Pašvaldības Preses relīzes
-

Rīga, 2020.gada 16. septembrī – Šodien Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā konceptuāli atbalstīti Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas(VARAM) priekšlikumi Vietējo pašvaldību referendumu likumā. VARAM rosina iedzīvotājiem dot iespēju referendumos ne vien piedalīties klātienē, bet arī balsot elektroniski.

Ministrs Juris Pūce(AP!): ” Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija par vienu no savām prioritātēm strādājot pie normatīvā regulējuma ir izvirzījusi tādas sistēmas izveidi, kur pilsoniskai sabiedrībai tiek nodrošinātas plašas iespējas iesaistīties pašvaldību darbā un lēmumu pieņemšanā. Priekšlikumi par iespēju piedalīties referendumā elektroniski balsojot būtu mūsdienīgs un loģisks turpinājums jau tādām iniciatīvām, kā līdzdalības budžets, tiesības iesniegt kolektīvos iesniegumus un iedzīvotāju valžu iesaiste pašvaldību darbā, ko ministrija paredzējusi pašvaldību likumprojektā. Tie ir soļi, kurus īstenojot tiktu stiprināta pilsoniskā sabiedrība, bez kuras aktīvas līdzdarbošanās nav iedomājama demokrātiska valsts.”

Vietējo pašvaldību referendumu likums Saeimā iesniegts jau 2013. gadā, tas paredz, ka jau parakstu vākšana par pašvaldības referenduma ierosināšanu notiek elektroniski, tādēļ ministrija rosina likumā iekļaut arī iespēju ne tikai parakstīties par referenduma nepieciešamību, bet arī nobalsot elektroniski, tajā pašā laikā neizslēdzot arī iespēju savu izvēli izdarīt klātienē vēlēšanu iecirknī.

VARAM paredz, ka nobalsošana notiktu, izmantojot Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) balsošanas sistēmu noteiktās darba dienās, savukārt sestdienā notiktu balsošana vēlēšanu iecirknī klātienē. Lai piedalītos referendumā elektroniski, būtu nepieciešams autorizēties, izmantojot drošo elektronisko parakstu. Saeimas komisija šodien vienojās izveidot darba grupu, kas priekšlikumus par elektronisko balsošanu komisijai iesniegs trīs nedēļu laikā.

VARAM izstrādātie likumprojekta grozījumi ir skaņoti ar CVK. Iepriekšējās elektroniskās balsošanas sistēmu ir paredzēts izstrādāt ne vēlāk kā līdz 2023.gada 1.janvārim.

 

Papildu informācija:

Agnese Vārpiņa
Ministra padomniece komunikācijas un sabiedrisko attiecību jautājumos
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Tālr. 67026478, e-pasts: mailto:agnese.varpina@varam.gov.lv
vwww.varam.gov.lv