Sanāksme

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) šī gada 24. un 25. oktobrī VARAM telpās Rīgā, Peldu ielā 25, organizēja HELCOM-VASAB Jūras telpiskā plānošanas darba grupas (HELCOM-VASAB MSP Working Group) sanāksmi, kurā Baltijas jūras reģiona valstu pārstāvji apsprieda jūras plānošanas aktualitātes un ar to saistītos starptautiskās sadarbības projektus. VARAM Telpiskās plānošanas un zemes pārvaldības departamenta pārstāvji informēja sanāksmes dalībniekus par MSP-GREEN projekta un Baltic Sea2Land projekta norisi un pirmajiem rezultātiem.

Šajā sanāksmē divu dienu garumā piedalījās vairākums Baltijas jūras valstu (arī Latvijas) pārstāvji, HELCOM un VASAB sekretariāti, novērotāju organizācijas un uzaicinātie viesi. Sadarbība ar Krieviju kopš 2022. gada ir apturēta Krievijas militārās agresijas dēļ Ukrainā.

Sanāksmes sākumā sniegta informācija par HELCOM un VASAB aktualitātēm, t.sk. par Baltijas jūras vides stāvokļa novērtējumu (HOLAS3) un 2024. gada pavasarī plānoto HELCOM ministru sanāksmi par Baltijas jūras vidi, kuru organizēs Latvija HELCOM prezidentūras ietvaros, kā arī VASAB Ilgtermiņa Perspektīvas 2040.gadam dokumentu un 4. un 5. oktobrī notikušo ES Stratēģijas Baltijas jūras reģionam forumu “Drošs un ilgtspējīgs Baltijas jūras reģions nākamajām paaudzēm”.

Apspriesta arī HELCOM-VASAB Jūras telpiskā plānošanas darba grupas darba plāna 2022.-2024. gadam un Reģionālā jūras telpiskās plānošanas ceļveža 2021. –2030. gadam īstenošana, panākta vienošanās organizēt darbsemināru iepriekšminētā ceļveža ieviešanai un uzsvērta starptautiskās sadarbības projektu loma plānoto pasākumu īstenošanā. Apspriesta arī Baltijas jūras rīcības plāna laba jūras vides stāvokļa panākšanai (BSAP) īstenošanai nepieciešamā finansējuma piesaistes iespējas.

Panākta vienošanās HELCOM rekomendācijas Nr. 24/10R (Integrētas piekrastes pārvaldības un jūras telpiskās plānošanas īstenošana Baltijas jūras reģionā) ieviešanu apskatīt darbības grupas ietvaros. Tā skaitā, Somijai sadarbībā ar Latviju un Zviedriju līdz nākamajai grupas sanāksmei izveidot priekšlikumu aktualizētai atskaites veidlapai par rekomendācijas ieviešanu. Sanāksmes laikā arī secināts, ka nav nepieciešamas atsevišķas HELCOM vadlīnijas atjaunojamās enerģijas mērķa teritoriju (go-to areas) noteikšanai. Apspriedes laikā secināta nepieciešamība pārskatīt HELCOM Vadlīnijas uz ekosistēmām balstītas pieejas īstenošanai Jūras telpiskā plānošanā Baltijas jūras reģionā,  tā arī HELCOM rekomendāciju 17/3 jaunu iekārtu izveidei Baltijas jūrā, kas attiecināms arī uz atkrastes vēja parku būvniecību.

Apspriesti arī jautājumi par ģeotelpisko datu pārvaldību jūras plānošanas ietvaros, t.sk. Baltijas jūras reģiona Jūras plānošanas Datu ekspertu apakšgrupas darbu un ES Tehnisko ekspertu grupu par Jūras telpiskās plānošanas datiem ietvaros izveidoto dokumentu “Maritime spatial planning data framework (MSPdF)”.

Sanāksmes laikā  tika sniegta informācija par vairāku projektu rezultātiem. Dalībnieki tika iepazīstināti ar MSP-GREEN projekta ietvaros veikto izvērtējumu par Jūras plānojumiem kā Eiropas  Zaļā kursa ieviesēju (Ziņojums "Zaļā kursa mērķu integrācijas jūras plānojumā analīze un novērtēšana") un Rokasgrāmata "Kā veicināt izpratni par Eiropas Zaļo kursu jūras plānošanā" ("Communicating Maritime Green Deal across various sea basins: A companion for MSP practitioners, decision makers and marine sustainability communicators").

Pēc tam sekoja prezentācija par Baltic Sea2Land projekta ietvaros izstrādājamo tiešsaistes atbalsta rīku jūras un piekrastes publisko iestāžu pārstāvjiem un telpiskajiem plānotājiem visos pārvaldes līmeņos – « Sea2Land Navigator », kas ietver atbalstu daudzlīmeņu pārvaldības procesos, ģeotelpiskās informācijas apmaiņai un zināšanu krātuvi, sasaistīti ar esošajiem informācijas avotiem par jūras telpisko plānošanu.

Informācija par šīs starptautiskās darba grupas darbu pieejama angļu valodā : https://vasab.org/theme-posts/maritimespatial-planning/helcom-vasab-msp-wg/

 

Sanāksme tikusi līdzfinansēta ar Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fonda projekta Nr. 101081314 “MSP-GREEN”  jeb “ Jūras telpiskā plānošana kā Zaļā kursa ieviesēja” atbalstu.

logo