Ligitas māja
Foto: no Ligitas Magičas personīgā arhīva.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) šī gada martā izstrādātajai atbalsta programmai atjaunojamo energoresursu izmantošanai mājsaimniecībās jau apstiprināti pirmie pieci projekti. Visi projekta iesniedzēji izvēlējušies iegādāties saules elektrostacijas, par kuriem no Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta atbalsta saņēma no 2200 eiro līdz 4000 eiro vienam projektam. 

“Ar vīru jau kādu laiku runājām par iespējām ieekonomēt un samazināt rēķinus. Sapņojām par saules paneļiem un vēja ģeneratoriem,” stāsta VARAM atbalsta programmas pirmā apstiprinātā projekta iesniedzēja Ligita Maģiča, kura saules elektrostaciju šī gada martā uzstādījusi savā privātmājā Rēzeknē. 

Ligita atzīst, ka vēl labu laiku pirms atbalsta programmas ik pa brīdim meklējusi internetā informāciju par to, vai no valsts puses netiek piedāvātas kādas atbalsta programmas. “Jau pagājušā gada decembrī ievācām visu nepieciešamo informāciju, bijām uzrunājuši saules paneļu uzstādīšanas firmas, kā arī AS “Sadales tīkls” uzrakstījām pieteikumu par mikroģeneratora pieslēgumu,” skaidro Ligita. 

“Un piepeši atradām informāciju par VARAM piedāvāto atbalsta programmu! Šī bija tik veiksmīga sakritība, jo visi dokumenti mums jau bija sakārtoti un bija tikai jāiepazīstas ar konkursa nolikumu un jāaizpilda Latvijas Vides investīciju fonda mājas lapā pieejamā anketa un tas arī viss,” priecīgi norāda Ligita.  

Viņa arī norāda, ka ģimenei nebija nekādu problēmu aizpildīt vajadzīgos dokumentus, lai pieteiktos atbalstam. “Informācija bija gan viegli pieejama, gan viegli saprotama. Iespējams, ka esmu pieradusi lasīt dokumentus, taču patiešām nekādus šķēršļus nejutu, viss notika ļoti raiti.”  

Ieguvumu vairāk nekā gaidīts  

Saules elektrostacija uz Ligitas privātmājas jumta atrodas jau no marta vidus un, lai gan ir pagājis gandrīz tikai mēnesis, jau tagad ieguvumi pārsniedz gaidīto.  

“Saules elektrostacija mums saražo 600 kilovatu, tas ir daudz vairāk nekā mēs varam patērēt. Vidējais patēriņš 200/240 kilovati mēnesī. Tā vienkārši sakot, sāc dzīvot ar plašāku vērienu. Neuztraucies, ka spuldzīte jāizslēdz, ka televizors atstāts ieslēgts. Vari nopirkt kondicionieri, lielāku boileri. Pagaidām saules elektrostaciju izmantojam tikai elektrības nodrošināšanai, taču iespējams, ka vasaras sezonā to varēsim adaptēt arī apkurei vai siltajam ūdenim.” 

Aicina visus izmantot atbalsta programmu  

Ligita ar vīru ir priecīgi par valsts sniegto atbalstu. Viņa jau ir ieteikusi visiem draugiem un kaimiņiem izvērtēt iespējas un pieteikties, kā arī aicina citus izmantot šo iespēju – "Es ieteiktu nefantazēt, un ja kaut kas nav skaidrs - zvanīt un interesēties. Es saņēmu atbildes uz visiem jautājumiem, visu man izskaidroja un palīdzēja pieņemt lēmumu.” 

VARAM izstrādājusi atbalsta programmu iedzīvotājiem pieaugušo energoresursu cenu samazināšanai un to kompensēšanai. Šis lēmums ir arī solis uz priekšu mūsu enerģētiskās neatkarības veicināšanā, kas ir īpaši svarīgi, reaģējot uz Krievijas izvērsto karadarbību Ukrainā. Tas ļaus mums kāpināt atjaunojamo energoresursu jaudas un sniegs iedzīvotājiem nepieciešamo atbalstu, lai ilgtermiņā samazinātu rēķinus par elektroenerģijas un siltumenerģijas patēriņu. 

Papildus informējam, ka tuvākajā laikā Ministru kabinetā tiks izskatīti grozījumi konkursa nolikumā, nosakot, ka: 

  • saules elektrostacijas varēs uzstādīt arī uz citām būvēm, kas saistītas ar dzīvojamo māju par kuru iesniegts projekta iesniegums (saglabāsies prasība, ka būvēm ir jābūt nodotām ekspluatācijā un nedrīkst tikt izmantota saimnieciskajai darbībai) 
  • granulu katliem būs jāatbilst minimums energoefektivitātes klasei A+ 

Plašāka informācija: https://www.varam.gov.lv/lv/atbalsta-programma-atjaunojamo-energoresursu-izmantosanai-majsaimniecibas