Aktuālākā informācija iedzīvotājiem un juridiskām personām par e-adresi tiek publicēta vietnē https://mana.latvija.lv/e-adrese/ !
Jaunumi:
- Oficiālās elektroniskas adreses (e-adreses) izmantošanas vadlīnijas (2.versija) - Maijs, 2018
- Informatīvais ziņojums “Progresa ziņojums par valsts iestāžu gatavību E-adreses ieviešanai” - Februāris, 2018
Papildu resursi:
- Normatīvais regulējums:
• Oficiālās elektroniskās adreses likums
• Oficiālo elektronisko adrešu informācijas sistēmas noteikumi
• Fizisko personu elektroniskās identifikācijas likums - Politikas plānošanas dokumenti:
• Oficiālās elektroniskās adreses koncepcija
• Informatīvais ziņojums "Par valsts pārvaldes iestāžu gatavību oficiālās elektroniskās adreses ieviešanai" (29.11.2016)
• Informatīvais ziņojums “Progresa ziņojums par valsts iestāžu gatavību E-adreses ieviešanai” - Februāris, 2018 - Skaidrojošie materiāli, prezentācijas, video:
• E-adreses infografika
Oficiālā elektroniskā adrese (e-adrese) kā valsts pārvaldē vienots risinājums tiek ieviests, lai elektroniskā vidē nodrošinātu garantētu, drošu un ērtu oficiālo saziņu starp valsts iestādēm un privātpersonām, tai skaitā, to nodrošinot vienas sistēmas ietvaros.
![]() |
![]() |
![]() |
Oficiālās elektroniskās adreses likuma izpratnē valsts iestāde ir:
- tiešās pārvaldes iestāde (ministrijas, to padotības iestādes, Ministru kabineta un Ministru prezidenta pakļautībā esošās iestādes);
- valsts institūcija, kas nav padota Ministru kabinetam (piemēram, Latvijas Banka, Latvijas Republikas Saeima u.c.);
- atvasināta publiska persona un tās iestāde (piemēram, pašvaldības un to iestādes);
- tiesu iestāde;
- prokuratūra;
- zvērināts tiesu izpildītājs un maksātnespējas procesa administrators;
- privātpersona, kurai deleģēts valsts pārvaldes uzdevums (piemēram, valsts akciju sabiedrība CSDD).
No 2018. gada 1. jūnija e-adrese ir obligāti jāizmanto valsts un pašvaldību iestādēm, plānošanas reģioniem, valsts augstskolām un zinātniskiem institūtiem, publiskiem nodibinājumiem, prokuratūrai un privātpersonām, kurām deleģēts valsts pārvaldes uzdevums. No 2020. gada 1. janvāra e-adresi lieto Augstākā tiesa, Satversmes tiesa un zvērināti tiesu izpildītāji. No 2021. gada 1. aprīļa e-adresi lietos maksātnespējas procesa administratori, rajonu (pilsētu) tiesas un apgabaltiesas.
Privāto tiesību juridiskās personas (komersanti un citi tiesību subjekti, kas reģistrēti Uzņēmuma reģistrā – biedrības, nodibinājumi, arodbiedrības, politiskās partijas, reliģiskās organizācijas u. c.) e-adresi brīvprātīgi varēja sākt izmantot no 2019. gada 1. janvāra, bet no 2023. gada 1. janvāra e-adreses lietošana tiem būs obligāta.
Iedzīvotāji e-adresi var lietot brīvprātīgi jau kopš 2019. gada 1. janvāra. Savukārt fiziskām personām, kuras ir arī rezerves karavīri, e-adrese ir jālieto obligāti no 2019. gada 1. februāra.
! Iestādēm e-adrese jāizmanto obligāti, komersantiem pakāpeniski, iedzīvotājiem brīvprātīgi!