jau tuvākajā laikā Latvijai būs jāmeklē veidi, kā samazināt atkritumu poligonos noglabājamo atkritumu daudzumu, jo, saskaņā ar Eiropas Savienības izvirzītajiem mērķiem aprites ekonomikas sekmēšanā, līdz 2035.gadam poligonos noglabājamo atkritumu daudzums ir jāsamazina līdz 10%. Tas nozīmē, ka valstiskā līmenī būs jāmeklē veidi, kā šo apjomu samazināt un iesaistīties tajā var ikviens Latvijas iedzīvotājs. Šī iemesla dēļ “Getliņi EKO” īsteno sabiedrības izglītošanas kampaņu par atkritumu samazināšanu “Atkritumi Aug!” ar mērķi izglītot, iedvesmot rīcībai un aicināt rīkoties, lai samazinātu ikdienā radīto atkritumu apjomu.

Kampaņa aizsākās 14.novembrī ar ekspertu diskusiju t/c “Domina Shopping”, kur kampaņas laikā apmeklētāju uzmanību pievērsīs “Atkritumu vīrs” – lielformāta instalācija, kas rosina pievērst uzmanību lielajam atkritumu daudzumam. Kampaņas laikā plānots ar praktiskiem padomiem, izglītojošām diskusijām un darbnīcām, iedvesmot ikvienu mainīt paradumus, tādā veidā samazinot paša radīto atkritumu daudzumu.

Par uzņēmumu: SIA „Getliņi EKO” ir Rīgas valstspilsētas un Ropažu novada pašvaldību kopīgi izveidots uzņēmums, kas apsaimnieko lielāko cieto sadzīves atkritumu poligonu Baltijas valstīs – „Getliņi”. Poligons ir viens no modernākajiem Eiropā, šobrīd tas tiek veidots un attīstīts kā mūsdienīgs un drošs atkritumu pārstrādes centrs.

Plašāka informācija:
Ričards Aksels Ozoliņš
Ārējās komunikācijas vadītājs
+371 27128276
Ricards.Ozolins@getlini.lv