KOPSAVILKUMS

Laiks: 1-1,5h plānošanai, 1-1,5h vienai “6 domāšanas cepuru” metodes sesijai

Nepieciešams: moderators, “6 domāšanas cepuru” sesijas plāns, tāfele, rakstāmpiederumi, papīrs u.c.

Dalībnieki: Pārveides projekta vadības grupa, citas iesaistītās puses, moderators (var būt no Pārveides projekta vadības grupas)

Rezultāts: idejas pakalpojuma vai to elementu pārveidei

 

APRAKSTS

Mērķis un pielietojums: radīt pēc iespējas lielāku skaitu pakalpojuma pārveides ideju, no kurām efektīvākās un lietderīgākās tiks noteiktas nākamajās pakalpojuma pārveides stadijās

 

Realizācijas process:

  1. Nosakiet, kas no Pārveides projekta vadības grupas būs moderators. Moderatoram jāvada process, tas var būt pārveides projekta vadītājs vai kāds cits, kam ir šāda veida pieredze un prasmes.
  2. Izplānojiet “6 domāšanas cepuru” sesiju tās veiksmīgai norisei. Izvērtējiet, vai sākumā nepieciešama prezentācija vai īss izklāsts dalībniekiem par ieskatiem lietotāju viedokļos. Ja dalībnieku vidū ir darbinieki no citiem departamentiem vai institūcijām, īss izklāsts dalībniekiem par ieskatiem lietotāju viedokļos ir obligāti nepieciešams. Prezentējiet galvenos secinājumus un lietotāju izpētes procesos identificētās problēmas. Definējiet, kuras no tām tiks izskatītas šajā sesijā.
  3. Metode paredz, ka katram no dalībniekiem tiek piešķirts konkrēts domāšanas stils, piemērot konkrētas krāsas “cepuri”. Kā rekvizītus varat izmantot dažādu krāsu cepures vai citus indikatorus, piemēram, krāsainas papīra lapas. Dalībnieku uzdevums ir domāt un izteikties par konkrēto jautājumu no definētā skatu punkta.

Baltā cepure: koncentrējieties uz pieejamajiem datiem. Aplūkojiet jūsu rīcībā esošo informāciju, analizējiet iepriekšējās tendences, meklējiet nepilnības zināšanās un ņemiet tās vērā.

Sarkanā cepure: skatieties uz problēmām, izmantojot savu intuīciju, iekšējo sajūtu un emocijas. Padomājiet arī par to, kā citi varētu reaģēt emocionāli. Centieties izprast to cilvēku viedokļus, kuri pilnībā nepārzina jūsu argumentāciju.

Melnā cepure: apskatiet lēmuma potenciāli negatīvos rezultātus. Paskatieties uz jautājumu piesardzīgi un aizstāvoši. Mēģiniet noskaidrot, kāpēc tas varētu nedarboties. Melnās cepures domāšana var arī palīdzēt jums pamanīt būtiskus trūkumus un riskus, pirms sākat rīkoties.

Dzeltenā cepure: šī cepure palīdzēs jums domāt pozitīvi. Tas ir optimistiskais viedoklis, kas palīdz jums redzēt visas lēmuma priekšrocības un vērtību tajā. Dzeltenās cepures domāšana mudina turpināt virzīties uz priekšu, kad viss šķiet pārāk sarežģīti.

Zaļā cepure: šī cepure atspoguļo radošumu. Koncentrējieties uz radošiem problēmas risinājumiem. Tas ir brīvs domāšanas veids, kurā idejas tiek kritizētas maz. Moderatora pienākums ir kontrolēt, lai šo dalībnieku idejas netiktu noraidītas.

Zilā cepure: šī cepure atspoguļo procesa kontroli. Zilās cepures valkātāji parasti ir sesijas moderatori vai vadības pārstāvji, kas koncentrējas uz situācijas kopskatu, uzrauga diskusiju, izdara secinājumus un apkopo rezultātus. Zilā cepure tiek piešķirta arī moderatoram.

  1. Sesijas gala rezultātā jāiegūst pārveides ideju saraksts, kas varētu atrisināt sākotnēji definētos problēmjautājumus. Pārveides ideju novērtēšana tiks veikta nākamajā stadijā.

 

Jāņem vērā:

Var būt noderīgi par vienu un to pašu jautājumu veikt vairākas sesijas, mainoties lomām, tādējādi tiks palielināta ideju daudzējādība un skatījumu dažādība.