Ilustratīvs attēls

17. jūlijā tiešsaistē norisinājās 16. Jūras un piekrastes telpiskās plānošanas koordinācijas grupas sanāksme par ministrijas aktualitātēm jūras un piekrastes plānošanā un prioritātēm Jūras plānojuma grozījumos. Sanāksmi organizē Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).

VARAM Telpiskās plānošanas un zemes pārvaldības departamenta direktore Diāna Rasuma atklāja sanāksmi un informēja par projekta BalticSea2Land ietvaros plānotajiem reģionālajiem semināriem 6. augustā Salacgrīvā un 13. augustā Ventspilī, kur praktiskā veidā klātesošie speciālisti tiks iepazīstināti ar projekta rezultātā tapušās platformas  Sea2Land Navigator funkcionalitāti. Semināri būs īpaši noderīgi tiem, kuri strādā ar datiem un piekrastes plānošanu. Semināros būs iespēja gūt papildu ieskatu par reģionu un pašvaldību vajadzībām saistībā ar Jūras plānojuma grozījumiem, kā arī iespējams dalīties par aktuālāko savā ikdienas darbā.

Kā informēja Telpiskās plānošanas un zemes pārvaldības departamenta vecākā eksperte Anete Bērziņa, tad šī gada galvenā aktualitāte ir jūras plānojuma grozījumu izstrādes uzsākšana. Kopš iepriekšējās Koordinācijas grupas sanāksmes ir pieņemti vairāki tiesību akti saistībā ar Jūras plānojumu un piekrasti:

  • 03.06.2025. tika pieņemts informatīvs ziņojums “Par Valsts ilgtermiņa tematiskā plānojuma Baltijas jūras piekrastes publiskās infrastruktūras attīstībai īstenošanas 2020.-2023. gadā starpposma novērtējumu” (pieejams šeit);
  • 10.06.2025. pieņemti Ministru kabineta noteikumi “Kārtība, kādā izsniedz atļauju laukuma izmantošanai jūras piekrastes ūdeņos un sauszemē tūrismam un rekreācijai paredzētu pirmās vai otrās grupas inženierbūvju būvniecībai” (pieejams šeit);
  • “Grozījumi Ministru kabineta 2022. gada 15. novembra noteikumos Nr. 719 "Publisko ūdeņu nomas noteikumi” (pieejams šeit). 

Marta Štube, Telpiskās plānošanas un zemes pārvaldības departamenta vecākā eksperte iepazīstināja ar sākotnējiem priekšlikumiem, kas būtu iekļaujami Jūras plānojuma grozījumos, kā arī ar kopsavilkumu par institūciju sniegto informāciju Jūras plānojuma grozījumu izstrādei sasaistē ar Jūras plānojuma esošo saturu un prioritātēm un stratēģiskiem mērķiem. Tika sniegti arī piemēri par jau iesniegtiem priekšlikumiem Jūras plānojuma aktualizēšanai. 

Kurzemes plānošanas reģiona pārstāve Alla Kudiņa iepazīstināja dalībniekus ar projektu “MarTe” par tēmu “MarTe – Jūras tehnoloģiju Izcilības centrs ilgtspējīgai Zilai ekonomikai Baltijā”. Projekts ir saistīts ar Eiropas Savienības Zilās ekonomikas jomu ar mērķi – ilgtspējīga jūras resursu pārvaldība un jūras vides ekosistēmu aizsardzība, veicinot kopēju pētniecību, inovāciju, likumdošanu un uzņēmējdarbības sasaisti reģionālajā inovāciju ekosistēmā. 

Sanāksmes otrā daļa tika veidota kā interaktīva diskusija, iesaistot visus koordinācijas grupas dalībniekus, lai saņemtu priekšlikumus un papildu informāciju tiem datiem, kas būtu nepieciešami Jūras plānojuma grozījumiem, kā arī lai rosinātu aktīvu sadarbību starp institūcijām. 

Diskusijā dalībnieki tika aicināti aizdomāties par  vispārīgiem jautājumiem, kas ir plānošanas pamatā, ņemot vērā ekonomiskās attīstības intereses un vēlmes un reālo situāciju. Tālāk tika diskutēts par inovāciju zonu izveidi, kādi nosacījumi  šādai zonai būtu nepieciešamo un kā tos ieviest. Diskusijā tika arī apspriests, kā risināt jūras un piekrastes mijiedarbību, un apskatītas jūras telpas izmantošanas prioritātes.

Noslēgumā D. Rasuma novērtēja, ka šīs koordinācijas grupas sanāksmes rezultātā ir gūti vērtīgi secinājumi par jūras un piekrastes mijiedarbības aspektiem, un ir jautājumi, par kuriem jādomā saistībā ar plānojuma grozījumiem – par  pārvaldības procesu un visu ar to saistīto– gan normatīvo regulējumu attiecībā uz inovāciju zonām, gan iestāžu atbildību, kā arī vides jautājumiem.

Paldies Koordinācijas grupas dalībniekiem par darbu un gūtajiem secinājumiem!

 

Informācija par iepriekšējām Jūras un piekrastes telpiskās plānošanas koordinācijas grupas sanāksmēm publicēta VARAM tīmekļa vietnes sadaļā Jūras un piekrastes telpiskās plānošanas koordinācijas grupa.   

Sanāksme norisinājās ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda Interreg Baltijas jūras reģiona starpreģionu sadarbības programmas 2021.- 2027. gadam projekta "Integrētas pārvaldības veicināšana piekrastē, ilgtspējīgi izmantojot dabas un sociālo kapitālu – Baltic Sea2Land" atbalstu.   

Logo

Saistītas tēmas

Jūras telpiskā plānošana Piekrastes plānošana Preses relīze