Vadlīniju mērķis un uzdevumi
Šīs vadlīnijas tīmekļvietņu vienkāršotam izvērtējumam var tikt izmantotas šādiem mērķiem:
- lai izstrādātu piekļūstamības paziņojumu (tas aktualizējams reizi gadā);
- lai patstāvīgi pārliecinātos par pirmšķietamu savas tīmekļvietnes atbilstību piekļūstamības prasībām (piemēram, pieņemot ārpakalpojuma ietvaros izstrādātu tīmekļvietni);
- lai iegūtu pamatiemaņas digitālās piekļūstamības jautājumos.
Šīs vadlīnijas nevar tikt izmantotas padziļinātam tīmekļvietnes piekļūstamības auditam. Lai gūtu visaptverošu priekšstatu par tīmekļvietnes piekļūstamību, ir jāveic padziļināta tās izvērtēšana atbilstoši visām piekļūstamības prasībām, paredzot arī lietotāju testu izmantošanu.
Lai gan vadlīnijas izstrādātas valsts un pašvaldību iestāžu lietošanai, tās var tikt izmantotas ikvienas tīmekļvietnes piekļūstamības vienkāršotai pārbaudei.
Digitālā satura piekļūstamība tiek vērtēta atbilstoši starptautiskajām vadlīnijām WCAG (Web Content AccessibillityGuidelines). To mērķis ir veicināt tādu digitālo resursu izveidi, ko bez jebkādiem ierobežojumiem varētu izmantot ikviens lietotājs. Jo uzskats, ka piekļūstamība ir saistoša tikai cilvēkiem ar dažādām veselības problēmām – redzes, dzirdes, kustību un garīgajiem traucējumiem, ir maldīgs. Digitālā satura piekļūstamību mūsdienās ierobežo arī daudzi citi faktori, piemēram, digitālā pratība un ierīču veiktspēja.
Šīs tīmekļvietņu piekļūstamības novērtējuma vadlīnijas ir izstrādātas ar mērķi nodrošināt tīmekļvietņu atbilstību piekļūstamības prasībām atbilstoši Eiropas Savienības regulējumam un tehniskajām prasībām. To pamatā ir metodoloģija, kas ļauj gūt vispārīgu priekšstatu par tīmekļvietņu piekļūstamību, ņemot vērā WCAG 2.1 versijas AA līmeņa rekomendācijas.
Vadlīnijas paredzētas tīmekļvietnes izvērtēšanai 11 būtiskākajos piekļūstamības aspektos un novērtējums ir uzskatāms par atbilstošu Ministru kabineta 2020. gada 14. jūlija noteikumu Nr.445 “Kārtība, kādā iestāde ievieto informāciju internetā” prasībām, jo tā ietvaros pastiprināta uzmanība tiek pievērsta četriem piekļūstamības pamatprincipiem. Tie paredz, ka digitālajam saturam ir jābūt:
- uztveramam (attēlu, multimediju satura un cita digitālā satura atspoguļošanas alternatīvu pieejamība);
- darbināmam (iespēja piekļūt digitālajam saturam un izmantot to brīvi – ne vien ar datorpeli, bet arī ar tā dēvētajām palīgtehnoloģijām, piemēram, TAB taustiņu);
- saprotamam (digitālā satura atspoguļošana vienkāršā valodā, lai tas būtu saprotams ikvienam lietotājam, arī cilvēkiem ar dažādiem uztveres traucējumiem);
- robustam (iespēja salāgot digitālo saturu ar dažāda veida iekārtām, piemēram, ekrāna lasīšanas ierīcēm, viedtālruņu virtuālajiem balss asistentiem un u.tml.).
Veicot tīmekļvietņu piekļūstamības novērtējumu, svarīgi rūpīgi sekot līdzi šajās vadlīnijās aprakstīto piekļūstamības aspektu pārbaudes instrukcijām. Lai būtu vieglāk izvērtēt, vai un cik piekļūstams ir katrs no aspektiem, kas ir jāpārbauda šī novērtējuma ietvaros, pirms sākt testēšanu, vērts iepazīties ar labās prakses piemēriem šo aspektu piekļūstamības nodrošināšanā.
Veicot piekļūstamības izvērtējumu, rezultātus digitāli apkopojiet atbilstoši šajās vadlīnijās iekļautajam protokolam. Šim nolūkam īpaši piemērotas ir MS Excel formāts, bet var izmantot arī MK Word veidni.
Regulējums attiecībā uz tīmekļvietņu piekļūstamības regulējumu
Digitālā satura piekļūstamības ierobežojumi ir tieši attiecināmi uz atsevišķu lietotāju diskrimināciju pēc noteiktām pazīmēm. Lai to novērstu, 2018. gada 26. oktobrī tika pieņemta Eiropas Parlamenta un Eiropas Padomes direktīva (S) 2016/2102 par publiskā sektora struktūru tīmekļvietņu un mobilo lietotņu piekļūstamību.
Ievērojot šī regulējuma prasības, ir publicēts arī Latvijas nacionālais standarts LVS EN 301549:2021 “IKT produktu un pakalpojumu piekļūstamības prasības”. Ar tā aktuālo versiju var iepazīties Nacionālās standartizācijas institūcijas “Latvijas standarts” tīmekļvietnē. Standarts, līdzīgi kā daudzi citi dokumenti, tiek regulāri pilnveidots, tāpēc vienmēr pievērsiet uzmanību dokumenta numuram, nosaukumam un apstiprināšanas datumam.
2019.gada 17.aprīlī tika pieņemta Eiropas Parlamenta un Eiropas Padomes direktīva (ES) 2019/882 - Eiropas Piekļūstamības akts (European Accessibility Act, EAA) par produktu un pakalpojumu piekļūstamības prasībām. Tiesību akts piemērojams no 2025. gada 28. jūnija un attieksies uz noteiktām preču un pakalpojumu grupām, kā piemēram - datoriem, planšetdatoriem, viedtālruņiem un to operētājsistēmām, pašapkalpošanās termināļiem (bankomātiem, biļešu automātiem, rindas kārtas numuriņu automātiem u.c.). Direktīvas prasības būs saistošas arī publiskiem iepirkumiem, ja tiek iepirktas likuma darbības jomā ietilpstošās preces un pakalpojumi, t.sk. gaisa, autobusu, dzelzceļa un ūdensceļu pasažieru pārvadājumu pakalpojumi, patērētāju galiekārtas elektronisko sakaru pakalpojumi (piem., rūteri, modemi) un elektronisko sakaru pakalpojumi. Latvijā šīs prasības noteikta Preču un pakalpojumu piekļūstamības likumā.