Šī sadaļa iepazīstina ar projekta MSP-GREEN aktualitātēm hronoloģiskā secībā, pakārtoti no projekta uzsākšanas mēneša līdz dotajam brīdim.
 

2023. gada novembris (aktualitātēm norisinoties, sadaļa tiks papildināta)

28. Novembrī notiek Baltijas jūras telpiskās plānošanas forums, kurā tiks prezentēts par MSP-GREEN aktualitātēm.

•••

No 22. - 24. novembrim norisinās darba pakas Nr.3 projektu partneru darbseminārs Malagā (Spānija), kurā piedalās VARAM TPZPD pārstāve Marta Štube. Semināra mērķis: informācijas apmaiņa par vērtīgajām praksēm jūras plānošanas procesos no dažādu jūras baseinu dalībvalstu pieredzes.

•••

Tiek izstrādāts 2. MSP-GREEN projekta ziņu izdevums (Newsletter) periodam Jūnijs 2023 – Novembris 2023.

 

2023. gada oktobris

4. oktobrī notika projekta sanāksme ar Eiropas Komisijas Jūrlietu un Zivsaimniecības direktorāta (DG MARE) un darba paku vadošu institūciju pārstāvjiem. Saņemts novērtējums par līdzšinējo projekta gaitu no Eiropas Jūrlietu zvejsaimniecības un akvakultūras fonda programmas uzraugošās institūcijas Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūras (CINEA).

CINEA pozitīvi vērtē līdz šim projektā paveikto – kopējo sadarbību mērķu sasniegšanai; 2. darba pakas izstrādātās metodoloģijas pielietojumu analizējot Zaļā kursa elementus partnervalstu jūras plānojumos, veiksmīgi īstenojot 2.1. nodevumu  "Zaļā kursa mērķu integrācijas jūras plānojumā analīze un novērtēšana"; 5. darba pakas komunikācijas aktivitātes un ar to saistīto rezultātu izplatīšana (t.sk. 5.2. nodevums "Kā veicināt sabiedrības un iesaistīto pušu izpratni par Eiropas Zaļā Kursa ieviešanu jūras plānošanā dažādu EU jūras baseinos?"). Tika novērtēta arī projekta organizatoriskā puse un spēja iekļauties laika grafikā.

•••

24.-25. oktobrī Rīgā, Peldu ielā 25, tiek organizēta HELCOM-VASAB Jūras telpiskā plānošanas darba grupas (MSP Working Group) sanāksme, kurā VARAM Telpiskās plānošanas un zemes pārvaldības departamenta pārstāvji prezentēs par MSP-GREEN projekta norisi un aktuālākajiem rezultātiem.

•••

31. oktobrī noslēdzas pirmais projekta gads, par ko tiek gatavots starpposma pārskata ziņojums.

 

2023. gada septembris

Izstrādāta MSP-GREEN projekta mājaslapa un publicēta. Tagad projekta aktivitātes un rezultāti ir pieejami plašākai auditorijai.
 

2023. gada augusts

Iesniegts darba pakas Nr.2. nodevums Ziņojums "Zaļā kursa mērķu integrācijas jūras plānojumā analīze un novērtēšana". Tajā detalizēti aprakstīts, kādi Eiropas Zaļā kursa komponenti iekļauti projekta dalībvalstu (Latvijas, Somijas, Vācijas, Bulgārijas, Itālijas, Spānijas un Somijas) Jūras plānojumos, identificējot  līdzšinējās nepilnības kā iespēju uzlabot šos plānošanas dokumentus. Daudzdimensionālā analīze ietver dažādas jūras pārvaldības pieejas nacionālā un vietējā līmenī, tā skaitā, iekļaujot telpiskās plānošanas politikas instrumentu statusa piemērojamību. Pārskatāma informācija angļu valodā ir attēlota nodevuma infografikā, kurā akcentēti galvenie rezultāti. Pieejams arī rakstveida apkopojums par projekta partnervalstu Jūras plānojumiem un to analīzi. Iepazīties ar kopsavilkuma rezultātiem latviešu valodā par Latvijas Jūras plānojuma Eiropas Zaļā Kursa mērķu iekļaušanas attiecināto izvērtējumu iespējams šeit.

•••

24. augustā Jūras un piekrastes plānošanas koordināciju grupas 5. sanāksmē VARAM Telpiskās plānošanas un zemes pārvaldības departamenta pārstāve Annija Danenberga prezentēja par klimata pārmaiņu attiecināto izvērtēšanu MSP-GREEN projekta ietvaros.

Plašāka informācija par sanāksmes norisi pieejama: https://www.varam.gov.lv/lv/jaunums/norisinajusies-piekta-juras-un-piekrastes-koordinacijas-grupas-sanaksme-par-klimata-parmainam-un-turisma-jomas-interesem-juras-un-piekrastes-planosana.

 

2023. gada jūlijs

Iesniegts VARAM pārraudzībā esošais nodevums darba pakas Nr.5 ietvaros - rokasgrāmata "Kā veicināt sabiedrības un iesaistīto pušu izpratni par Eiropas Zaļā Kursa ieviešanu jūras plānošanā dažādu EU jūras baseinos?", angļu valodā - "Communicating Maritime Green Deal across various sea basins: A companion for MSP practitioners, decision makers and marine sustainability communicators".

Tās pamatsaturu veido: 1) Vispārīgs pārskats par Eiropas jūras baseiniem; 2) Jūras baseinu identitātes, balstoties uz kulturālām komunikācijas specifikām; 3) Zinātniskās literatūras, aptauju rezultātu un saistošo politisko dokumentu analīzes integrēšana komunikācijas ietvara izveidē, lai uzlabotu izpratni par Eiropas Zaļā Kursa nozīmi jūras plānošanā.

Galvenais vēstījums ir ne tikai par komunikācijas rīkiem un formātu klasiskajā izpratnē, bet arī komunikācijas specifiku, to īpatnībām un ieteicamajām pieejām dažādos jūras baseinus, lai ar pēc iespējas plašāku izpratni skaidrotu, kas ir jūras plānošana un tās nozīme/pienesums Eiropas Zaļā kursa mērķu sasniegšanā.

 

2023. gada jūnijs

No 19. līdz 20. jūnijam VARAM Telpiskās plānošanas un zemes pārvaldības departamenta pārstāves Marta Štube un Annija Danenberga MSP-GREEN ietvaros piedalījās darbseminārā ar projekta partneriem Själö salā (Turku arhipelāgs, Somija), kur atrodas arī Turku universitātes Arhipelāga pētniecības institūts un Vides Pētījumu Centrs.

Projekta partneru 1. darbseminārs tika organizēts, lai dalītos pieredzē par darba pakas Nr. 2 " Zaļā kursa mērķu integrācijas jūras plānojumā analīze un novērtēšana" līdzšinējo progresu aktivitāšu īstenošanā. Darbsemināru divu dienu garumā organizēja Varsinais-suomen Liitto - par jūras plānošanu atbildīgā institūcija Somijas dienvidrietumu reģionā.

Pirmajā dienā gida pavadībā tika iepazīts Turku arhipelāgs un uzzināts par jūras plānošanas attīstības vēsturi Somijā.  MSP-GREEN projekta partneru prezentācijās dalībnieki apskatīja provizoriskos rezultātus nacionālā kontekstā, kas iegūti, izmantojot 2. darba pakas izstrādi izvērtējama metodoloģiju.

Otrajā dienā notika darbnīcas vairāku paralēlu grupu sesijās. Tajās tika pārrunāts, kā katra no Eiropas Zaļā Kursa identificētājām tēmām tiek atspoguļota Jūras plānojumos un ar to saistītajos procesos, raugoties no partnervalstu perspektīvas. Darbnīcās tika diskutēts par šādiem pamatjautājumiem:

  • Kā Jūsu valsts Jūras plānojuma process ietekmē darba pakas Nr.2 piemērotas analītiskās metodoloģijas izpildi?
  • Kāda veida nepilnības un izaicinājumi tika identificēti?
  • Ņemot vērā sociālo aspektu iekļaušanu izvērtējumā, kādi bija secinājumi?
  • Kādi ir Jūsu jūras plānošanas veiksmes stāsti, un/vai nepilnības, kuru akcentēt kā vērtīgu pieredzi?

 

Partneru tikšanās ietvaros tika pārrunāti arī projekta administratīvie jautājumi un darba organizācija nākamajā projekta posmā.

Ilustratīvs attēls

2023.gada maijs

No 9. līdz 10. maijam norisinājās projekta MSP-GREEN Ģenerālās asamblejas un vadības komitejas sanāksme, kurā piedalījās VARAM kā projekta darba pakas Nr.5 vadošais partneris. VARAM Telpiskās plānošanas un zemes pārvaldības departamenta pārstāve Annija Danenberga informēja par aktualitātēm darba pakas ietvaros un piedalījās  Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fonda sadarbības projekta REGINA MSP darbseminārā par okeāna izpratnes stratēģijas veicināšanu jūras plānošanā reģionālā līmenī.

•••

No 26. līdz 28. maijam norisinājās Eiropas Jūras Dienas (European Maritime Days) Brestā, Francijā. Jūras dienu ietvaros projekta konsorcijs pārstāvēja MSP-GREEN kopīgā Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fonda finansēto projektu stendā, kurā dalībniekiem bija iespēja klātienē uzzināt par to aktualitātēm.

•••

29. maijā norisinājās Eiropas 'Zilās' uzņēmējdarbības forums (EU Blue Forum), kurā piedalījās projekta vadošais partneris.

•••

30. maijā izdots pirmais MSP-GREEN projekta ziņu izdevums (Newsletter): https://mspgreen.eu/newsletter/

 

2023.gada aprīlis

Pēc divu mēnešu darba pie darba pakas Nr.2 aktivitāšu īstenošanas, aprīlī tiek gatavots pirmais projekta ziņu izdevums, kas iznāks divreiz gadā. Lai saņemtu jaunumus par MSP-GREEN projektu, nepieciešams pierakstīties šeit.

•••

Otrās darba pakas ietvaros 28. aprīlī VARAM organizēja Jūras un piekrastes telpiskās plānošanas koordinācijas grupas sanāksmi, uzsverot zivsaimniecības, akvakultūras nozaru, kā arī citu jūras resursu un procesu aktualitātes saistībā ar Jūras plānojumu.

Sanāksmei iesākoties, tika sniegta informācija par Jūras plānojuma starpposma izvērtējuma ziņojuma izstrādes procesa gaitu sasaistē ar MSP-GREEN projekta mērķiem un uzdevumiem. Plašāku informāciju par jūras bioekonomikas nozari Eiropas Savienībā  sniedza Eiropas Komisijas Jūrlietu un zivsaimniecības ģenerāldirektorāta pārstāvis Māris Stuļģis, akcentējot Eiropas līmeņa pamatnostādnes un iniciatīvas ilgtspējīgas pārtikas nozares attīstībai jūrā, to redzot kā iespēju lauksaimniecības, akvakultūras un zivsaimniecības radītās ietekmes uz vidi mazināšanai.

Vairāk informācijas pieejama: https://www.varam.gov.lv/lv/jaunums/norisinajusies-tresa-juras-un-piekrastes-telpiskas-planosanas-koordinacijas-grupas-sanaksme

 

2023.gada marts

MSP-GREEN projekts tiek akceptēts kā Eiropas Savienības misijas “Atjaunot mūsu okeānu un ūdeņus līdz 2030. gadam" (Mission: Restore Our Oceans and Waters by 2030) biedrs.

ES misijas "Atjaunot mūsu okeānu un ūdeņus" mērķis ir līdz 2030. gadam panākt mūsu okeāna un ūdeņu stāvokļa aizsardzību un atveseļošanu, izmantojot pētniecību un jaunus inovatīvus risinājumus, iedzīvotāju iesaisti un “zilās” (jūras uzņēmējdarbības) investīcijas. Misijas jaunā pieeja pievērsīsies okeānam un ūdeņiem kā vienotam veselumam klimata neitralitātes sasniegšanā un dabas atjaunošanā.

Sniedzot atbalstu makroreģionālā sadarbībā, iesaiste misijā tiek balstīta uz jūras baseinu perspektīvu, kur tiks veidotas  tematiskās bākas: Atlantijas okeānā-Arktikā, Vidusjūrā, Baltijas-Ziemeļjūrā un Donavā-Melnajā jūrā. Misijas labie piemēri jeb “bākas” ir vietas, kur testēt, attēlot, attīstīt un izvērst misijas darbības jau tālāk ES jūrās un iekšzemes ūdeņu  baseinos.

Plašāka informācija: https://research-and-innovation.ec.europa.eu/funding/funding-opportunities/funding-programmes-and-open-calls/horizon-europe/eu-missions-horizon-europe/restore-our-ocean-and-waters_en

 

2023. gada februāris

Attiecībā uz Jūras plānojuma aktualizēšanu MSP-GREEN projekta ietvaros, 17. Februārī norisinājās 3. Jūras un piekrastes telpiskās plānošanas koordinācijas grupas sanāksme par jūras enerģētikas un tās infrastruktūras, valsts aizsardzības interešu un transporta jautājumiem. Dienas kārtība skatāma šeit.

Vairāk informācijas: https://www.varam.gov.lv/lv/jaunums/norisinajusies-otra-juras-un-piekrastes-telpiskas-planosanas-koordinacijas-grupas-sanaksme

 

2023. gada janvāris

2023. gada 17. janvārī norisinājās MSP-GREEN projekta atklāšanas konference Venēcijā (Itālijā), kuru organizēja Venēcijas Universitāte sadarbībā ar vadošo partneri CORILA. Atklāšanas konferencē no VARAM piedalījās Telpiskās plānošanas un zemes pārvaldības departamenta pārstāvji Annija Danenberga un Mārtiņš Grels.

Konferenci atklāja Pjerpaolo Kapastroni (Pierpaolo Capastroni) -  vadošās pārstāvniecības projekta koordinators, akcentējot Eiropas Zaļā Kursa politikas  iniciatīvu  kopuma iestrādes nozīmīgumu  jūras telpiskos plānojumos, to ieviešanā un īstenošanā.

Ilustratīvs attēls

 

2022. gada novembris

Šī gada 1. novembrī ir uzsākts MSP-GREEN projekts, kura mērķis ir veicināt Jūras plānojumu izstrādi un  ieviešanu atbilstoši Eiropas Zaļā Kursa politikas iniciatīvu kopumam. Projektā piedalās septiņas partnervalstis (Latvija, Somija, Vācija, Bulgārija, Itālija, Francija, Spānija) no pieciem dažādiem jūras baseiniem: Baltijas, Melnās, Ziemeļjūras, Vidusjūras un Atlantijas okeāna. Projekta vadošais partneris ir Venēcijas Lagūnu sistēmu pētniecisko aktivitāšu koordinācijas konsorcijs - Consorzio Per Il Coordinamento Delle Ricerche Inerenti Al Sistema Lagunare Di Venezia (CORILA).

MSP-GREEN projektā VARAM piedalās rezultātu sagatavošanā atbilstoši izstrādātajai metodoloģijai darba paku Nr. 2, 3, 4 ietvaros, lai analizētu esošo Jūras plānojumu, tā īstenošanas gaitu un perspektīvā nepieciešamos grozījumus, apzinātu jūras telpas plānošanas labās prakses piemērus un ieviestu jaunas rīcības, veicinot Zaļā Kursa ieviešanu Latvijas teritoriālajos ūdeņos  Baltijas jūrā.

VARAM pārraudzībā ir darba pakas Nr.5 koordinēšana sadarbībā ar Venēcijas Universitāti (Itālija), kura paredz, galvenokārt, efektīvu komunikācijas pieeju projekta gaitā un tālākajā attīstībā - gan veicinot izpratni par jūras plānošanas sasaisti ar Eiropas Zaļo Kursu nacionālā līmenī, gan arī savstarpēji sadarbojoties Eiropas jūras baseiniem, tā skaitā, izplatot projekta rezultātus caur dažādiem plašsaziņas līdzekļiem, reģionāliem izziņas un tīklošanās pasākumiem un citām informatīvām kampaņām. Komunikācijas darba pakas centrālais jautājums: Kā veicināt sabiedrības un iesaistīto pušu izpratni par Eiropas Zaļā Kursa ieviešanu jūras plānošanā?

Projekta ietvaros Latvijā tiks veicināta starpnozaru sadarbība Jūras plānojuma aktualizēšanā, organizējot regulāras jūras un piekrastes telpiskās plānošanas koordinācijas grupas sanāksmes.

Vairāk par projektu: https://www.varam.gov.lv/lv/projekts/juras-telpiska-planosana-ka-zala-kursa-ievieseja-msp-green

 

Projekta mājaslapa pieejama: https://mspgreen.eu/

Twitter: https://twitter.com/MSPGREEN22

Linkedin: https://www.linkedin.com/in/msp-green-project/

Facebook: https://www.facebook.com/MSPGREENproject/

Projekta ziņu izdevums (ik katrus 6 mēnešus): https://mspgreen.eu/newsletter/

logo