2025.gada aprīlis
Pilsētvides plānošanas darbnīcā iedzīvotāji risina Valmieras Pārgaujas kvartāla vides izaicinājumus
Otrdien, 22. aprīlī, Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijā pulcējās Valmieras iedzīvotāji, skolēni un nozares eksperti, lai pilsētvides plānošanas darbnīcā risinātu Valmieras Pārgaujas kvartāla vides izaicinājumus.
Valmieras novada pašvaldība ir Eiropas Savienības LIFE programmas projekta “LIFE LATESTadapt” partneri. Šī projekta ietvaros 2023. un 2024. gadā Valmierā veikti pētījumi par Valmieras problēmvietām, kas saistītas ar klimata pārmaiņu izraisītām ietekmēm – karstuma viļņiem un lietusgāžu izraisītiem plūdiem. Stacijas ielas zona, kas robežojas ar Meža, Nākotnes un Zvaigžņu ielām, identificēta kā viena no nozīmīgākajām šādu izaicinājumu skartajām teritorijām, kurā novērojama gan pārmērīga uzkaršana, gan applūšana ekstremālos laikapstākļos.
Pasākuma ievadā dalībnieki tika iepazīstināti ar konkrētās teritorijas problēmvietām, kā arī uzzināja plašāk par dabā balstītajiem risinājumiem, kas varētu sekmēt konkrēto vietu pielāgošanos klimata pārmaiņām un mazināt to ietekmi uz kvartālu. Pēcāk dalībnieki komandās devās teritorijas izpētē, lai aplūkotu un novērtētu situāciju dabā, jau sāktu domāt par to, ko varētu īstenot, lai samazinātu, piemēram, teritorijas sakaršanu vasaras karstākajās dienās.
Dalībnieki sadarbojās grupās, lai izstrādātu risinājumus vides izaicinājumiem teritorijā. Ikvienam bija gan pieeja dabā balstīto risinājumu katalogam, kurā plašāk aprakstīti risinājumi, gan iespēja jautāt jomas ekspertiem, kuri sniedza atbalstu, palīdzēja plašāk izprast teritorijas izaicinājumus un dabā balstīto risinājumu piemērošanu.
Komandu uzdevums bija, iekļaujoties noteiktā budžetā, izstrādāt ieceres plānu, kā samazināt klimata pārmaiņu dēļ radīto izaicinājumu ietekmi uz teritoriju. Jāpiemin, ka lielākā daļa pasākuma dalībnieku (skolēni, iedzīvotāji) līdz šim nebija saskārušies ar jēdzienu “dabā balstītie risinājumi”, tādēļ uzdevums bija izaicinošs ikvienam. Katra komanda savā plānā paredzēja iestādīt jaunus kokus, veicinot noēnojumu un līdz ar to arī temperatūras samazināšanos zonā pie kokiem. Skolēni tos vairāk izvēlējās stādīt tieši skolas teritorijā, jo siltās pavasara un agra rudens dienās ātri uzkarst skolas iekšpagalms, arī mācību telpas, kā arī sporta laukums. Savukārt iedzīvotāji biežāk izvēlējās stādīt kokus gar Stacijas ielu līdz Meža ielai, kā arī Nākotnes ielas zonā. Tāpat tika izmantoti tādi risinājumi kā lietus dārzi, ūdens caurlaidīgs segums, apstādījumi, zaļā sienas un jumti.
Eksperti novērtēja komandu veiktos darbus, piešķirot nominācijas “Atspirdzinošākais risinājums”, “Racionālākais risinājums”, “Precīzākais risinājums”, “Iedvesmojošākais risinājums” un “Zinātniski pamatotākais risinājums”. Pateicamies ikvienam par ieguldīto laiku un sniegto redzējumu par to, kā Pārgaujas kvartālā attīstīt dažādas zonas, lai sekmētu ne tikai cilvēku labbūtību, bet arī aizsargātu un atjaunotu apdraudētās dabas ekosistēmas! Iedzīvotāju dalība un viedokļu paušana teritorijas turpmākajai attīstībai ir ļoti būtiska, jo dalībnieku izstrādātie risinājumi būs ieguldījums šobrīd izstrādē esošajā tematiskajā plānojumā “Valmieras valstspilsētas zaļās infrastruktūras attīstības plāns” un pamats pašvaldības turpmākajām rīcībām šī pilsētas kvartāla attīstībai.
Darbnīca organizēta sadarbībā ar biedrību “Baltijas Vides Forums” un Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas ekspertiem Eiropas Savienības LIFE programmas, Valsts digitālās attīstības aģentūras un Valmieras novada pašvaldības līdzfinansētā projekta “Dabā balstītu un viedo risinājumu portfeļa izstrāde un demonstrēšana pilsētu klimata noturības uzlabošanai Latvijā un Igaunijā” (LIFE LATESTadapt) ietvaros.
2024.gada decembris
5. decembrī tika organizētas apmācības par dabā balstītu risinājumu izmaksu efektivitāti, balstoties uz projekta rezultātiem.
12. decembrī notika Latvijas partneru kārtējā sadarbības sanāksme, kuras virsmērķis definēja vienoties par zaļās infrastruktūras scenāriju izstrādes procesa organizēšanu 4.3. aktivitātes «Koprade zaļās infrastruktūras ieviešanas politikai un pārvaldībai» ietvaros, lai noteiktu konkrētas problēmteritorijas, potenciāli sasniedzamos indikatorus un iesaistāmās mērķagrupas. Aktivitāte paredz īstenot sabiedrības iesaistes pasākumus katrā no LIFE LATESTadapt projekta pilotpašvaldībām Latvijā – Rīgā, Cēsīs un Valmierā (provizoriski 2025. gada marta ietvaros). Vairāk informācijas par aktualitātēm Latvijas pilotpašvaldībās izvietota projekta mājaslapā: https://lifelatestadapt.viimsivald.ee/lv/life-lv/life-latestadapt-projekta-aktualitates-riga-cesis-un-valmiera/
2024.gada septembris
19. septembrī aizvadīta projekta partneru sanāksme Tallinā, kurā tika prezentēti darba paku aktivitāšu starprezultāti. LIFE LATESTadapt projekta ietvaros pakārtoti sanāksmei tika organizēts arī hakatons EcoTech. Trīs produktīvās dienās, no 19. līdz 21. septembrim, novērojām, kā komandas rada lietusūdens apsaimniekošanas risinājumus pilsētvides kontekstā. Pasākums piesaistīja gan inženierus, vides zinātniekus un studentus – ikvienu, kuri vēlējās radīt risinājumus, kas palīdzētu pilsētu teritorijām kļūt klimatam noturīgākām. Vairāk informācijas: https://lifelatestadapt.viimsivald.ee/lv/life-lv/ecotech-hakatons-atskats/
2024.gada augusts
Publicēts projekta nodevums “Rokasgrāmata par vietējo augu kopienu izmantošanu dabā balstītu risinājumu pielietošanā pilsētās plūdu noturībai”. Vairāk informācijas: https://lifelatestadapt.viimsivald.ee/lv/life-lv/pludu-risku-noversana-projekts-life-latestadapt-un-ta-risinajumu-katalogs/ (Izstrādātājs: LIFE LATESTadapt partneri TalTech, RTU, sadarbībā ar iesaistītajām pašvaldībām: Igaunijā – Viimsi, Võru, Haapsalu, Rakvere, Narva; Latvijā – Rīgas valstpilsētas pašvaldība, Valmiera novada pašvaldība, Cēsu novada pašvaldība).
2024.gada maijs
Piektdien, 17. maijā, projekta pilotpašvaldībā Valmierā norisinājās pilsētplānošanas un inovāciju hakatons “LifeHack Valmiera”, kurā dalībnieki izvēlējās vienu no sešiem priekšdefinētiem izaicinājumiem, lai uzlabotu Valmieras pilsētas vidi un ekoloģisko ilgtspēju. Žūrijā piedalījās Valmieras novada pašvaldības pārstāvji, Rīgas Tehniskās universitātes pētnieki, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāve un Tallinas Tehnoloģiju universitātes pētnieks. Izaicinājumos ietilpa inovatīvas pieejas applūšanas risku mazināšanai, pilsētas karstuma salas problēmas un ūdens kvalitātes uzlabošana. Vairāk informācijas izvietota projekta mājaslapā: https://lifelatestadapt.viimsivald.ee/lv/life-lv/pilsetplanosanas-un-inovaciju-hakatona-lifehack-valmiera-uzvar-komanda-no-igaunijas/
2024.gada marts
5. martā norisinās Latvijas projekta partneru sadarbības sanāksme par Darba Pakas Nr.4 “Dabā balstītu risinājumu integrēšana pilsētas klimata noturīgā plānošanā”, starpposma rezultātu prezentēšanu un tās turpmāk paveicamo aktivitāšu īstenošanu.
20. martā norisinās LIFE LATESTadapt projekta partneru sanāksme, lai dalītos pieredzē un vienotos par tālākajiem projekta īstenošanas soļiem.
2024.gada janvāris
Projekta partneri atskatās uz aizvadītā perioda paveikto: https://lifelatestadapt.viimsivald.ee/lv/life-lv/life-latestadapt-projekta-lidzsinejie-panakumi-un-talakais-redzejums-daba-balstitu-risinajumu-ieviesana-pilsetvides-klimata-noturiba-igaunija-un-latvija/
2023.gada decembris
6. decembrī norisinājās projekta partneru tiešsaistes sanāksme par darba paku aktivitāšu īstenošanu:
- Darba paka Nr.1 “Projekta vadība un koordinēšana”
- Darba paka Nr.2 “Zinātniskais atbalsts dabā balstīto risinājumu izmantošanā pilsētu lietusgāžu radīto applūšanas izturētspējas stiprināšanai”
- Darba paka Nr.3 “Viedu un dabā balstīto risinājumu demonstrēšana pašvaldībās”
- Darba paka Nr.4 “Dabā balstītu risinājumu integrēšana pilsētas klimata noturīgā plānošanā”, t.sk. zaļās infrastruktūras un ekosistēmu pakalpojumu kartēšana demonstrāciju pašvaldību pilsētvidē, dabā balstīto risinājumu piemērotības novērtēšana, Rīgas, Valmieras un Cēsu pilsētu ‘zaļināšanas plānu’ (Greening plans) izstrāde tematisko plānojumu veidā
- Darba paka Nr.5 “Uzraudzība un rezultātu validēšana”, t.sk. lietusūdeņu kvalitātes uzraudzība, ekosistēmu pakalpojumu novērtēšana, sociālekonomiskās ietekmes novērtēšana u.c.
- Darba paka Nr.6 “Sabiedrības izpratnes pilnveidošana par pielāgošanos pasākumiem klimata pārmaiņu ietekmei”, iesaistoties dabā balstītu risinājumu kopīgā attīstīšanā un uzturēšanā vietējo kopienu ietvaros”
- Darba paka Nr. 7 “Projekta rezultātu ilgtspēja, pārnese un izmantošana”
2023.gada novembris
Novembra ietvaros organizētas darba pakas Nr.6 (DP6 “Sabiedrības izpratnes pilnveidošana par pielāgošanos pasākumiem klimata pārmaiņu ietekmei”) sabiedrības informētības un iesaistes pasākumi projekta demonstrēšanas pašvaldībās – 6. novembrī Valmierā, 15. novembrī Cēsīs un 27. novembrī Rīgā. Vairāk informācijas pieejama: https://lifelatestadapt.viimsivald.ee/lv/jaunumi/
2023. gada 3. novembrī norisinājās jau septītā Latvijā notiekošo LIFE programmas projektu tikšanās. Šī pasākuma mērķis bija informēt tā dalībniekus par Latvijas LIFE projektu jaunumiem, plānotajām aktivitātēm un izaicinājumiem, kā arī dalīties pieredzē un izrunāt aktuālus jautājumus, kas saistīti ar LIFE programmas projektu īstenošanu. LIFE LATESTadapt projektu pārstāvēja VARAM projektu koordinatore Annija Danenberga. Plašāks atskats uz pasākumu: https://www.lifeprogramma.lv/lv/jaunumi
2023.gada oktobris
13.oktobrī VARAM sadarbībā ar Baltijas Vides Forumu (BEF) organizēja Latvijas partneru projekta sanāksmi par Zaļināšanas plānu izstrādi un ieviešanu Latvijas pilotprojektu pašvaldībās - Rīgā, Valmierā un Cēsīs. Sanāksmes laikā tika prezentēts par īstenoto progresu darba pakas Nr.4 “Dabā balstītu risinājumu integrēšana pilsētas klimata noturīgā plānošanā" ietvaros. Lai veicinātu diskusijas un Zaļināšanas plānu izstrādes procesu atbilstoši projekta, nacionālām un tā skaitā Eiropas noteiktajām nostādnēm, darbsemināra laikā tika organizētas darbnīcas t.sk. par mērķgrupu apzināšanu.
2023.gada jūlijs
LIFE LATESTadapt projekta ietvaros tiek organizētas iedzīvotāju aptaujas par zaļajām teritorijām un vides problēmvietām projekta pašvaldībās Rīgā, Cēsīs un Valmierā, kuru īsteno projekta partneri Baltijas Vides Forums (BEF), lai palīdzētu rast piemērotākos pilsētu zaļo teritoriju plānošanas risinājumus.
Anketas pieejamas BEF mājaslapā:
- Par zaļajām teritorijām Rīgā, Cēsīs vai Valmierā: https://www.bef.lv/lidz-1-julijam-aicinam-iesaistities-petijuma-par-zalajam-teritorijam/ (Aptauju tiek veikta līdz 2023.gada 31.jūlijam)
- Par novērotām vides problēmām Rīgā, Cēsīs vai Valmierā, aizpildot anketu: https://www.bef.lv/aptauja-par-vides-problemvietam-riga-cesis-un-valmiera/ (Aptauju iecerēts veikt līdz 2023.gada beigām)
Aptuvenais aptauju aizpildīšanas ilgums ir 5-7 minūtes. Aptauja ir anonīma, un uzkrātās atbildes tiks izmantotas tikai apkopotā veidā pētījuma mērķiem.
2023. gada jūnijs
12. Jūnijā norisinājās LIFE LATESTadapt Apvienotās vadības grupas un ieinteresēto pušu konsultācijas padomes darba sanāksme. Sanāksmes laikā tika prezentēti projekta definētie mērķi un darba paku aktivitāšu progress. No padomes puse tika sniegti konstruktīvi priekšlikumu projekta efektīvākai izpildei.
No 13.jūnija līdz 14.jūnijam notika starptautisks seminārs par zaļās infrastruktūras un ekosistēmu pakalpojumu plānošanu un izmantošanu pilsētu klimatnoturības uzlabošanā. To organizēja VARAM sadarbībā ar BEF-LV.
Semināra mērķis: iepazīties ar Eiropas politikas mērķiem un pieredzi pilsētu zaļās infrastruktūras plānošanā un dabu balstītu risinājumu īstenošanā, lai uzlabotu pilsētu noturību pret klimata pārmaiņām, iedzīvotāju dzīves kvalitāti un saglabātu pilsētu bioloģisko daudzveidību. Seminārā tika apspriestas piemērotākās plānošanas pieejas un risinājumi LATESTadapt projektā iesaistītajām pilsētām - Cēsīs, Valmierā, Rīgā, Viimsi, Haapsalā, Rakverē un Narvā.
Semināra ieraksti pieejami:
1.diena (2023.gada 13.jūnijs): https://www.youtube.com/watch?v=UmMIJaagjrg
2.diena (2023.gada 14.jūnijs): LIFE LATESTadapt workshop 14 june, 2023
Semināra materiāli publicēti:
https://www.bef.lv/latestadapt-project-international-workshop-materials/
2023.gada maijs un jūnijs
Lai iesaistītu sabiedrību pētījuma izstrādē par pilsētu zaļajām teritorijām un veiktu Rīgas, Cēsu un Valmieras zaļās infrastruktūras kartēšanu, uzsākta BEF-LV organizētā iedzīvotāju aptauja. Sadarbībā ar Rīgas, Cēsu novada un Valmieras novada pašvaldībām bija izveidota aptaujas anketa par cilvēkiem svarīgākajām zaļajām teritorijām, to izmantošanu un nozīmīgumu. Kartējot zaļo infrastruktūru, kas ietver gan dabisko, gan daļēji dabisko – zaļo teritoriju tīkls ir būtiski apzināt ne tikai zaļo teritoriju atrašanās vietas, bet arī to funkcijas un šo teritoriju nozīmi apkārtnes iedzīvotājiem. Aptauja noslēdzas 31.jūlijā. Anketas pieejamas BEF-LV mājas lapā:
https://www.bef.lv/lidz-1-julijam-aicinam-iesaistities-petijuma-par-zalajam-teritorijam/
2023.gada maijs
LATESTadapt projekta partneri apmeklēja pašvaldību izvēlētās demonstrāciju vietas Rīgā, Cēsīs and Valmierā. Pašvaldības raksturoja to nozīmīgumu, problēmas un nākotnes ieceres. Kā nākošais solis plānots uzsākt sadarbību ar Rīgas, Tallinas un Tartu universitātēm risinājumu meklēšanā un sākotnējā plānošanas (projektēšanas) uzdevuma sagatavošanā.
2023.gada aprīlis
11. Aprīlī Viimsi pašvaldībā (Igaunija) norisinājās projekta uzraudzības sanāksme. Dalību klātienē pārstāvēja VARAM projektu koordinatores - vispārēja koordinēšana un komunikācija Annija Danenberga un finanšu jautājumos Evija Strautiņa.
2023.gada marts
21. Martā notika Latvijas partneru darba seminārs par paredzēto aktivitāšu īstenošanu saistībā ar datu apstrādi t.sk. tālizpētes DP4 darbību ietvaros.
2023.gada februāris
9. februārī notika projekta partneru tiešsaistes sanāksme, kurā tika sniegts ieskats par projekta darba paku aktualitātēm.
14.februārī notika LATESTadapt projekta Latvijas partneru darba seminārs par darba paku DP1, DP4, DP6 un DP7 īstenošanu. Sanāksmi organizēja BEF-LV un VARAM. Sanāksmē tika apspriesti aktuāli jautājumi saistībā ar telpisko datu apkopošanu zaļās infrastruktūras kartēšanas vajadzībām (DP4 uzdevums T4.1), zaļināšanas plānu saturs (uzdevums 4.5) un sabiedrības mērķagrupu iesaiste un komunikācijas plāns (darba pakas DP1; DP6 un DP7). Pašvaldību pārstāvji informēja par dažādu telpisko datu pieejamību katrā pašvaldībā kā arī vēl neskaidrajiem jautājumiem. Tika nolemts, ka zaļās infrastruktūras kartēšanas pieejā tiks apkopoti reālie telpiskie dati, ekspertu zināšanas un aptaujas dati. Vitāli svarīgi apzināt datus, kas saistīti ar teritoriju applūšanu, t.sk. stipru lietusgāžu laikā. Tika nolemts organizēt iedzīvotāju aptaujas par zaļo teritoriju izmantošanu, un atbilstoši sagatavot anketas.
2023.gada janvāris
13.janvārī notika projekta Latvijas partneru sanāksme par darba pakas DP4 (Dabā balstītu risinājumu integrēšana pilsētu plānošanā klimata noturības sekmēšanai) īstenošanu. Tika apspriesti darba pakas Nr. 4 uzdevumi un to termiņi mēnešos (M):
- Aktivitāte 4.1 Zaļās infrastruktūras (ZI) un ekosistēmu pakalpojumu kartēšana Rīgā, Cēsīs un Valmierā ar uzsvaru uz pielāgošanos klimata pārmaiņām (M1-M18);
- Aktivitāte 4.2 Dažādu dabā balstītu risinājumu (DbR) piemērotības izvērtējums apzinātajās problēmvietās (M13 – M24);
- Aktivitāte 4.3 Kopīga risinājumu izstrāde zaļās infrastruktūras uzlabošanai, iesaistot sabiedrību un citas ieinteresētās puses (M19 – M30);
- Aktivitāte 4.4 Dabā balstītu risinājumu uzturēšanas protokolu izstrāde visām projekta demonstrācijas teritorijām (M25-M36);
- Aktivitāte 4.5 Zaļināšanas plānu izstrāde un apstiprināšana trīs Latvijas pilsētām (M31-M48).
Janvārī notika arī vairākas projekta iekšējās sanāksmes un savstarpējās konsultācijas (t.sk. Par Komunikācijas plāna izstrādi sadarbībā ar vadošo partneri Viimsi pašvaldību).
2022.gada decembris
20.decembrī notika projekta Latvijas partneru sanāksme par darba paku īstenošanu nacionālā kontekstā. Sanāksmes laikā partneri vienojās par nepieciešamiem soļiem, prezentējot aktuālāko uzdevumu izklāstu.
2022.gada oktobris
No 12.oktobra līdz 13.oktobrim Viimsi, Igaunijā, notika LATESTadapt projekta atklāšanas sanāksme. Tajā tika apspriesta turpmākā darba organizācija, detalizēts darba plāns visām projekta darba pakām, kā arī pārrunāti aktuālākie procesi un tendences saistībā ar klimata pārmaiņu radītās ietekmes mazināšanu pilsētvidē un zaļās infrastruktūras un dabā balstītu risinājumu izmantošanu. Projekta partneri apskatīja arī praktiski realizētos lietusūdeņu savākšanas risinājumus Viimsi pilotteritorijās no iepriekšējiem projektiem (t.sk. LIFE UrbanStorm).