Sanāksmes dalībnieki

Lai maziem un vidējiem uzņēmumiem veicinātu izpratni par ilgtspējas ziņošanu, sniegtu rekomendācijas un atbalstu ilgtspējas ziņojuma sagatavošanai, Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) un Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociāciju (LIKTA) sadarbībā ar ārvalstu projekta partneriem, ir izstrādājusi bezmaksas digitālu platformu un ESG novērtēšanas rīku “ESG Tool” (esgtool.eu).  

Izstrādātais digitālais rīks “ESG Tool”, kas šobrīd ir pilottestēšanas fāzē, palīdzēs novērtēt sava uzņēmuma darbības ietekmi uz vides, sociālajiem un pārvaldības (ESG) aspektiem. Uzņēmumi varēs kartēt un analizēt savu pozīciju, ņemot vērā Eiropas Ilgtspējas ziņu sniegšanas standartus (ESRS).

Alise Artamonova, “COBALT”: “Izstrādātais rīks būs vienlīdz noderīgs gan tiem, kuriem ilgtspējas joma ir jaunums, gan tiem, kas jau ir apguvuši pamatus un vēlas pilnveidot savu pieeju. Šis rīks ļauj labāk izprast, kā vērtēt būtiskos jautājumus un izvirzīt prioritātes, lai ne tikai varētu ziņot par savu sniegumu darījumu partneriem, bet arī visproduktīvāk virzīties uz risku mazināšanu un jaunu iespēju apzināšanu.”

Alise Artamonova, “COBALT”
Alise Artamonova, “COBALT”

Š.g. maijā uzņēmumi, kuri piedalās pilottestēšanā, tikās ar VARAM un LIKTA, lai sniegtu savu vērtējumu un ieteikumus digitālā rīka “ESG Tool” pilnveidošanai. Uzņēmumi testa versijā novērtēja savus ESG aspektus, izmantojot piecu posmu procesu dubultā būtiskuma novērtējuma (double materiality assessment - DMA) ietvarā.

Testēšanas laikā analizēja rīka lietotāja saskarni, tehnoloģiskos rādītājus, metodoloģisko atbilstību, vizuālos aspektus un pieejamību, lai nodrošinātu tā lietojamību, efektivitāti un iekļautību.

Ilga Andersone, “Visma Enterprise”: "Mēs bieži saņemam jautājumus no gan lieliem, gan maziem klientiem, kuriem tuvojas ziņošanas periods – “Ko tad darīt?”. Es redzu lielu vērtību tajā, ka šis rīks ir brīvi pieejams un kalpo kā informācijas avots uzņēmumiem. Vēl pagājušajā gadā valdīja sajūta, ka uzņēmumam šādos jautājumos noteikti jāalgo konsultants, kas, protams, nozīmē ievērojamus izdevumus – kas mazajiem uzņēmumiem bieži nav pieņemami. Šis rīks noteikti ir ar pievienoto vērtību un būs lielisks papildinājums ieteikumiem, ko sniedzam saviem klientiem."

Ilga Andersone, “Visma Enterprise”
Ilga Andersone, “Visma Enterprise”

Linards Larionovs, SIA "Elektroniskie sakari": “Arī mēs esam salīdzinoši mazs uzņēmums, un, manuprāt, maziem un vidējiem uzņēmumiem šis rīks varētu būt vērtīgs, galvenokārt tāpēc, ka tajā ir ļoti labas vadlīnijas, kas palīdz uzņēmumu novirzīt uz pareizā ceļa un izskaidro, kas īsti uzņēmumam ir vajadzīgs, kas jāiegūst, samazinot laiku informācijas meklēšanai citur.”  

Linards Larionovs, SIA "Elektroniskie sakari"
Linards Larionovs, SIA "Elektroniskie sakari"

Plānots, ka š.g. rudenī digitālā rīka “ESG Tool” izstrāde tiks pabeigta un nodota bezmaksas izmantošanai ikvienam uzņēmumam, kurš vēlas uzsākt ilgtspējas ziņojuma sagatavošanas ceļu un definēt savus būtiskos ilgtspējas aspektus, balstoties dubultā būtiskuma novērtējuma ietvaros.

Aktuālā informācija par projektu:

SusTool (ilgtspējīgās attīstības ziņošanas rīks) projekts tiek īstenots Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2021. – 2027.gadam 1. prioritātes “Inovatīva sabiedrība” 1.2. mērķa “Atsaucīgi publiskie pakalpojumi” ietvaros.

Projekta partneri Latvijā ir VARAM un LIKTA, Igaunijā Ekonomikas lietu un komunikācijas ministrija (vadošais partneris), Finanšu ministrija, asociācija ITL un Zero Waste Estonia, Lietuvā – asociācija INFOBALT, Somijā – Dimecc LTD un vairāki asociētie partneri no minētajām valstīm, kā arī Polijas. Projekts tiks īstenots līdz 2025. gada 31. decembrim.

Saistītas tēmas

Preses relīze SusTool