Atveseļošanas fonda logo

Projekta nosaukums: Pašvaldību kapacitātes stiprināšana to darbības efektivitātes un kvalitātes uzlabošanai.

Projekta vadošais partneris: Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (turpmāk – VARAM).

Projekts tiek īstenots Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna (turpmāk – AF plāns) investīcijas 3.1.1.2.i. ietvaros.

Projekta Nr.: 3.1.1.2.i.0/1/22/I/VARAM/001.

Projekta mērķis: celt pašvaldību kapacitāti to darbības efektivitātes un kvalitātes uzlabošanai administratīvi teritoriālās reformas kontekstā, lai tās spētu nodrošināt tām likumos noteikto autonomo funkciju izpildi salīdzināmā kvalitātē un pieejamībā, kā arī spētu sniegt iedzīvotājiem kvalitatīvus pakalpojumus par samērīgām izmaksām atbilstoši aktuālajām demogrāfiskajām tendencēm.

Projekta prioritāte: īstenot atbalstu pašvaldību spēju veidošanai, t.sk. nosakot pašvaldību spēju veidošanas tvērumu, plānojot veikt pašvaldību publisko pakalpojumu novērtējumus un nodrošināt metodoloģisko atbalstu spēju veidošanai, kā arī paredzot atbalstu publisko pakalpojumu plānošanas un sniegšanas veidu izmēģināšanai.

Investīcijas ieviešanas teritorija: Visa Latvijas Republikas teritorija. Vienlaikus investīcijas projekta īstenošanā tiks iesaistīti plānošanas reģioni, lai nodrošinātu reģionālai un vietējai specifikai piemērotus risinājumus pakalpojumu sniegšanā un kvalitātes uzlabošanā.

Investīcijas mērķauditorija:

  • visu Latvijas Republikas pašvaldību un plānošanas reģionu speciālisti, kas strādā ar attīstības plānošanas jautājumiem, nozaru eksperti un pašvaldības pakalpojumu sniedzēji;
  • pašvaldību vadībā esošās amatpersonas;
  • pašvaldību sniegto pakalpojumu saņēmēji.

Projekta partneri:

  • Rīgas plānošanas reģions
  • Kurzemes plānošanas reģions
  • Latgales plānošanas reģions
  • Vidzemes plānošanas reģions
  • Zemgales plānošanas reģions

Projekta aktivitātes un sagaidāmie rezultāti:

  • Novērtējumu veikšana – Īstenoti divi novērtējumi.
  • Novērtējums perioda sākumā, apzinot situāciju, identificējot izaicinājumus publisko pakalpojumu sniegšanā, sniedzot priekšlikumus par pakalpojumiem, kuru efektivitāte būtu uzlabojama, to dizainēšanu / modelēšanu reģionālā mērogā, kā arī par nepieciešamajām zināšanām un prasmēm plānošanas reģionu un pašvaldību speciālistiem, lai nodrošinātu efektīvu pakalpojumu sniegšanu. Novērtējuma ietvaros tiks izstrādāta metodika atbalsta ietekmes izvērtēšanai un pamatojoties uz tā rezultātiem, tiks piemērotas mācības plānošanas reģionu un pašvaldību speciālistiem.
  • Novērtējums perioda noslēgumā, pamatojoties uz pirmā novērtējuma ietvaros izstrādāto metodiku, novērtējot atbalsta ietekmi uz plānošanas reģionu un pašvaldību speciālistu kapacitātes paaugstināšanos, kā arī  publisko pakalpojumu efektivitātes celšanu.
  • Novērtējumu ietvaros plānots atspoguļot katra plānošanas reģiona specifiku, kā arī iekļaut rekomendācijas turpmākām rīcībām.
  • Konferenču organizēšana – Organizētas divas konferences.
  • Konference atbalsta perioda sākumā, iepazīstinot ar pieejamā atbalsta plānotajām aktivitātēm, ar sākotnējā novērtējuma rezultātiem un rekomendācijām, apspriežot izaicinājumus publisko pakalpojumu sniegšanā un neieciešamos uzlabojumus, iepazīstoties ar esošo labo praksi un demonstrācijām.
  • Konference perioda noslēgumā, iepazīstinot ar atbalsta ietvaros īstenotajām aktivitātēm, pārvarētajiem izaicinājumiem, sasniegtajiem rezultātiem un labo praksi, iepazīstinot ar atbalsta periodā sagatavotajām rekomendācijām un metodiskajiem materiāliem.
  • Kapacitāti stiprinošie pasākumi – Īstenoti plānošanas reģionu organizēti pasākumi (seminārs, darba grupa, pieredzes apmaiņas vizīte u.tml.).
  • Katram reģionam iespējami pasākumi par tematiski specifisku jautājumu kopumu, piemēram, mobilitātes, uzņēmējdarbības, sociālajiem u.c. jautājumiem.
  • Pasākumu ietvaros nodrošinātas mācības vismaz 1300 personām pašvaldībās un plānošanas reģionos. Katrā plānošanas reģionā nodrošinātas apmācības vismaz 260 personām.
  • Atbalsta ietvaros var tikt:
  1. īstenoti ideju hakatoni pašvaldībām par nepieciešamajiem uzlabojumiem publiskajos pakalpojumos, sniedzot atbalstu labāko ideju pilotēšanai un īstenošanai publisko pakalpojumu plānošanā un sniegšanā;
  2. noorganizētas ārvalstu pieredzes apmaiņas vizītes;
  3. īstenoti citi pasākumi zināšanu un prasmju pilnveidošanai;
  4. organizēti kopīgi zināšanu un prasmju celšanas pasākumi  vairākiem reģioniem par kopīgām tēmām.

 

Projekta sākums: 2022. gada 8. novembris

Projekta beigas: 2026. gada 30. jūnijs

Projekta budžets: 3 025 000 EUR

AF plāna finansējums: 2 500 000 EUR

Valsts budžeta finansējums (pievienotās vērtības nodokļa izmaksām): 525 000 EUR

Katram plānošanas reģionam indikatīvi pieejamais finansējums: 357 995 EUR

Projekta normatīvais ietvars: Informatīvais ziņojums “Par Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 3.1. reformas un investīciju virziena "Reģionālā politika" 3.1.1.2. reformas "Administratīvi teritoriālā reforma" investīcijas 3.1.1.2.i. "Pašvaldību kapacitātes stiprināšana to darbības efektivitātes un kvalitātes uzlabošanai" īstenošanu” (Pieejams: https://ej.uz/af_3112i_inform_zinojums).

 

Kontaktinformācija:
Baiba Zvejniece
Projekta vadītāja
Mob. +371 26805200
E-pasts: baiba.zvejniece@varam.gov.lv